"Miasto 44": REKOMENDACJE
Bardzo popieramy ten projekt. Scenariusz trafnie oddaje atmosferę tamtych dni i nie odbiega od prawdy historycznej. Wierzymy, że film "Miasto 44" - młodego twórcy Jana Komasy trafi nie tylko do świadków tych wydarzeń, ale przede wszystkim do młodego pokolenia Polaków, będących w wieku, w jakim my byliśmy wtedy.
gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski
Prezes Związku Powstańców Warszawskich
Scenariusz młodego - i już cenionego - reżysera, Janka Komasy uważam za jeszcze bardziej "zakorzeniony" nie tylko w historii, ale także w prawdzie. Uważam go bowiem za jeszcze bliższy owej prawdy najważniejszej: psychologicznej, ideowej i motywacyjnej.
dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert
Podzielam w pełni pogląd zawarty w rekomendacji napisanej przez dr hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta na temat ważności tematu i zasadności filmowej prezentacji w formie fabularnej tragedii i heroizmu Powstania Warszawskiego. Zdaję sobie sprawę, że obecnie tworzone dzieła filmowe dotyczące wydarzeń 1944 roku przeznaczone są dla ludzi, którzy w ogromnej większości tematykę tę znają ze słyszenia - lektury lub (rzadziej) ustnie przenoszonych tradycji rodzinnych.
Film według scenariusza Jana Komasy może i powinien być jednym z wielu na temat Powstania Warszawskiego. Ale jeśli będzie pierwszym stworzonym przez twórców jego pokolenia, to dobrze. Jestem zwolennikiem jego realizacji.
prof. Władysław Bartoszewski
W scenariuszu Jana Komasy bardzo podoba mi się, że autor przedstawia bohaterstwo powstańców, ale nie wpada w pułapkę prostych stereotypów, rozumie niuanse wydarzeń historycznych. Scenariusz umiejętnie pokazuje rozmaitość i wielowymiarowość dziejów Powstania Warszawskiego. Zróżnicowane pierwszo- i drugoplanowe postacie pokazują niezwykły dramatyzm tego zrywu.
prof. Norman Davis
angielski historyk, profesor Uniwersytetu Londyńskiego
Na filmowy obraz Powstania Warszawskiego widziany oczami młodych twórców od wielu lat czeka nie tylko polska, ale i światowa publiczność. Jestem przekonany, że dzieło Jana Komasy skłoni widzów do refleksji nad wydarzeniami z Sierpnia i Września 1944 roku i zapisze się chwalebną kartą w polskiej kinematografii.
Jan Ołdakowski
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Z uznaniem wyrażam się o pracy reżysera filmu - Jana Komasy. Film przedstawia wydarzenia z walk powstańczych takimi, jakie przedstawiają je seniorzy z organizacji kombatanckich. Z naszej perspektywy - organizacji wychowawczej, która pracuje z młodzieżą - film jest zgodny z potrzebą czasu i w przystępny sposób ujmuje historię walk powstańczych.
hm. Paulina Gajewnik
Komendant Chorągwi Stołecznej ZHP
Wyrażam przekonanie, że zgodny z potrzebą czasu na fabularne prezentowanie historii film w reż. Jana Komasy winien stać się znaczącym elementem obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego, a jego premiera "uderzeniowo" być zaprezentowaną jak najszerszej publiczności, z udziałem młodzieży i odchodzącego pokolenia kombatantów.
prof. dr hab. Leszek Żukowski
Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej