Reklama

"Kupiec Wenecki": O POWSTAWANIU FILMU

„Kupiec Wenecki” jest jedną z najbardziej fascynujących i złożonych sztuk Szekspira. Mimo skomplikowanej fabuły, „Kupiec Wenecki” jest niezwykle popularną sztuką wśród reżyserów filmowych. Film Michaela Radforda jest jej siedemnastą ekranizacją. Pierwsza powstała już w 1908 roku w reżyserii J. Stuarta Blacktona.

Cary Brokaw (producent filmu) poznał Michaela Radforda już w latach 80-tych. Tak więc, kiedy Barry Navidi (współproducent) wspomniał o nim jako o ewentualnym reżyserze, Caremu Brokaw od razu spodobał się ten pomysł. Twórca Il Postino (Listonosza) - Michael Radford tak wspomina pierwsze spotkanie z Carym Brokaw, gdy ten zaproponował mu reżyserię „Kupca Weneckiego” : „Odrzekłem mu wtedy, że prawdę mówiąc nigdy o tym nie myślałem. Nigdy przedtem nie reżyserowałem sztuk, ani filmów opartych na Szekspirze. Czytałem jednak tę sztukę i powiedziałem, ze byłbym zainteresowany zrobieniem tego filmu, ale musielibyśmy znaleźć naprawdę właściwego aktora do roli takiej postaci jak Shylock. Nie ma sensu robić filmu opartego na Szekspirze bez próby przyciągnięcia szerszej widowni.”

Reklama

Po spotkaniu z Alem Pacino, reżyser rozpoczął realizacje swoich pomysłów, i zaczął dopracowywać scenariusz: „usiadłem i pomyślałem sobie co ja takiego mogę jeszcze zrobić, bo jeśli pisze się scenariusz to tworzy się bohaterów i dialogi, a w tym przypadku to wszystko przecież zostało już napisane.” Za radą przyjaciela Radford udał się do miejsca, które jest sercem tej sztuki – Wenecji. „Tam dopiero zobaczyłem jak mógłbym ukazać pewne rzeczy i jak zrobić ten film.” Radford dodaje: „Myślę, że to głównie dzięki temu, że Wenecja wciąż jest takim XVI-wiecznym miastem.”

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Kupiec Wenecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy