"Krwawy diament": INFORMACJE O TWÓRCACH FILMU
EDWARD ZWICK (Reżyser/Producent) to nagradzany reżyser, producent i scenarzysta, który pracował nad wieloma słynnymi projektami kinowymi i telewizyjnymi. Jako producent filmowy został uhonorowany nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej i nagrodą BAFTA za pracę nad uhonorowanym Oscarem w kategorii "Najlepszy film" obrazem Zakochany Szekspir oraz zdobył nominację w kategorii "Najlepszy film" za Przemyt, dramat z doborową obsadą aktorską, w reżyserii Stevena Soderbergha.
Zwick został również doceniony za swoje osiągnięcia reżyserskie. Zdobył nominację do Złotego Globu w 1989 r. już za swój drugi film, dramat o wojnie secesyjnej, pod tytułem Chwała, za grę w którym Denzel Washington otrzymał swojego pierwszego Oscara w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy". Zwick był także nominowany do Złotego Globu za reżyserię filmu Wichry namiętności, z Anthonym Hopkinsem i Bradem Pittem w rolach głównych, którego był również producentem. Zwick nakręcił później obraz Szalona odwaga, w którym wystąpili Denzel Washington i Meg Ryan, oraz wyreżyserował i wyprodukował film Stan oblężenia, po raz trzeci współpracując z Denzelem Washingtonem.
Filmem poprzedzającym Krwawy diament w dorobku Zwicka jest Ostatni samuraj, w którym odpowiadał za reżyserię i produkcję; był też współautorem scenariusza. Ostatni samuraj, w którego obsadzie znaleźli się Tom Cruise i Ken Watanabe, przyniósł mu nagrodę National Board of Review dla najlepszego reżysera. Wcześniej Zwick wyreżyserował między innymi Zostawić normalność oraz Tę ostatnią noc, a także wyprodukował obraz Sam, z Seanem Pennem w roli głównej, wyróżniony nagrodą imienia Stanleya Kramera, przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Filmowych filmom poruszającym tematy społeczne.
Zwick, pochodzący z Winnetka w stanie Illinois, poznawał tajniki swojego fachu jako praktykant w teatrze Academy Festival w Lake Forest. Później rozpoczął naukę na Uniwersytecie Harvarda, gdzie studiował literaturę, jednocześnie nadal pisząc scenariusze i reżyserując przedstawienia teatralne. Po ukończeniu studiów otrzymał stypendium Rockefellera, które umożliwiło mu kontynuację nauki w Europie.
W 1975 r. Zwick objął posadę nauczyciela reżyserii w Amerykańskim Instytucie Filmowym (AFI). Jego film krótkometrażowy nakręcony w tym okresie, Timothy and the Angel, zdobył pierwsze miejsce na konkursie filmów studenckich, rozgrywanego w ramach festiwalu filmowego w Chicago w 1976 r. Dzięki temu sukcesowi Zwick został pomocnikiem scenarzysty, a potem również producentem, reżyserem i autorem scenariusza do kilku odcinków słynnego serialu dramatycznego Family. W 1980 r. otrzymał swoją pierwszą nominację do nagrody Emmy, za produkcję serialu Family.
Trzy lata później dał się poznać jako reżyser, producent i współautor scenariusza filmu telewizyjnego Special Bulletin, który przyniósł mu dwie nagrody Emmy, dla najlepszego serialu dramatycznego i za najlepszy scenariusz, a także kolejną nominację do tej nagrody, w kategorii "Najlepszy reżyser". Ponadto za pracę nad serialem Special Bulletin Zwick został uhonorowany nagrodami Directors Guild of America i Writers Guild of America oraz nagrodą Humanitas. Ten projekt zapoczątkował także trwającą do dzisiaj współpracę z Marshallem Herskovitzem, którego reżyser poznał w AFI i z którym założył firmę producencką The Bedford Falls Company.
Pierwszym projektem zrealizowanym pod szyldem Bedford Falls był serial telewizyjny thirtysomething, wyróżniony nagrodą Emmy dla najlepszego serialu dramatycznego w 1988 r. i trzema późniejszymi nominacjami do tej nagrody w tej samej kategorii. Zwick zdobył również nagrodę Emmy oraz Writers Guild Award za scenariusz do tego serialu. W swoim dorobku telewizyjnym reżyser ma także takie powszechnie chwalone seriale, jak Moje tak zwane życie, Miłość czy kochanie oraz Once and Again, który przyniósł mu drugą nagrodę Humanitas.
Zwick ma też w swojej kolekcji dwie nagrody Peabody oraz nagrodę imienia Franklina J. Schaffnera, przyznawaną przez Amerykański Instytut Filmowy.
MARSHALL HERSKOVITZ (Producent) został wyróżniony nominacją do Oscara za produkcję filmu Stevena Soderbergha Traffic, zdobywcy czterech nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz nominacji w kategorii "Najlepszy film". W trakcie swojej wybitnej kariery Herskovitz pracował już jako reżyser, scenarzysta i producent, zarówno w przemyśle kinowym, jak i telewizyjnym.
Jego ostatnim projektem był film Ostatni samuraj, w reżyserii Edwarda Zwicka i z Tomem Cruise'em w roli głównej, w którym był producentem i współautorem scenariusza. Wyprodukował także następujące filmy: Sam, z Seanem Pennem, za który otrzymał wspólną nagrodę imienia Stanleya Kramera, przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Filmowych filmom poruszającym tematy społeczne, Uczciwa kurtyzana, który także wyreżyserował, oraz Wichry namiętności, w reżyserii Edwarda Zwicka, w którym zagrali Anthony Hopkins oraz Brad Pitt. Herskovitz zaliczył swój kinowy debiut reżyserski w dramacie Jack Niedźwiadek z Dannym DeVito w roli głównej.
Marshall Herskovitz urodził się w Filadelfii. Ukończył Brandeis University, a następnie kontynuował naukę w Amerykańskim Instytucie Filmowym (AFI), gdzie w 1975 r. poznał Edwarda Zwicka. Swoją karierę rozpoczął od pisania scenariuszy i reżyserowania kilku seriali telewizyjnych, w tym Family oraz The White Shadow. Po raz pierwszy podjął współpracę z Zwickiem, pracując w charakterze producenta i współscenarzysty nad wyreżyserowanym przez niego filmem telewizyjnym z 1983 r., pod tytułem Special Bulletin. Za swoją pracę nad tym filmem został uhonorowany nagrodami Emmy dla najlepszego serialu dramatycznego i za najlepszy scenariusz oraz nagrodą Writers Guild of America (WGA), a także nagrodą Humanitas.
W 1985 r. Herskovitz i Zwick utworzyli firmę producencką The Bedford Falls, której pierwszym projektem był niezwykle popularny serial thirtysomething, którego cztery edycje na antenie telewizji ABC przyniosły Herskovitzowi wiele wyróżnień, w tym dwie nagrody Emmy, dla najlepszego serialu dramatycznego i za najlepszy scenariusz, dwie nagrody Directors Guild of America, nagrodę WGA, Humanitas i Peabody Award.
Po tym sukcesie Herskovitz i Zwick wyprodukowali wspólnie pod szyldem Bedford Falls trzy świetnie przyjęte seriale telewizyjne: Moje tak zwane życie, od którego rozpoczęła się kariera Claire Danes, Miłość czy kochanie oraz Once and Again, która przyniosła Herskovitzowi trzecią nagrodę Humanitas.
Jako aktywny działacz na rzecz ochrony środowiska, Herskovitz zasiada we władzach kilku organizacji walczących o ochronę cennych zasobów naturalnych na kontynencie amerykańskim. Niedawno został wybrany prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Producentów Filmowych.
