"Podwójny blef": TWÓRCY
NEIL JORDAN (scenariusz i reżyseria)
Zanim napisał swój pierwszy scenariusz i wyreżyserował pierwszy film, był już uznanym pisarzem. Był autorem zbioru opowiadań "Night in Tunisia" (1976), oraz powieści: "The Past" (1979), "The Dream of a Beast" (1983).
W 1982 roku napisał i wyreżyserował obraz "Angel", historię ogarniętego obsesją muzyka. Jego następny film "Towarzystwo wilków" (1984) otrzymał nagrody London Critics Circle i Academy of Science Fiction and Horror. W 1986 roku zrealizował "Monę Lisę" z Michaelem Cainem i Bobem Hoskinsem w rolach głównych. Film zdobył nagrody dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes, Złoty Glob i nominacje do Oscara, BAFTY i Writers Guild of America za scenariusz i reżyserię i najlepszą rolę męską.
Następnie zrealizował komedie: "Duchy górą!" i "Nie jesteśmy aniołami" z Robertem DeNiro i Seanem Pennem.
W 1992 roku napisał i wyreżyserował "Grę pozorów", nominowaną do Oscara w 6 kategoriach. Ostatecznie zdobył statuetkę za scenariusz. Otrzymał też nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego i nominacje BAFTY w 5 kategoriach, oraz nominacje do Złotego Globu.
W 1994 zrealizował "Wywiad z wampirem" z gwiazdorska obsadą Brada Pitta, Toma Cruise’a, Antonio Banderasa, Christiana Slatera. Film był ogromnym sukcesem kasowym i artystycznym.
"Michael Collins", zrealizowany w 1996 roku, zdobył Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji, a "Chłopak rzeźnika" z 1997 roku - Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
Następnie powstał thriller psychologiczny "Senny koszmar" z Anette Bening i Stephenem Rea oraz "Koniec romansu" z Ralphem Fiennesem i Julianne Moore, nominowany w kilku kategoriach do Złotego Globu, Oscara i nagrody BAFTA. Ostatecznie otrzymał nagrodę BAFTA za scenariusz.
STEPHEN WOOLLEY (produkcja)
Woolley współpracuje z Jordanem od 1983 roku, kiedy to razem zrealizowali "Towarzystwo wilków". W wyniku ich współpracy powstały kolejne filmy: "Koniec romansu", "Michael Collins", "Wywiad z wampirem", "Mona Lisa", "Duchy górą" i "Chłopak rzeźnika".
W 1982 roku wraz z Nikiem Powellem powołał do życia firmę Palace Video, która dystrybuowała 250 niezależnych europejskich produkcji, począwszy od "Divy", skończywszy na "Kiedy Harry spotkał Sally". W tym czasie Wooley wyprodukował kontrowersyjny obraz "Absolute Beginners" z Davidem Bowie w roli głównej, komedię "Shag" z Bridget Fondą i "Skandal" z Joanne Whalley-Kilmer, Bridget Fondą i Johnem Hurtem.
Następnie powstały: "Wielki człowiek" z Liamem Neesonem, "Rozróba w Harlemie" z Robin Givens i Forestem Whitakerem, "Ten papież musi umrzeć" z Robbiem Coltranem.
W 1992 roku Woolley otrzymał nagrodę Producers’ Gulid of America za "Grę pozorów". Po założeniu Scala Productions wyprodukował "Backbeat" , "O mały głos", "Purely Belter".
CHRIS MENGES (zdjęcia)
Ten nieprzeciętny operator, zdobywca Oscara, początkowo realizował filmy dokumentalne w Afryce, Azji i amazońskiej dżungli. Jego przygoda z filmami fabularnymi rozpoczęła się od "Czekając na życie" (1967) i "Kes" (1970) Kena Loacha oraz "Cichej stopy" (1971) Stephena Frearsa. Potem nakręcił "BiznesmenA i gwiazdy" (1983) oraz dwa filmy Rolanda Joffe: "Pola śmierci" i "Misję", które zdobyły Oscary za zdjęcia oraz nagrodę BAFTA.
Jest autorem zdjęć do kolejnych filmów Kena Loacha: "Black Jack", "Gajowy", "Spojrzenia i uśmiechy" i "Ojczyzna". Fotografował "Cichych ludzi" Konczałowskiego, "Obietnicę" Seana Penna, "Boksera" Jima Sheridana, "Michaela Collinsa" i "Angel" Neila Jordana.
Debiutem reżyserskim Mengesa była uznana przez krytykę dramat o apartheidzie "Świat na uboczu", a następnie komedia z Goldie Hawn "Przeciwności".