"U Pana Boga za miedzą": TWÓRCY
JACEK BROMSKI (REŻYSERIA, SCENARIUSZ)
Studiował na ASP w Warszawie, UW (polonistyka) i PWSFTiT w Łodzi (reżyseria).
Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1984 roku filmem telewizyjnym "Ceremonia Pogrzebowa", za który otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 r. Dwa kolejne filmy Bromskiego - sensacyjny "Zabij mnie glino" (Nagroda Ministra Kultury i Sztuki) i komedia romantyczna "Sztuka kochania" (uznana przez widzów za najlepszy film 1988 roku). W latach 1991-1993 wyreżyserował serial telewizyjny oraz filmy fabularne z cyklu "Kuchnia Polska" (serial wygrał plebiscyt telewidzów na najpopularniejszy film roku 1993). Kolejne dwa filmy Bromskiego - "Dzieci i ryby" i "U Pana Boga za piecem" to niezwykle lubiane przez widzów komedie osadzone w nowej polskiej rzeczywistości. "U Pana Boga za piecem" otrzymał rekordową liczbę 7 nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "To ja złodziej", obyczajowa, gorzka komedia o nastoletnich złodziejach samochodów, to film, który z całego dorobku Jacka Bromskiego uzyskał największą liczbę nagród festiwalowych, m.in.
w 2001 roku otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata, jak również wyróżnienie jury katolickiego i nagrodę za scenariusz. Kilka miesięcy później otrzymał nagrodę na Wine Country Film Festival w Kalifornii za scenariusz i reżyserię. Kolejny film - satyra polityczna "Kariera Nikosia Dyzmy" był jednym z największych przebojów kinowych 2002 roku. W 2005 roku wyreżyserował etiudę "I wie pan, co?" która wspólnie z 12 zrealizowanym przez innych polskich reżyserów stanowiła całość pod wspólnym tytułem "Solidarność, Solidarność" przygotowaną dla uczczenia wydarzeń sierpnia '80. W tym samym roku Bromski nakręcił w Chinach film "Kochankowie Roku Tygrysa".
W 2006 powrócił do Królowego Mostu i rozpoczął zdjęcia do kontynuacji przeboju "U Pana Boga za piecem". Druga część weszła na ekrany w 2007 roku pt. "U Pana Boga w ogródku".
Od 1988 roku wraz z Juliuszem Machulskim prowadzi Studio Filmowe "Zebra". Od 6 lat jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 2002 jest wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów Filmowych.
RYSZARD LENCZEWSKI (ZDJĘCIA)
Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć m.in. do filmów "Pałac" Tadeusza Junaka (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku), "Kobieta z prowincji", "Nad rzeką, której nie ma", "Kawalerskie życie na obczyźnie", "Dwa księżyce" Andrzeja Barańskiego, "Obcy musi fruwać" Wiesława Saniewskiego, "Przypadek Pekosińskiego" Grzegorza Królikiewicza, "Kamień na kamieniu" Ryszarda Bera, "Boża podszewka" Izabelli Cywińskiej, "Bride of war" Petera Edwardsa (BAFTA Wales - Nagroda Walijskiej Akademii Filmowej), "Prostytutki" Eugeniusza Priwiezencewa, "U Pana Boga za piecem" i "U Pana Boga w ogródku" Jacka Bromskiego, "Moja Angelika" Stanisława Kuźnika, serial "Anna Karenina" Davida Blaira (Nagroda Royal Television Society, nominacja do BAFTA), "Last resort" Pawła Pawlikowskiego (Nagroda Główna "Golden Camera 300" na MF Operatorów Filmowych "Manaki Brothers"), "Charles II: The power & the passion" (BAFTA), "Intermission" Johna Crowley'a, "Lato miłości" Pawła Pawlikowskiego (nominacja do Feliksa).