PAULA WEINSTEIN (Producentka) jest producentką o bardzo bogatym dorobku. W swojej karierze zajmowała się już zarówno projektami kinowymi, jak i telewizyjnymi. Weinstein, nadzorująca produkcje firmy Spring Creek, ostatnio wyprodukowała premierowy komediodramat The Astronaut Farmer, z Billym Bobem Thorntonem w roli głównej.
Weinstein wychowała się w Europie, a swoją karierę zawodową rozpoczęła w Nowym Jorku, pracując jako asystentka montażysty. Następnie dołączyła do ekipy burmistrza Nowego Jorku Johna Lindsaya jako dyrektor ds. wydarzeń specjalnych. Po przeprowadzce do Los Angeles w 1973 r. Weinstein została łowcą talentów w firmie, która później przekształciła się w International Creative Management (ICM), a potem zaczęła pracę dla agencji William Morris.
W 1976 r. została wiceprezesem ds. produkcji w Warner Bros. Po pewnym czasie przeniosła się do wytwórni Twentieth Century Fox, gdzie zajmowała stanowisko wiceprezesa ds. produkcji światowej. W czasie swojego urzędowania pracowała nad takimi filmami, jak przebojowa komedia Od dziewiątej do piątej, w której zagrały Jane Fonda, Lily Tomlin i Dolly Parton, oraz dramat więzienny Więzień Brubaker, z Robertem Redfordem w roli tytułowej.
W 1979 r. zaczęła pracować dla firmy Ladd Company, gdzie zajmowała się produkcją m.in. Żaru ciała - reżyserskiego debiutu Lawrence'a Kasdana. Dwa lata później Weinstein została mianowana prezesem działu filmowego wytwórni United Artists, gdzie nadzorowała produkcję tak różnorodnych i niezwykle popularnych filmów, jak m.in. Gry wojenne czy Yentl.
W 1984 r. wraz z Garethem Wiganem założyła firmę WW Productions. W 1997 r. Weinstein objęła stanowisko głównego doradcy w dziale międzynarodowym wytwórni MGM, nie przerywając prac nad produkcją niezależnych projektów filmowych, takich jak Sucha biała pora czy Wspaniali bracia Baker.
W 1990 r. wspólnie z Markiem Rosenbergiem stworzyła firmę Spring Creek Productions. Ich pierwszą produkcją był film Petera Weira Bez lęku, z Jeffem Bridgesem i Rosie Perez, która za swoją rolę została wyróżniona nominacją do Oscara. W późniejszym czasie Weinstein pełniła funkcję producenta w następujących filmach: Krew z krwi, kość z kości, Miłosna rozgrywka w reżyserii Lasse Hallströma, Gniew oceanu, z Georgee'm Clooneyem i Markiem Wahlbergiem, komediowy przebój Depresja gangstera, w której Robert De Niro spotkał się z Billym Crystalem, oraz Smak wolności i Włamanie na śniadanie, oba w reżyserii Barry'ego Levinsona. Najnowsze filmy w producenckim dorobku Pauli Weinstein to Sposób na teściową, z Jane Fondą i Jennifer Lopez, oraz Z ust do ust, w którym zagrały Jennifer Aniston i Shirley MacLaine.
Ponadto, pod szyldem firmy Spring Creek, Weinstein wyprodukowała wiele nagradzanych projektów telewizyjnych, w tym film telewizji HBO Niezłomne, z Hillary Swank, Truman, z Garym Sinise'em w roli tytułowej, za który otrzymała nagrodę Emmy w kategorii "Najlepszy film telewizyjny", oraz Obywatel Cohn, z Jamesem Woodsem w roli głównej, laureat czterech nagród Emmy.
GRAHAM KING (Producent) jest prezesem i dyrektorem generalnym Initial Entertainment Group, jednej z czołowych niezależnych firm filmowych w Hollywood, zajmującej się zakupem, produkcją i współprodukcją filmów na rynkach światowych. King założył Initial w 1995 r. i stał się liczącym się producentem zarówno wielkich projektów, jak i filmów niezależnych.
King niedawno zakończył prace nad produkcją dramatu kryminalnego Infiltracja. To już trzeci film, przy którym połączył siły z reżyserem Martinem Scorsese. W 2004 r. wyprodukował cieszący się powszechnym uznaniem film biograficzny w reżyserii Scorsese zatytułowany Aviator, opowiadający o postaci Howarda Hughesa, w którego wcielił się Leonardo DiCaprio. Film został wyróżniony 10 nominacjami do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film oraz zdobył nagrodę BAFTA w tej właśnie kategorii. Obraz ten przyniósł Kingowi Złoty Laur przyznawany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Filmowych producentowi roku. Wcześniej King był również współproducentem wykonawczym epickiego dramatu Scorsese pod tytułem Gangi Nowego Jorku z DiCaprio, Danielem Day-Lewisem oraz Cameron Diaz.
Pod szyldem Initial Entertainment King pełnił także funkcję producenta wykonawczego w filmie Ministranci, w którym Jodie Foster spełniała podwójną rolę aktorki i producentki, dramacie biograficznym Michaela Manna Ali oraz w nagrodzonym Oscarem dramacie Stevena Soderbergha Traffic.
King, Brytyjczyk z pochodzenia, w 1982 r. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie dołączył do działu dystrybucji międzynarodowej w wytwórni Twentieth Century Fox. Parę lat później założył firmę Initial Entertainment Group, która obecnie współpracuje z niektórymi spośród największych twórczych talentów w przemyśle filmowym, takimi jak Johnny Depp i jego firma, Infinitum Nihil.
Niedawno Initial Entertainment Group podpisała wstępną umowę producencką z Warner Bros. Pictures na wyprodukowanie filmu Shantaram we współpracy z Infinitum Nihil. Wśród projektów firmy znajdujących się obecnie na różnych etapach realizacji i produkcji można wymienić Next z Nicholasem Cage'em, Benighted oraz Prince of Thieves.
GILLIAN GORFIL (Producentka) w najbliższym czasie zajmie się produkcją filmu Brilliant, do którego napisała również scenariusz, wspólnie ze swoją siostrą, Elizabeth Shorten. Według planów, film ma wejść w fazę produkcji na początku przyszłego roku, a w jego obsadzie znajdzie się m.in. Scarlett Johansson.
Gorfil debiutowała jako producentka w 1993 r. w komedii Tata na wagarach w reżyserii Darrella Roodta, z Patrickiem Swayze i Halle Berry w rolach głównych. Cztery lata później wyprodukowała dramat Roodta pod tytułem Niebezpieczny kraj, w którego obsadzie znaleźli się Ice Cube, Elizabeth Hurley oraz Vingh Rhames. Była również inicjatorką projektu, który ostatecznie przekształcił się w Krwawy diament.
Gorfil, pochodząca z Johannesburga, przed przejściem do przemysłu filmowego była międzynarodową modelką, właścicielką sklepu z odzieżą, a także inwestorem budowlanym. Studiowała film i media w Pretoria Tecknikon.
CHARLES LEAVITT (Scenarzysta/Autor fabuły) jest twórcą scenariusza do dramatu fantasy z 2001 r. pod tytułem K-Pax, w reżyserii Iaina Softleya, w którym zagrali Kevin Spacey i Jeff Bridges. Wcześniej napisał również scenariusz do dramatu Petera Chelsoma Potężny i szlachetny.
Leavitt jest obecnie zaangażowany w prace w różnych studiach nad kilkoma filmami, wśród których znajduje się The Express, opowiadający historię zdobywcy Heisman Trophy, Ernie'ego Davisa, którego reżyserem ma być Gary Fleder, a za produkcję odpowiedzialny będzie John Davis, oraz adaptacja powieści "The Ha Ha" dla reżysera/producenta Akivy Goldsmana. Ponadto Leavitt zaadaptował bestseller Nathaniela Philbricka z gatunku literatury faktu pod tytułem "W samym sercu morza", na którego podstawie powstała powieść "Moby Dick". Niedawno podpisał umowę na przygotowanie scenariusza do powieści "Confessions of a Wall Street Shoeshine Boy", którego produkcją zajmą się Donald De Line i Paula Weinstein.
LEN AMATO (Producent wykonawczy) jest prezesem firmy Spring Creek Productions, gdzie kontynuuje długoletnią współpracę z Paulą Weinstein. Pod szyldem Spring Creek wyprodukował niedawno premierowy film The Astronaut Farmer, z Billym Bobem Thorntonem w roli głównej.
Amato rozpoczynał swoją karierę jako recenzent scenariuszy, pracując dla różnych niezależnych producentów i studiów filmowych. Następnie objął funkcję redaktora w dziale scenariuszy w nowo powstałej firmie Roberta De Niro Tribeca Productions, pracując wraz z jej współzałożycielką, Jane Rosenthal, nad filmem Michaela Apteda Na rozkaz serca oraz Mrokami miasta w reżyserii Irwina Winklera.
Amato rozpoczął współpracę ze Spring Creek Productions w połowie lat 90., kiedy to objął stanowisko wiceprezesa ds. rozwoju i zaczął prowadzić nowojorskie biuro firmy w imieniu jej współzałożycieli, Marka Rosenberha i Pauli Wenstein. W 1997 r. zadebiutował jako producent w filmie telewizji HBO Pierwsze wykroczenie, w reżyserii Charlesa Duttona. Rok później przeniósł się do Los Angeles, gdzie podjął pracę na stanowisku zastępcy dyrektora wykonawczego w utworzonej przez Paulę Weinstein i Barry'ego Levinsona firmie Baltimore/Spring Creek Pictures.
Był współproducentem przebojowej komedii Depresja gangstera z 1999 r., w reżyserii Harolda Ramisa i z Robertem De Niro oraz Billym Crystalem w rolach głównych, a w 2002 r. pełnił funkcję producenta wykonawczego przy kontynuacji tego filmu, pod tytułem Nawrót depresji gangstera. Był też producentem wykonawczym filmu Neila LaBute'a Opętanie, w którym wystąpili Gwyneth Paltrow i Aaron Eckhart, oraz wyprodukował Wybaw nas od Ewy. Amato niedawno pełnił rolę producenta wykonawczego na planie nagradzanego dramatu telewizji HBO Niezłomne, w którym zagrały Hillary Swank i Anjelica Huston, oraz komedii romantycznej Z ust do ust w reżyserii Roba Reinera, w obsadzie której znaleźli się Jennifer Aniston, Shirley MacLaine, Kevin Costner i Mark Ruffalo.
BENJAMIN WAISBREN (Producent wykonawczy) ostatnio pełnił funkcję producenta wykonawczego na planie dramatycznego thrillera Steven Soderbergha The Good German, opartego na powieści Josepha Kanona o tym samym tytule, w którym zagrali George Clooney oraz Cate Blanchett. Do jego najnowszych osiągnięć należy też praca przy thrillerze politycznym V jak Vendetta oraz przygodowym filmie akcji Posejdon.
Waisbren jest finansistą zaangażowanym w produkcję i dystrybucję filmową zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Posiada wykształcenie w zakresie prawa, bankowości inwestycyjnej oraz inwestycji na rynku spółek niepublicznych.
W najbliższym czasie jego dorobek producenta wykonawczego wzbogaci się o następujące filmy: 300, Historia zabójstwa Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, First Born, Gardener of Eden, Nancy Drew oraz Duane Hopwood.
