Reklama

Reklama

"Madagaskar": ZWIERZĘCE INSTYNKTY

Każdy, kto oglądał “Animal Planet” wie, jak odmiennie zachowują się lwy i zebry. Ale w “Madagaskarze” drapieżniki i ofiary stały się grupą przyjaciół i sąsiadów.

“Wszyscy wiemy, że lwy żywią się zebrami, jest to zgodne z filozofią yin i yang”, stwierdza Darnell. “Ale w zoo w Central Parku te dwa zwierzaki stają się nejlepszymi przyjaciółmi, choć jest to sprzeczne z ich naturą.”

Jak mówi McGrath, “Osią historii jest relacja pomiędzy Alexem i Marty’m, którzy nie mają pojęcia o swojej prawdziwej naturze, ponieważ dorastali w cywilizowanym otoczeniu. Kiedy opuszczą to otoczenie i trafią do dzikiej dżungli, zaczną się odzywać ich pierwotne instynkty. Będzie to test dla ich przyjaźni.”

Reklama

Król miejskiej dżungli, Lew Alex, nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie on jest na samym szczycie łańcucha pokarmowego, ale dumny jest ze swej pozycji głównej atrakcji miejskiego zoo. “Alex uwielbia być gwiazdą”, przyznaje Darnell. “Uwielbia wychodzić na ‘scenę’ i słuchać skandujących tłumów. Nie wyobraża sobie innego życia. Jeśli chodzi o Alexa, Nowy Jork jest zdecydowanie na topie.”

Ben Stiller, którego głosem przemówił Alex, również jest rodowitym nowojorczykiem. “Dorastałem w Nowym Jorku i wiem, że mieszkańcy tego miasta mają pewne poczucie dumy. Alex jest szczęśliwy w swoim świecie w zoo. Jest rozpieszczony i dużą przyjemność sprawiają mu odwiedzające go tłumy. Cytując Alexa, “Są fani, jest jedzenie… Czego chcieć więcej?” Zajada się stekami, ale nigdy nie pomyślał, że przecież na obiad mógłby zjeść swoich przyjaciół. Dopiero, gdy trafia do prawdziwego świata, dają o sobie znać jego instynkty. To straszne, bo Alex zaczyna myśleć o pożarciu swojego najlepszego przyjaciela.”

“Ben Stiller jest świetny jako Alex”, mówi Darrell. “Alex to typ faceta, który czuje się pewnie, dopóki wszystko jest w porządku, ale gdy zaczynają się problemy, traci tę pewność. Sposób gry Bena jest ujmujący, bo oddaje słabości Alexa.

Stiller dodaje, “Alex żyje w swoim świecie. Boi się ryzyka i rezygnacji z komfortowych warunków życia. Z kolei jego najlepszy kumpel Marty ma ochotę na przygody, chce opuścić zoo i doświadczyć prawdziwego życia. Doprowadza to Alexa do szaleństwa, ponieważ Marty niszczy ich status quo.” Chociaż Alex i Marty są przyjaciółmi, rodzi się między nimi konflikt. Ale w końcu prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, w obliczu trudnych sytuacji życiowych.”

Koproducent Teresa Cheng zauważa, “Marty i Alex są najbliższymi przyjaciółmi, chociaż ich charaktery są zupełnie odmienne. Alex jest zadowolony z wygodnego życia w zoo i nie lubi zmian, natomiast Marty zawsze szuka nowych wrażeń.”

“Alex i Marty mieszkają obok siebie w zoo od dziesięciu lat i zawsze wspierali się nawzajem”, stwierdza McGrath. “Ale Marty właśnie skończył dziesięć lat. Zdaje sobie sprawę, że połowę życia ma już za sobą i zaczyna się zastanawiać, co jeszcze może mu zaoferować świat. Myślę, że to coś w rodzaju kryzysu wieku średniego.”

Żądnemu przygód Marty’emu głosu użyczył Chris Rock. “Marty’ego nudzi rutyna życia w zoo, chce się stamtąd wydostać i doświadczyć życia na wolności, chociaż tak naprawdę nie wie, co to oznacza”, mówi Rock. “Kiedy zwierzęta trafiają na Madagaskar, przeżywają szok kulturowy. Spotykają na swej drodze wiele przeszkód, których się nie spodziewali… na przykład przekonują się, że polowanie to nie dla nich. Ale dopóki wszystko jest w porządku, nie wiemy, kto tak naprawdę jest naszym przyjacielem. Łatwo jest przyjaźnić się, gdy wszystko świetnie się układa. Dopiero, gdy zaczynają się problemy, przekonujemy się, na kogo naprawdę możemy liczyć.”

Rock zauważa, że jego przyjaźń ze Stillerem poza ekranem wzmocniła filmową relację Alexa i Marty’ego. “Fakt, że przyjaźnimy się z Benem także prywatnie, okazał się w tym przypadku bardzo pomocny. Nawet w rozmowie dwojga przyjaciół wyczuwa się pewien specyficzny rytm.”

Mireille Soria dodaje, “Chris Rock dodał postaci Marty’ego wiele energii i entuzjazmu, a także swojego talentu komediowego.”

Podczas gdy Marty’ego ciekawi, co można zobaczyć w świecie zewnętrznym, jego przyjaciel żyrafa Melman woli pozostać w bezpiecznym środowisku zoo, gdzie ma zapewniony dostęp do wszystkich nowinek współczesnej medycyny. Potwierdza to McGrath, “Melman to hipochondryk. Często korzysta z wizyt u lekarzy. Dorastał w świecie osiągnięć cywilizacji, w jego przypadku – medycyny, i teraz nie wyobraża sobie, jak mógłby się obejść bez spray’u do nosa.”

Filmowy Melman mówi głosem Davida Schwimmera. “Melman cierpi na wiele fobii, ale w zoo ma chociaż zapewnioną stałą opiekę lekarską”, komentuje aktor. “Rutyna życia w zoo daje mu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Kiedy nagle znajduje się w prawdziwej dżungli, jest przerażony. Ale dochodzi do wniosku, że przy pomocy przyjaciół uda mu się przeżyć.”

McGrath twierdzi, że Schwimmer był wymarzonym kandydatem do roli Melmana. “Głosy niektórych aktorów świetnie pasują do postaci z filmów animowanych, a David z pewnością jest jednym z takich aktorów. Po prostu słyszysz jego głos i coś ci mówi, że to będzie idealny Melman.”

“Jestem wielkim fanem filmów animowanych i bardzo się ucieszyłem, gdy zaproponowano mi rolę Melmana”, przyznaje Schwimmer. “Kiedy powiedziano mi, że chcą, bym zagrał żyrafę, sprawiło mi to jeszcze większą radość. Zawsze lubiłem żyrafy. Są tak komiczne z powodu swojego wzrostu, ponadto wyglądają niezwykle słodko … może z powodu swoich rzęs. Z całej czwórki bohaterów filmu najbardziej odpowiadało mi zagranie żyrafy.”

Nie możemy zapomnieć o hipopotamicy Glorii. “Gloria jest najbardziej rozsądna z całej czwórki”, twierdzi McGrath. “Gdy pozostali zachowują się jak dzieci, to właśnie Gloria przywołuje ich do porządku.”

Jada Pinkett Smith, której głosem mówi w filmie Gloria, dodaje, “Naprawdę lubię postać Glorii. Jest jedyną samicą w grupie, przez co traktuje pozostałe zwierzęta jak matka. Czuje się odpowiedzialna za chłopaków i pilnuje, by nie stała im się żadna krzywda… poza tym, granie postaci opiekującej się chłopcami jest bliskie temu, co robię w prawdziwym życiu. Trzeba przyznać, że Gloria trochę się szarogęsi”, twierdzi Pinkett Smith, “ale jest bardzo lojalna wobec swych przyjaciół.”

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się, aby drobna Pinkett Smith była idealną kandydatką do roli hipopotamicy. Darnell twierdzi jednak, “Gloria jest silna i twarda, a więc można pomyśleć, że do tej roli pasowałaby osoba wysokiego wzrostu i dużych gabarytów. Ale Jada jest jedną z najsilniejszych kobiet, jakie znam. Wie, czego chce w życiu – i taka też jest Gloria. To prawda, Gloria jest duża – można nawet powiedzieć, że jest gruba – ale hipopotamy takie przecież są, także nie czuje się skrępowana swoimi wymiarami. Jest duża i piękna, natomiast Jada jest drobna i piękna. Świetnie sprawdziło się to w filmie.” “Myślę, że Gloria jest absolutnie urocza, chociaż śmiesznie jest słyszeć mój własny głos wydobywający się z ogromnej hipopotamicy”, przyznaje Pinkett Smith.

