Reklama

"Starcie Tytanów": PODRÓŻ BOHATERA

Według mitologii wykorzystanej w "Starciu Tytanów" człowiek został stworzony przez bogów, a dzięki jego modlitwom oni sami zyskali moc i nieśmiertelność. Co więcej, przez uwielbienie człowieka bogowie mieli nad nim władzę. "To jest jak z kijem i marchewką ? wyjaśnia Leterrier ? ale jest tam zbyt dużo kija, a za mało marchewki. Ludzie zaczynają się buntować, więc rośnie napięcie. Potrzebują siebie nawzajem, ale jednocześnie są w niezgodzie".

Według mitologii wykorzystanej w "Starciu Tytanów" człowiek został stworzony przez bogów, a dzięki jego modlitwom oni sami zyskali moc i nieśmiertelność. Co więcej, przez uwielbienie człowieka bogowie mieli nad nim władzę. "To jest jak z kijem i marchewką ? wyjaśnia Leterrier ? ale jest tam zbyt dużo kija, a za mało marchewki. Ludzie zaczynają się buntować, więc rośnie napięcie. Potrzebują siebie nawzajem, ale jednocześnie są w niezgodzie".

Bohater filmu, Perseusz, który dopiero co stracił jedyną rodzinę, jaką znał, jest rozdarty pomiędzy dwoma światami: światem śmiertelników, w którym dorastał, i światem bogów, gdzie według opinii wielu jest jego miejsce. Sam Worthington gra półboga, który z niechęcią myśli o sobie jako o synu Zeusa.

"Aktor grający Perseusza musiał wyróżniać się wielkim sercem i wspaniałym wyglądem" ? mówi Leterrier. "Sam jest jednym z najbardziej ekspresyjnych aktorów, jakich znam, ale najistotniejsze dla mnie było to, co chciał przekazać w swojej roli. Zagrany przez niego Perseusz jest krzepki, zdecydowany, ale i pełen wątpliwości, i właśnie tego od tej postaci oczekiwałem".

Reklama

Iwanyk dodaje ? "Kiedy Sam wszedł do pokoju, od razu wiedzieliśmy, że to jest właśnie Perseusz. Od razu go polubiliśmy i spodobało nam się to, że chciał ciężko pracować nad swoją rolą, a także rozumiał, czego będzie ona od niego wymagać. Sam jest pełen zarówno intensywnych emocji, jak i młodzieńczości. Jest silny i przystojny. Widz bez problemu uwierzy, że jest on w części bogiem".

"Kiedy pierwszy raz widzimy Perseusza, jest on zwykłym rybakiem, który prowadzi proste życie" ? zauważa Worthington. "Jednak okoliczności sprawiają, że musi wyruszyć w podróż, by zemścić się za śmierć rodziny z rąk bogów. Oprócz rozmachu filmu interesowała mnie też idea samej rodziny ? ojców próbujących poznać swoich synów, synów pragnących wiedzieć, czemu ojcowie ich nie kochają lub czemu ich odrzucili, oraz braci znajdujących porozumienie na różnych płaszczyznach".

Iwanyk mówi ? "Perseusz jest zasadniczo skutkiem ubocznym wojny pomiędzy śmiertelnikami i bogami. Wtacza się do Argos, kolebki cywilizacji w starożytnej Grecji, walącego się w wyniku działań bogów, którzy zabili jego rodzinę. Wtedy właśnie odkrywa, kim naprawdę jest".

Fakt, że Perseusz nie akceptuje swojej boskości, był istotny dla Worthingtona, który nie chciał, by Perseusz musiał stać się bogiem, aby odnieść sukces. "Podoba mi się to, że on odrzuca swoją boskość, że chce wszystko robić jako człowiek. Nie lubi tyranów, a tak postrzega bogów, i myśli, że już dość tego; ktoś musi stawić opór i tym kimś może być równie dobrze on sam. Gdy wyrusza, jest oczywiście dość nieznośny i napuszony, ale będzie musiał dorosnąć i nauczyć się akceptować swoją boskość, jeśli będzie chciał przeżyć" ? mówi Worthington.

Jedyną postacią, która nie pochwala niezależności Perseusza, jest jego biologiczny ojciec, a zarazem król bogów, Zeus, który uważa, że Perseusz nie tylko powinien chcieć jego pomocy, ale wręcz zabiegać o nią. Przyzwyczajony do bezwarunkowej miłości swojego własnego tworu ? ludzi ? Zeus nie do końca wie, jak poradzić sobie z ich słabnącym oddaniem i narastającymi buntami. "Zeus kocha ludzi jak żaden inny bóg" ? mówi Leterrier. "Stworzył ich i teraz nie wie, co robić, bo za bardzo ich kocha, żeby wykorzystać przeciwko nim całą swoją moc i niszczyć ich armie. Wymyślał więc różne metody, aby zmusić ich do posłuszeństwa... ale czasy się zmieniają".