KEVIN DE LA NOY (Współproducent) współpracował już wcześniej z reżyserem Edwardem Zwickiem w roli kierownika produkcji przy filmie Ostatni samuraj. Na swoim producenckim koncie ma następujące filmy: thriller science fiction Richarda Donnera pod tytułem Linia czasu, którego był współproducentem, oraz nagradzany dramat wojenny Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan, przy którym pracował jako współproducent.
Krwawy diament jest już czwartym jego filmem kręconym w afrykańskich plenerach. Był kierownikiem produkcji na planie filmu Johna Avildsona The Power of One, który powstawał w Zimbabwe, a potem powrócił jeszcze do Afryki Południowej, tym razem jako kierownik planu filmu Duch i mrok. Później pracował również w charakterze kierownika produkcji przy filmie Ali, który kręcono w Mozambiku i Ghanie.
De La Noy był także kierownikiem produkcji takich filmów, jak Waleczne serce czy Mission Impossible, Mission Impossible 2 oraz Titanic. Ponadto pracował jako kierownik planu i asystent reżysera przy wielu różnorodnych produkcjach.
EDUARDO SERRA (Reżyser obrazu) był dwukrotnie nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za pracę przy filmach Dziewczyna z perłą oraz Miłość i śmierć w Wenecji. Oba te filmy przyniosły mu również nominacje do nagrody BAFTA, którą ostatecznie został uhonorowany za drugi z nich. Za zdjęcia do Dziewczyny z perłą otrzymał również wiele wyróżnień przyznawanych przez stowarzyszenia krytyków filmowych, w tym przez Los Angeles Film Critics Association, oraz zdobył kilka nagród międzynarodowych.
Serra, Portugalczyk z pochodzenia, pracował wielokrotnie po obu stronach Atlantyku. Nakręcił 40 filmów we Francji, którą wybrał na swój przybrany dom. Otrzymał nominację do Cezara za zdjęcia do filmu Mąż fryzjerki, jednym z pięciu projektów, przy których współpracował z reżyserem Patrice'em Leconte'em. Nakręcił również pięć filmów dla reżysera Claude'a Chabrola, w tym najnowszy z nich, L'ivresse du pouvoir.
W swoim operatorskim dorobku ma również między innymi następujące filmy: Wielkie życie z Kevinem Spacey'em jako reżyserem i członkiem obsady, Niezniszczalny, w reżyserii M. Nighta Shyamalana; Między piekłem a niebem, z Robinem Williamsem w roli głównej, Więzy miłości Michaela Winterbottoma oraz Mapa ludzkiego serca.
DAN WEIL (Scenograf) ostatnio pełnił funkcję scenografa na planie doskonale przyjętego dramatu Stephena Gaghana pod tytułem Syriana i za swoją pracę został uhonorowany przez swoich kolegów z Amerykańskiego Stowarzyszenia Scenografów Filmowych drugą nagrodą Art Directors Guild Award. Pierwszą nominację do tego wyróżnienia przyniósł mu film Douga Limana Tożsamość Bourne'a.
Weil, Francuz z pochodzenia, zdobył Cezara za scenografię do filmu Luca Bessona Piąty element, a także otrzymał nominację do tej samej nagrody za Nikitę Bessona. Z Bessonem współpracował również przy filmach Wielki błękit, Leon zawodowiec oraz The Dancer.
Weil jest także autorem zdjęć do następujących filmów: Król Artur, Libertyn, Moja piękna teściowa, Całkowite zaćmienie, Les Truffes, Hors la vie oraz Tristesse et beauté.
STEVEN ROSENBLUM (Montażysta) z reżyserem Edwardem Zwickiem współpracuje już od czasów telewizyjnego serialu thirtysomething, za który zdobył nagrodę Emmy w kategorii "Najlepszy montaż w serialu". Po raz pierwszy połączyli siły w pracach nad filmem o czasach wojny secesyjnej pod tytułem Chwała, który przyniósł Rosenblumowi pierwszą nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszy montaż. Swoją drugą nominację do tej nagrody otrzymał za pracę nad uhonorowanym statuetką Oscara w kategorii "Najlepszy film" obrazem Mela Gibsona Waleczne serce, w którym reżyser zagrał również główną rolę.