Mieszkańcy zoo różnią się swoimi rozmiarami, ale dopiero na Madagaskarze zobaczą zwierzęta, jakich nigdy nie widzieli w zoo w Central Parku. Na początku spotykają stado lemurów pod wodzą samozwańczego króla Juliena XIII, lemura katta, który jest prawdziwą bestią towarzyską.

Królowi Julienowi użyczył głosu Sacha Baron Cohen, znany z programu “Da Ali G Show”. Uznanie aktorowi przyniósł jego talent naśladowania różnych akcentów. “Sacha grał już wiele postaci mówiących z rozmaitymi akcentami. Chcieliśmy, by w naszym filmie jego akcent był po części indiański, po części francuski, i nie wiem, co jeszcze. King Julien to przekomiczna postać, a z Sachą świetnie się pracowało. Pewnego razu miał nagrać jedną kwestię, z której zrobił ośmiominutowe przedstawienie komediowe. Jego rola jest niezwykle zabawna.”

Mireille Soria dodaje, “Sacha w niesamowity sposób kreuje swoich bohaterów. Kiedy wciela się w bohatera, po prostu staje się nim. Kiedy grał Króla Juliena, wszyscy członkowie ekipy tarzali się po podłodze ze śmiechu”.

Prawą ręką Króla Juliena jest Maurycy, który mówi głosem Cedrica The Entertainera. “Cedric ma wspaniały, mocny głos, dzięki czemu kontrast między patykowatym Królem Julienem, który jest kompletnym przygłupem, a Maurycym – niższym, grubszym i na pewno bardziej inteligentnym zastępcą głównodowodzącego – jest tak zabawny. Wszyscy wiedzą, że to Maurycy powinien tutaj rządzić, ale tak się składa, że Julien jest królem. Maurycy pogodził się z tym i z całego serca wspiera Juliena.”

Zgadza się z tym Cedric. “Maurycy szanuje swoją pracę i chce, aby wszyscy wiedzieli, jak ważne jest być numerem dwa. Maurycy opiekuje się Królem Julienem i broni go przed nim samym. Dobrze, że Maurycy zawsze jest w pobliżu, bo bez niego Król ciągle popadałby w tarapaty.”

Najmniejszym i na pewno najsłodszym z lemurów jest Mort, który często świadomie korzysta ze swojego wdzięku. Mort przemówił głosem Andy’ego Richtera, który twierdzi, “Mort to malutki, beztroski lemur, który używa swego czaru, aby manipulować innymi. Ten urok zawdzięcza okrąglutkiej główce, małemu noskowi, ogromnym oczom, a także głosowi. Mort ma najbardziej uroczy głos w całym Hollywood.”

Oprócz małych włochatych lemurów, sztukę manipulowania innymi posiedli także czterej inni intryganci – pingwiny, od których zaczęła się cała historia i ucieczka z zoo. Pewną tradycją w filmach animowanych stało się zjawisko, gdzie filmowcy tak bardzo identyfikują się z postaciami podczas wstępnych nagrań, że sami decydują się na użyczenie tym postaciom głosu w filmie.

Przykładem jest reżyser Tom McGrath, który w oryginalnej wersji filmu użyczył głosu Skipperowi, głównodowodzącemu pingwinowi, mającego na celu poprowadzenie swych oddziałów na “bezkresne przestrzenie Antarktydy”. Polubiłem tę postać już we wczesnej fazie powstawania filmu i przyzwyczaiłem się do jego głosu. Zainspirował mnie głos Roberta Stacka, przypominający nieco głos Charltona Hestona. Moja rola polegała na przesadnym wymawianiu każdego słowa. W angielskojęzycznej wersji filmu “Madagaskar” można także usłyszeć głos reżysera “Shreka 2”, Conrada Vernona, który wcielił się w postać Masona, szympansa – pseudointelektualisty, który nie umie czytać, ale za to potrafi tłumaczyć język migowy.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Madagaskar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL