Reklama

"Tragedia Makbeta": SZEKSPIR WEDŁUG POLAŃSKIEGO

"Tragedia Makbeta" jest indywidualnym spojrzeniem Romana Polańskiego na jedną z największych klasycznych tragedii Williama Szekspira. Autor "Noża w wodzie" i "Dziecka Rosemary" w "Tragedii Makbeta" zajmuje się tematem, który fascynował go od zawsze - mechanizmami zła, które raz uruchomione wciągają w swoje tryby wszystko to, co znajduje się dookoła.

Szkocki lord Makbet (Jon Finch) morduje króla Duncana i z pomocą spiskującej z nim żony (Francesca Annis) i trzech wiedźm zasiada na tronie. Lady Makbet spełnia swoje marzenie o królewskim życiu, ale nie potrafi cieszyć się miejscem na tronie okupionym ludzką krwią. Poczucie winy doprowadzają do szaleństwa i budzących grozę halucynacji. Królewska para, początkowo targana żądzą władzy zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością i oddalać się od siebie. Makbet i jego żona pogrążają się w świecie własnych zmór i nie umiej ą poradzić sobie z ciężarem popełnionej zbrodni.

Reklama

Polański zrealizował "Tragedię Makbeta" niedługo po tym, jak sam przeżył osobisty dramat, kiedy jego ciężarna żona Sharon Tatę została bestialsko zamordowana przez członków sekty Charlesa Mansona. Krytycy upatrywali wtedy w tym filmie kondensacji rozgoryczenia i rozpaczliwej reakcji na osobisty dramat reżysera. Jednak prywatne inklinacje nie powinny przesłonić faktu, że "Tragedia Makbeta" to film o bardzo przemyślanej koncepcji artystycznej, wnikliwie badający fenomen zła i winy, która czyni ludzkie życie koszmarem.

"Tragedia Makbeta" to najmroczniejszy z filmów Polańskiego i najbardziej brutalna z licznych adaptacji szekspirowskich dramatów. Świat przedstawiony w tym filmie to terytorium ogarnięte epidemią zła, które rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie.

Okrucieństwo wizji Polańskiego służy przenikliwemu studium ludzkiej pychy i słabości oraz pesymistycznemu, ale też przejmującemu portretowi człowieka, który niezależnie od epoki nie potrafi oprzeć się fascynacji złem.

Wydanie DVD zostało wzbogacone o zwiastuny filmowe.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Tragedia Makbeta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy