"Upadek": AUTORZY KSIĄŻEK
TRAUDL JUNGE
Urodziła się w Monachium w 1920 roku. Była osobistą sekretarką Hitlera w latach 1942-45. Pod koniec wojny wpadła w ręce Rosjan, jednak rok później zdołała zbiec. Zmarła w 2002 roku, krótko po opublikowaniu swojej książki „ Do ostatniej godziny: ostatnia sekretarka Hitlera”, która trafiła na pierwsze miejsce list bestsellerów i została przetłumaczona na ponad 20 języków.
MELISSA MÜLLER (współautorka książki, pamiętnikarka)
Jest pisarką i dziennikarką. Na całym świecie wzbudziła ogromne zainteresowanie swoją książką „Das Mädchen Anna Frank”. Jej adaptacja na mały ekran, z rolą Bena Kingsleya, zdobyła w 2001 nagrodę Emmy. Müller poznała Traudl Junge w 2000 roku i szybko przekonała ją, by ta wydała ukończony w 1947 roku rękopis. Opatrzyła ten unikalny dokument historyczny biograficznym wstępem i obszernym posłowiem.
Książka rzuca światło na trudne pytanie, dlaczego wielu młodych ludzi, takich jak Traudl Junge, służyło zbrodniczemu reżimowi faszystowskiemu. Pełna samokrytycyzmu Junge zapytuje samą siebie, jak mogła być tak naiwna i ślepa, podczas gdy inne dziewczęta, jak Sophie Scholl, od razu rozpoznały w Hitlerze zbrodniarza, choć przepłaciły to głową.
Dr JOACHIM FEST (autor książki „Upadek. Hitler i kres III Rzeszy”)
Studiował prawo, historię i literaturę niemiecką. Opublikował prace o najważniejszych postaciach Trzeciej Rzeszy „Das Gesicht der Dritten Reiches” (czyli „Oblicza Trzeciej Rzeszy”). Był też wydawcą gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
W 1973 wydał swój bestseller „Hitler. Eine Biographie”, która wywołała spory wśród historyków na całym świecie. Fest nadal badał tematykę hitlerowskich Niemiec, wydając kolejne książki.
W 2002 ukazała się pozycja „Der Untergang. Hitler und das Ende des Dritten Reiches” (czyli „Upadek. Hitler i kres Trzeciej Rzeszy“), która natychmiast stała się bestsellerem. Fest relacjonuje w niej ostatnią fazę wojny, bitwę o Berlin i samobójstwo Hitlera. Stawia w niej wiele nowych kwestii i ujawnia czytelnikom fakty, które okazały się katastrofalne zarówno z politycznego i historycznego punkty widzenia.