Rosenblum zajmował się także montażem w następujących wyreżyserowanych przez Zwicka filmach: Wichry namiętności, Szalona odwaga, Stan oblężenia oraz Ostatni samuraj. Ponadto pracował przy debiucie reżyserskim Marshalla Herskovitza pod tytułem Jack Niedźwiadek.
Efektami jego współpracy z innymi reżyserami są filmy takie, jak Miłość na zamówienie Toma Deya, xXx 2: Następny poziom w reżyserii Lee Tamahoriego, Cena honoru Shekhara Kapura, Pearl Harbor Michaela Baya oraz X-Men wyreżyserowany przez Bryana Singera.
NGILA DICKSON (Projektantka kostiumów) otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w 2004 r. za pracę nad filmem Petera Jacksona Władca Pierścieni: Powrót króla. W tym samym roku została uhonorowana kolejną nominacją do Oscara, w wyrazie uznania za jej projekty kostiumów do filmu Edwarda Zwicka Ostatni samuraj. Dickson wcześniej była po raz pierwszy nominowana do Oscara i nagrody BAFTA w kategorii "Najlepsze kostiumy" za film Władca pierścieni: Drużyna pierścienia. Ponadto zdobyła nagrodę BAFTA za swój wkład w film Władca pierścieni: Dwie wieże, została wyróżniona nagrodą Costume Designers Guild Award oraz otrzymała swoją trzecią nominację do nagrody BAFTA za Władcę pierścieni: Powrót króla.
Pochodząca z Nowej Zelandii Ngila Dickson rozpoczęła karierę od udziału w pracach nad reżyserskim debiutem Petera Jacksona, filmem Niebiańskie stworzenia. Do jej wczesnych osiągnięć zaliczają się również: projekt telewizyjny z 1989 r. pod tytułem The Raibow Warrior Conspiracy, opowiadający o zatopieniu statku organizacji Greenpeace, oraz kinowa wersja tej samej historii, pod tytułem Zatopić Rainbow Warrior. Dickson zaprojektowała też kostiumy do odnoszącego sukcesy na całym świecie serialu telewizyjnego Xena: wojownicza księżniczka, za który otrzymała nagrodę New Zealand Film and TV Award w kategorii "Najlepszy wkład w scenografię".
JAMES NEWTON HOWARD (Kompozytor) jest sześciokrotnym zdobywcą nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej i jednym z najbardziej płodnych kompozytorów w przemyśle filmowym - jego muzykę można usłyszeć w ponad stu filmach kinowych i telewizyjnych. Swoją ostatnią nominację do Oscara otrzymał za muzykę do filmu M. Nighta Shyamalana Osada. Howard skomponował muzykę do wszystkich filmów Shyamalana, począwszy od niezwykle udanego debiutu tego reżysera filmem Szósty zmysł, poprzez Niezniszczalnego i Znaki, aż po najnowszy film Kobieta w błękitnej wodzie.
Howard zdobył także nominacje do Oscara za ścieżki dźwiękowe do filmów Mój chłopak się żeni, Ścigany oraz Książę przypływów, a ponadto był dwukrotnie nominowany w kategorii "Najlepsza piosenka filmowa" za utwory "Look What Love Has Done" z filmu Junior oraz "For the First Time", który można było usłyszeć w Szczęśliwym dniu. Obie piosenki przyniosły mu również nominacje do Złotego Globu. Trzecią nominację do tej nagrody kompozytor otrzymał za muzykę do popularnego remake'u King Konga w reżyserii Petera Jacksona.
Na długiej liście filmów z muzyką Howarda znaleźć można między innymi następujące tytuły: RV: Szalone wakacje na kółkach, Kolor zbrodni, Batman - Początek, Tłumaczka, Zakładnik, