"Marlena": TWÓRCY FILMU
Joseph Vilsmaier (reżyseria, zdjęcia, produkcja)
Joseph Vilsmaier spędził dzieciństwo w Pfarrkirchen (Niederbayern) i w Monachium. Wykształcenie zdobywał w latach 1953-1961 na wydziale operatorskim u Arnolda i Richtera (ARRI), jak też pracując w różnych wytwórniach filmowych. Jednocześnie studiował w Konserwatorium Monachijskim grę na fortepianie. W 1961 roku został zatrudniony przez Bavaria Film w Geiselgasteig jako asystent operatora. Jako operator pracował do 1972 roku.
W 1988 roku Vilsmaier otworzył własną firmę produkcyjną "Parathon Film". Jej pierwszym projektem był "Herbstmilch", który był jednocześnie debiutem reżyserskim Vilsmaiera. Za swą opowieść o życiu farmerki Anny Wimschneider reżyser otrzymał wiele pochwał ze strony krytyków i wiele nagród, m.in. trzy bawarskie nagrody filmowe oraz złotą i srebrną niemiecką nagrodę filmową.
Następne projekty Vilsmaiera spotykały się z równie ciepłym przyjęciem u krytyków i widzów. Były to: "Rama Dama" (Bawarska Nagroda Filmowa), "Stalingrad" (m.in. dwie Bawarskie Nnagrody Filmowe), "Charlie&Luise-Das doppelte Lottchen) (m.in. Bawarska Nagroda Filmowa), "Schlafes Bruder" (m.in. Bawarska Nagroda Filmowa, Niemiecka Nagroda Filmowa, nominacja do Oscara, nominacja do Złotego Globu) i "Comedian Harmonists" (m.in. Niemiecka Nagroda Filmowa, Bawarska Nagroda Filmowa). Sam reżyser był wielokrotnie wyróżniany za swoją pracę: trzykrotnie Bawarską Nagrodą Filmową, Niemiecką Nagrodą Filmową, Złotą Nagrodą Gildii, a od w 2000 r. został laureatem Państwowej Nagrody Kulturalnej.
Katharina Trebitsch, Jutta Lieck-Klenke (produkcja)
Idea nakręcenia biograficznej opowieści o życiu najsłynniejszej niemieckiej gwiazdy filmowej - Marleny Dietrich z Katja Flint w roli głównej narodziła się w głowach obu pań. Po żmudnych negocjacjach ze spadkobiercami aktorki udało się zdobyć ich zgodę na realizację, a wtedy producentki bez wahania wybrały Christiana Pfannenschmidta na autora scenariusza.
TPI Trebitsch Produktion International jest jedną z ośmiu filii TPH Trebitsch International Holding. Ostatnimi bardzo udanymi projektami firmy były: "Der Hahn ist tot" według Ingrid Noll (reż. Hermine Huntgeburth) i nagradzane seriale, jak: "Bella Block" (reż. Max Faerberboeck, Marcus Imboden, Christian Goerlitz). Z nazwiskiem Trebitsch kojarzone jest również z tak udanymi serialami, jak: "Girl Friends", czy też filmami dokumentalnymi, realizowanymi w kooperacji z National Geographic Society.
Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez przewodniczącą honorową TPI - Profesor Gyulę Trebitsch, firma zrealizowała "Marlenę" jako swoją czwartą premierę kinową, po "Das Serbische Maedchen" (reż. Peter Sehr), "Bobo and die Hasenbande" (film animowany) i "Gruene Wueste" (reż. Anno Saul).
Filmy firmy produkcyjnej TPI wzbudzają nie tylko duże zainteresowanie widzów, ale zdobywają także wiele niemieckich i międzynarodowych nagród (Grimme, Emmy, Złota Kamera).
Katharina Trebitsch została w 1996 roku wyróżniona nagrodą Telestar jako najlepsza producentka filmowa, a w 1999 roku otrzymała Krzyż Zasługi.
Jutta Lieck-Klenke otrzymała na konferencji producentów w Kolonii nagrodę przyznawaną najlepszym przedstawicielom zawodu.
Christian Pfannenschmidt (scenariusz)
Przez dziesięć lat Christian Pfannenschmidt pracował jako dziennikarz gazety "Die Zeit", pisząc także do takich czasopism jak "Stern" czy "Capital". Przed pięcioma laty postanowił zmienić zawód. W ten sposób jeden z najlepszych dziennikarzy w kraju stał się jednym z najbardziej uznanych scenarzystów.
Oprócz seriali, takich jak na przykład: "Zur Zeit zu zwei" (z Natalią Woerner i Felixem Eitner), najbardziej znaną produkcją autorstwa Pfannenschmidta jest serial ZDF, pod tytułem: "Girl Friends", który został wyróżniony wieloma nagrodami i zyskał status kultowego. W 2000 r. zapadła decyzja o jego kontynuacji.
Oparte na serialu powieści: "Fuenf Sterne fuer Marie", "Der Man aus Montauk" i "Zehn Etagen bis zum Glueck" osiągnęły pozycję bestsellerów i sprzedały się w ilości 25 tysięcy egzemplarzy. Najnowsza powieść autora "Die Seerosenteich" opowiada historię kobiety rozdartej między karierą a namiętnością. Powieść została przetłumaczona na wiele języków, a ekranizacja jest w fazie przygotowań. Za scenariusz do "Girl Friends" autor został nominowany do niemieckiej nagrody filmowej.
"Marlena" jest pierwszym scenariuszem filmu fabularnego Pfannenschmidt.
Rolf Zehetbauer (scenografia)
Po ukończeniu monachijskiej Szkoły Sztuki Użytkowej w 1947 roku Rolf Zehetbauer pracował w studiach Bavaria Studios w Geiselgasteig. Od 1952 roku artysta pracował przy ponad 140 filmach, jako niezależny scenograf. W 1970 roku został głównym scenografem w Studiach Bavaria. Pełniąc tę funkcję nadzorował realizację wszystkich ważnych superprodukcji, jakie w tym okresie czasu powstały w okolicy Monachium.
W latach 80. Zehetbauer założył własną firmę specjalizującą się w projektowaniu wnętrz. Do klientów studia należą na przykład BMW, które zleciło przygotowanie salonu w Monachium oraz dwa kina - "Cadillac" i "Veranda".
Za swą pracę przy realizacji "Kabaretu" Boba Fossa Rolf Zehebauer został wyróżniony Oscarem. Poza tym scenograf otrzymał cztery złote niemieckie nagrody filmowe za: "Nachts, wenn der Teufel kamm," (1958), "Eine Reise ans Licht- Despair" (1977), "Die unendliche Geschichte" (1983) i "Comedian Harmonists" (1997), jak też: Krzyż Zasługi Pierwszej Klasy (1984), Bawarski Krzyż Zasługi (1988), Medal "Muenchen leuchtet"(1989).