"Miłość i inne używki": ROZKWIT FIRM FARMACEUTYCZNYCH
Akcja filmu jest osadzona w latach dziewięćdziesiątych. "W tym okresie dużo się zmieniło - zaczęto reklamować leki. Producenci trafiali bezpośrednio do klientów, a najpopularniejszym lekiem stała się Viagra - niebieska pigułka pomagająca w problemach z erekcją. Produkująca ją firma Pfizer zbiła majątek, a zawód przedstawiciela farmaceutycznego zyskał na znaczeniu." - mówi reżyser i dodaje : "Komercjalizacja leków jest już faktem, ale wtedy dopiero się nim stawała. Jamie przeżył ten kulturowy fenomen. Brał czynny udział w jednym z ważniejszych współczesnych wydarzeń. W naszym filmie jest to równie ważne, jak historia miłosna bohaterów. Sądzę, że zachowaliśmy równowagę między oboma wątkami i widzowie to zrozumieją". - mówi Zwick.
Jamie Reidy, autor książki, która zainspirowała filmowców, doskonale zna kulisy branży farmaceutycznej. Uważa, że twórcy filmu świetnie je pokazali. "Jake i Oliver rewelacyjnie zagrali ludzi z branży. Ed korzystał z moich rad - kiedy zwróciłem uwagę na to, że facet na stanowisku Bruce'a nie chodzi do pracy z aktówką, następnego dnia już jej nie było". - mówi autor książki i chwali odtwórcę głównej roli : "Jake często pytał mnie o rady - na przykład w sprawie chodzenia po gabinetach i zostawiania próbek. Wyjaśniłem, że to jak chodzenie po barach i podrywanie kobiet. Zdradziłem, że podchodząc do recepcjonistki trzeba się nachylić i być urokliwym".
Gyllenhaal konsultował się z Reidym, a Anne Hathaway z Lucy Rocus -aktorką, która dobiegając do trzydziestki dowiedziała się, że cierpi na chorobę Parkinsona, a obecnie należy do grupy aktorskiej PHAMALY zrzeszającej niepełnosprawnych artystów.
Świat bohaterów stworzyli Steve Fierberg (zdjęcia), Patti Podesta (scenografia) i Deborah L. Scott (kostiumy). "Wnętrza dużo mówią o bohaterach. Artystyczne mieszkanie Maggie jest zupełnie inne od zimnego biura, w którym Jamie spędza większość czasu. Maggie mieszka w przestronnym lofcie z dużymi oknami, jest tam całkowicie wolna. Uwielbia swoje mieszkanie, ale choroba postępuje i niebawem nie będzie mogła mieszkać w nim sama. Z kolei gabinety lekarskie, które odwiedza Jamie są zimne, bezosobowe. Kiedy chłopak wchodzi do loftu Maggie, to dla niego nowy świat". - mówi scenografka.
Jamie ubiera się w idealnie skrojone garnitury, a Maggie podkreśla strojami swoją indywidualność. "Maggie ma artystyczną duszę. Nosi ciuchy ze sklepów z używaną odzieżą, lubi styl vintage. Fajnie było ją ubierać. Część ubrań, które nosi, pochodzi z mojej własnej szafy!" - śmieje się Deborah i dodaje : "Maggie to indywidualistka. Początkowo miała mieć krótkie, niebieskie włosy, ale uznaliśmy, że Anne jest tak piękna ,że nie będziemy nic zmieniać. Z kolei Jamie, to typowy yuppie, ale przechodzi metamorfozę. Początkowo nosi garnitury, bo tego wymaga jego praca, ale z czasem uświadamia sobie, że to nie dla niego i bycie pod krawatem nie jest w jego stylu".
Film kręcono jesienią 2009 roku w okolicach Pittsburgha w Pensylwanii. Pierwszy tydzień zdjęć przypadł na szczyt G20. "Uwielbiam Pittsburgh. Nazywano go "Miastem Stali", a teraz jest centrum usług zdrowotnych - działa w nim wiele szpitali i ośrodków medycznych. Kręciłem tam "Rozrachunek" i pokochałem zarówno miasto, jak i mieszkańców. Większość członków ekipy pochodzi właśnie stamtąd". - mówi reżyser, który po zakończeniu zdjęć poświęcił na dopracowanie filmu wiele miesięcy : "Jestem mile zaskoczony efektem końcowym, a przede wszystkim tym, że ludzie bardzo ciepło odbierają nasz film. Dostrzegają w Jamie'em i Maggie siebie, rozpoznają własne przeżycia. Bardzo mnie to cieszy, bo opowiedziałem bliską memu sercu historię i wspaniale widzieć, że trafia do ludzi".