"Księga rekordów Szutki": TWÓRCY
ALEKSANDAR MANIĆ (reżyser, scenarzysta, montażysta, producent)
Aleksandar Manić przyszedł na świat 29 listopada 1966 roku w małym miasteczku Senta w ówczesnej Jugosławii, niedaleko węgierskiej granicy. W wieku 10 lat, zaraz po ukończeniu szkoły podstawowej, przeprowadził się z rodzicami do Niemiec. Tu edukował się w Heinrich-Böll-Gymnasium w Troisdorf-Sieglar, a potem studiował filozofię na uniwersytecie w Kolonii. Po kilku latach czekała go kolejna przeprowadzka, tym razem do Pragi, gdzie został przyjęty do legendarnej szkoły filmowej, FAMU. Czeski był szóstym językiem, którego się uczył – po serbskim, węgierskim, niemieckim, angielskim i francuskim. W czasie studiów często wracał do swojej ojczyzny, byłej Jugosławii. Podróże te stały się inspiracją do kolejnych filmów. Jednym z pierwszych, które wówczas powstały, była krótkometrażówka “The Astropolitan”. Zrealizowany dla TV Novi Sad (New Director’s Forum) film miał premierę na MFF w Belgradzie i był wielokrotnie pokazywany w telewizji. Po dyplomie Manić pracował jako asystent reżysera i tłumacz przy różnych produkcjach w Czechach. Były wśród nich filmy reklamowe, dokumentalne i długometrażowe. Na planie „Undergroundu” Kusturicy zrealizował dokument „Shooting Days”, który był premierowo pokazywany w oficjalnej selekcji na IDFA w Amsterdamie. Znakomicie przyjęty film otworzył mu drogę do kolejnych, wśród których znalazł się nakręcony cyfrową kamerą “The Walls of Kosovo” o konflikcie w byłej Jugosławii. Temu tematowi poświęcił też parę innych realizacji. Jego ostatnią dotychczasową produkcją jest wielokrotnie nagradzana „KSIĘGA REKORDÓW SZUTKI”.
Wybrana filmografia reżyserska:
1990 – “The Astropolitan”
1992 – “Falling and Rising”
1997 – “Shooting Days - Emir Kusturica films Underground”
1998 – “The Walls of Kosovo”
1999 – “The Orphans of Enver Hoxha”
2000 – “The Dredger - A Serbian Revolution”
2005 – “Księga rekordów Szutki” (“Knjiga Rekorda ?utke“/ “The Shutka Book of Records”)
DOMINIK MISKOVSKY (operator)
Pomimo młodego wieku Dominik Miąkovský należy do grona najbardziej cenionych czeskich operatorów. Pracował przy wielu dokumentach, teledyskach i filmach reklamowych (te ostatnie również reżyserował). Z Aleksandrem Manicem spotkał się parę lat wcześniej na planie „Shooting Days - Emir Kusturica films Underground”. Jest laureatem nagrody Young Guns 2005.
SAFET KAMBER (asystent reżysera)
Safet Kamber pracuje jako niezależny dziennikarz i filmowiec. Jako Rom pochodzący z Szutki był nieocenionym źródłem informacji dla realizatorów filmu. W roli asystenta reżysera bądź tłumacza pracował również przy tak głośnych tytułach jak „Czas Cyganów”, „Czarny kot, biały kot” czy „Aleja Snajperów”.
JURAJ ZAK (dźwiękowiec)
Juraj Zak jest cenionym realizatorem dźwięku w Czechach i na Słowacji. W jego dorobku znajdziemy przeszło 600 programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych i pełnometrażowych.
IVANA DAVIDOVA (montażystka)
Ivana Davidová zajmuje się monatażem filmowym od czterdziestu lat. Praca przy przeszło 500 filmach dokumentalnych przyniosła jej ogromne uznanie i wiele nagród, wśród których są m.in. dwie nominacje do Czeskich Lwów („Lea”, „Król złodziei”). Jedna z najbardziej cenionych czeskich montażystek jest również wykładowcą w praskiej szkole filmowej, FAMU.
JUDITA KRIZOVA (producentka)
Judita Kříľová studiowała w FAMU w Pradze. Jest doświadczoną scenarzystką, reżyserką i producentką. Pracowała nie tylko dla telewizji czeskiej, ale również BBC i ABC News. Produkowała i reżyserowała wiele filmów dokumentalnych nagradzanych licznymi prestiżowymi wyróżnieniami.
KAREL HYNIE (koproducent)
Karel Hynie rozpoczął pracę w czeskim show-biznesie tuż po przemianach 1989 roku. Obecnie jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych producentów telewizyjnych w Czechach.