"Świadectwo": OPIS FILMU
"Świadectwo" - filmowa opowieść o życiu Jana Pawła II widzianego oczami ks. kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Papieża.
Ekranizacja bestsellera
Film "Świadectwo" powstał na motywach książki pod tym samym tytułem, wydanej w roku 2007, będącej zapisem rozmów kardynała Stanisława Dziwisza z włoskim dziennikarzem watykanistą Gian Franco Svidercoschim. Przetłumaczona na kilkanaście języków, tylko w Polsce osiągnęła nakład ponad miliona egzemplarzy.
"Byłem przy nim prawie czterdzieści lat..."
"Świadectwo" jako filmowa opowieść podejmuje próbę pokazania Karola Wojtyły: człowieka, księdza, biskupa i wreszcie papieża - takiego, jakiego zapamiętał wieloletni sekretarz i przyjaciel. Kardynał Stanisław Dziwisz towarzyszył Ojcu Świętemu przez czterdzieści lat jego życia, począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie. Film, stanowiący świadectwo życia Jana Pawła II, przedstawia wiele nowych faktów i ich interpretacji, między innymi z lat młodzieńczych Karola Wojtyły i jego życia prywatnego. Jednym z najbardziej przejmujących wątków jest zamach na Papieża i chwile, które nastąpiły bezpośrednio potem, gdy ratowano życie Jana Pawła II.
Formuła filmu
Wspomnienia kardynała Dziwisza zostały zilustrowane materiałami dokumentalnymi, a także fabularyzowanymi. Autorzy filmu dotarli do wielu nieznanych w Polsce źródeł. Korzystali z archiwów watykańskich, z dotychczas niepublikowanych materiałów zdjęciowych. Wydarzenia nieutrwalone na taśmie filmowej odtwarzane są przez aktorów w fabularyzowanej części opowieści. Poszczególne wątki i różne formy spaja w zwartą całość narrator.
Opowieść o XX wieku
"Świadectwo" jest opowieścią o całej epoce w historii Polski, Europy i świata. To historia o XX wieku i przełomie milenijnym. Stanowiąc wartość dla osób związanych z Kościołem katolickim, film ukazuje również postać i dorobek Papieża w kontekście świeckim - historycznym, politycznym, socjologicznym. "Świadectwo" jest więc zarówno opowieścią o życiu Papieża, jak i dogłębną analizą największych wydarzeń końca XX wieku. To film nie tylko dla katolików.
Produkcja ponad granicami
Reżyserem filmu jest Paweł Pitera, znany m.in. z serialu telewizyjnego "Tajemnice Watykanu". Obraz wyprodukował Przemysław Häuser - producent filmowy i telewizyjny specjalizujący się w tematyce watykańskiej i papieskiej. Do stworzenia "Świadectwa" udało mu się zaangażować twórców o międzynarodowej sławie.
Drugim obok kardynała Stanisława Dziwisza narratorem jest Michael York - aktor znany z filmów takich jak "Kabaret" Boba Fossa czy "Jezus z Nazaretu" Franco Zefirellego. Muzykę stworzyli Vangelis (zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Rydwany ognia") i Robert Janson (założyciel i lider zespołu Varius Manx).
Zdjęcia realizowano w Watykanie, Polsce, we Włoszech, w Niemczech i Portugalii.
Film powstał we współpracy z Watykańską Oficyną Wydawniczą Libreria Editrice Vaticana.
Jak powstawało "Świadectwo"
Prace nad filmem trwały blisko rok - pierwsze sceny filmowano jesienią 2007 roku. Film powstawał przede wszystkim w Watykanie, Krakowie i Wadowicach, choć fabularyzowana inscenizacja wydarzeń z życia Karola Wojtyły wymagała zdjęć niemal w całej Europie. Efektem rozmów z kardynałem Dziwiszem, jakie zarejestrowała kamera, jest 30 godzin materiału filmowego. Najistotniejsze i najciekawsze fragmenty tych rozmów wraz z częścią fabularyzowaną wypełniają półtoragodzinny obraz kinowy - filmową opowieść o życiu i czasach Jana Pawła II.