Sprawę pogarsza jeszcze fakt, że jego brat Hades, bóg podziemi, namawia Zeusa, by ten pozwolił mu rozwiązać problemy jego własnym sposobem. Znany aktor Liam Neeson, który gra rozdartego władcę Olimpu, wyjaśnia naturę tych delikatnych relacji. "Wieki temu Zeus, Hades i ich brat Posejdon przejęli władzę nad wszechświatem od swoich rodziców, Tytanów" ? mówi Neeson. "Zeus zawładnął niebem, a Posejdon oceanami, natomiast Hades, oszukany przez Zeusa, został królem podziemia. Teraz Hades chce wykorzystać swoją szansę, aby zemścić się na swoim bracie poprzez wplątanie go w wojnę ze śmiertelnikami. Początkowo Zeus daje się nabrać Hadesowi i sądzi, że ten może mieć rację... i powinni dać ludziom nauczkę".

"Mogliśmy pokazać Zeusa na dwa sposoby" ? zauważa Leterrier. "Mogliśmy dać mu białe włosy, białą brodę, togę, tron, ale to nie tego chciałem. Ten Zeus przewodzi wojnie, jest aktywny i silny. Jego słabością jest to, że kocha śmiertelników ? a zwłaszcza śmiertelniczki".

"Dzięki swojemu wyglądowi Liam był idealny do tej roli" ? oświadcza Iwanyk. "Jest duży, silny, ma donośny, władczy głos, ale ma też bardzo sympatyczną twarz i pełne uczucia oczy. Zeus, którego wymyśliliśmy, jest królem bogów i posiada wielką moc, ale jest też zraniony. Nie wie, co ma myśleć, i zaczyna mięknąć. Liam jest silną osobowością, która budzi respekt, ale też umie przekazać swoją mimiką uczucia".

Wykorzystując zranione uczucia Zeusa w związku z utratą uwielbienia śmiertelników, Hades przekonuje swojego brata, by ten pozwolił mu zastraszyć ludzi, twierdząc, że strach sprawi, że ludzie znowu zaczną modlić się do Zeusa i traktować go jak swojego władcę. W rzeczywistości ludzki strach umacnia jednak władzę Hadesa, a nie Zeusa. Uznany aktor Ralph Fiennes gra podstępnego boga podziemi, który chce odzyskać należne mu miejsce na Olimpie.

"Ralph nie jest osobą, której wygląd fizyczny może budzić strach ? mówi Iwanyk ? umie jednak wydobyć z siebie silne emocje, wściekłość i pasję. Chciał przenieść tę niezwykle przerażającą, wyjątkową postać na ekran, i to mu się udało". Producent uważa też, że przyjaźń Fiennesa i Neesona w życiu prywatnym wzbogaciła ich relacje na ekranie. "Stosunki Hadesa i Zeusa są bardzo skomplikowane, ponieważ oni są nie tylko wrogami, ale i braćmi, Przyjaźń Ralpha i Liama wzbogaciła relacje tych dwóch bogów".

"Bogowie są w podwyższonym stanie gotowości ? stwierdza Fiennes ? kiedy Hades przychodzi na Olimp, którego marmurowy hol znajduje się wysoko w chmurach, i widzi, co go ominęło, gdy przebywał na dole z duszami przeklętych. A on nie jest bogiem współczucia. Został zdradzony przez Zeusa i dochodzi do wniosku, że teraz jego kolej. Udaje się więc do Argos i demonstruje swój gniew i władzę nad ludźmi. Wymaga od nich ofiary, która dla Perseusza jest nie do pomyślenia, dlatego ostatecznie decyduje się stawić czoła bogom".

Ofiara, której żąda Hades, jest faktycznie wielka ? chodzi o życie księżniczki Argos, Andromedy, która ma zostać oddana na pożarcie potwornemu tworowi Hadesa, Krakenowi, gdy nadejdzie zaćmienie. Alexa Davalos gra tę pechową księżniczkę, dobrą i wielkoduszną młodą kobietę, która jest gotowa oddać swoje życie za mieszkańców Argos.

"Andromeda jest z pewnością zawzięta i buntownicza" ? mówi Davalos. "Jednak w parze z tymi cechami idzie pewna słabość. Ona walczy z królewską historią swojej rodziny i buduje swoją własną drogę życiową. Jest blisko związana z ludźmi, w przeciwieństwie do swoich rodziców". Mimo gotowości Andromedy do poświęcenia się za innych, Perseusz nie zamierza oddać jej życia bez walki, która staje się bodźcem dla jego bohaterskiej misji.

Perseuszowi w wyprawie towarzyszy Io, której przeznaczenie jest powiązane z przeznaczeniem Perseusza, i która jest jego aniołem stróżem. Aktorka Gemma Arterton gra tę mistyczną postać ? nie śmiertelniczki, ale i nie bogini ? która podąża za Perseuszem w czasie jego podróży. Jak wiele innych osób z obsady i zespołu kreatywnego, Arterton jest fanką oryginalnej wersji filmu.

"Jako dziecko widziałam go z 50 razy, więc kiedy dowiedziałam się, że mam zagrać rolę w nowej wersji, byłam wniebowzięta" ? wspomina. "Udawałam, że nie zrobiło to na mnie wrażenia, ale od razu zadzwoniłam do mamy i siostry". Co ciekawe, w oryginalnej wersji nie było postaci, którą gra w nowym filmie. "Dzięki temu całe doświadczenie było jeszcze bardziej ekscytujące, ponieważ z jednej strony moja rola musiała być spójna z istniejącą historią, a z drugiej strony musiałam stworzyć coś zupełnie dla mnie nowego".

Leterrier wyjaśnia różnice między dwiema kobietami pojawiającymi się w historii Perseusza. "Według mnie one reprezentują dwa światy, pomiędzy którymi Perseusz jest rozdarty ? świat ludzi, w którym się wychował, i świat bogów, do którego należy. Któregoś dnia będzie musiał w końcu dokonać wyboru". Reżyser był bardzo zadowolony z aktorek, które zagrały te dwie postacie. "Alexa i Gemma są wspaniałymi aktorkami. Tak jak księżniczka, Alexa ma wyjątkowo wyraziste rysy i jest bardzo ludzka, natomiast Gemma jest bardzo delikatna, ma porcelanową skórę, która wydaje się niemal przezroczysta... wydaje się, że można by przez nią przejść, próbując jej dotknąć".

Obie aktorki sprostały jednak fizycznym wymaganiom swoich ról. "Obie były częścią przygody, więc z nimi było tak samo, jak z chłopakami. Wystarczyło powiedzieć: ?Dziewczyny, teraz wasza kolej?, i one robiły, co do nich należało. To było naprawdę świetne". ? mówi reżyser.

Podczas gdy ocalenie Andromedy jest katalizatorem wyprawy Perseusza, a Io jest jego duchową przewodniczką, Drakon, doświadczony i zmęczony życiem żołnierz, jest pierwszą osobą, która chwyta za miecz i przyłącza się do Perseusza. Staje się kimś w rodzaju mentora, próbując w czasie podróży przekazać upartemu półbogowi swoją wiedzę na temat sztuki walki i strategii wojennej.

"Drakon jest opiekunem księżniczki i byłym wojownikiem, który zbliża się do emerytury" ? mówi Mads Mikkelsen, który gra tę postać. "On wie, że nie da się zabić Krakena, więc kiedy dostaje polecenie wyruszenia z Perseuszem, nie jest z tego powodu szczęśliwy, mimo że jego doświadczenie sprawia, że jest idealną osobą do tego zadania". Na szczęście aktor i były gimnastyk w jednym był innego zdania. "Kiedy powiedzieli mi, że mam huśtać się na linie z mieczem w dłoni, przypomniały mi się moje dziecięce marzenia, i spodobało mi się to zadanie".

Jedną z postaci, którą Perseusz, Drakon i ich towarzysze spotykają, jest półczłowiek, półpotwór Kalibos. Akrizjos, wówczas król, stał się bestią, po tym jak Zeus cisnął w niego piorunem. Doświadczony aktor James Flemyng gra obie postaci. "Znam Jasona od lat i uważam, że on jest znakomitym aktorem" ? zauważa Leterrier. "Bardzo chciał zagrać Kalibosa, a ponieważ grał już wcześniej Jekylla i Hyde'a, pomyślałem, że te role będą dla niego idealne".

"Kiedy rola wymaga spędzenia czterech godzin na charakteryzacji, wołają Flemynga" ? żartuje aktor. "Bardzo chciałem ponownie pracować z Louisem. Poza tym każdy dzień pracy na planie z Liamem Neesonem i Ralphem Fiennesem jest wspaniałym doświadczeniem".

Inni utalentowani aktorzy należący do obsady, którzy pochodzą z różnych krajów to: Danny Huston grający Posejdona, boga mórz; Pete Postlethwaite występujący jako Spyros i Elizabeth McGovern jako Marmara, przybrani rodzice Perseusza; Luke Treadway jako Prokopian, pochodzący z Argos hałaśliwy prorok Hadesa, który nieustannie nawołuje do uśmiercenia księżniczki Andromedy; oraz Liam Cunningham, Nicholas Hoult i Hans Matheson jako Solon, Euzebios i Iksas, trzej pamiętni towarzysze podróży Perseusza, którzy służą mu pomocą.

Imponująca obsada stała się czymś w rodzaju "Narodów Zjednoczonych" na planie filmowym, gdzie spotkali się aktorzy z Ameryki Północnej, Australii, Danii, Irlandii, Izraela, Francji, Anglii, Polski, Szkocji i innych krajów.

Leterrier, z pochodzenia Francuz, wspomina, jak przed rozpoczęciem kręcenia filmu spytał kilku swoich aktorów ? "czy chcą być zmoknięci, brudni, wymęczeni, zgrzani, głodni i obolali przez sześć następnych miesięcy". "Wszyscy odpowiedzieli ?tak? i potem żałowali tego każdego dnia!" ? śmieje się reżyser.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Starcie Tytanów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy