"Pierwszy krok w kosmos": UWAGI O WYDANIU DVD
Klasyka filmowego science-fiction.
Historia podboju kosmicznej przestrzeni w pigułce.
Film Philipa Kaufmana "Pierwszy krok w kosmos" jest ekranizacją bestsellerowej książki Toma Wolfe'a i trzygodzinną epopeją o tym, jak człowiek realizował swoje odwieczne marzenie oderwania się od ziemi. W czasach kiedy filmy science-fiction najczęściej snują tylko mocno nierealne, futurystyczne wizje spełniające funkcje współczesnych baśni, warto przypomnieć sobie działo, które opierało się na rejestracji faktów i jak najwierniejszemu opowiadaniu prawdziwej historii.
Film, który w swoim czasie zdobył osiem nominacji do Oscara i aż cztery statuetki w najważniejszych dla gatunku s-f kategoriach (najlepsze efekty wizualne i dźwiękowe, najlepszy montaż, najlepsza muzyka i najlepszy dźwięk) doczekał się specjalnego wydania na DVD. Ekskluzywna edycja zaopatrzona jest w całą gamę dodatków, które znakomicie uzupełniają tą kosmiczną epopeję. Mamy tu między innymi: sceny ostatecznie niewykorzystane w filmie, komentarz aktorów i twórców filmu; film dokumentalny z planu zdjęciowego oraz specjalny materiał, zrealizowany w związku z dwudziestymi urodzinami "Pierwszego kroku". Poza tym jest na płycie kilka prawdziwych gratek; dla tych, których ciekawi kompletna historia amerykańskiej aeronautyki - między innymi portrety autentycznych postaci z historii podboju przestrzeni pozaziemskiej oraz interaktywny plan lotów kosmicznych.
Trzygodzinna encyklopedia
Próba opowiedzenia w jednym filmie całego, trwającego ponad piętnaście lat programu Mercury amerykańskiego NASA, wydaje się zadaniem niemożliwym. A jednak Philipowi Kaufinanowi, reżyserowi "Pierwszego kroku w kosmos" się to udało. Epicka historia o siedmiu amerykańskich astronautach, którzy krok po kroku, zdobywali coraz bardziej fantastyczne sfery ludzkich możliwości stalą się nie tylko skondensowaną lekcją dla młodych entuzjastów, ale także fascynującą opowieścią o ambicjach, przekraczaniu granic ludzkiej wyobraźni i spełnionych marzeniach.
Akcja filmu zaczyna się w październiku 1947 roku, kiedy to weteran lotnictwa Chuck Yeager (nominowany do Oscara Sam Shepard) przekracza barierę dźwięku, kończy się w 1963 symbolicznym wyczynem Gordo Coopera, który wyleciał w najdłuższą kosmiczną podróż swojej epoki, zdystansowaną dopiero przez załogi kolejnych statków Apollo. Kaufman dowcipnie portretuje surową procedurę rekrutacji i selekcji (kosmonauci musza wygrywać nie tylko ze sobą, ale i na przykład z szympansami) a potem rywalizację siedmiu kolegów - Yeagera, Sheparda (Scott Glenn), Grissoma (Fred Ward), Glenna (Ed Harris), Slaytona (Scott Paulin) Schirry'ego (Lance Henriksen), Carpentera (Charles Frank) oraz Coopera - którzy prześcigają się w wyczynach i psychicznej wytrzymałości, a jednocześnie wzajemnie się wspierają.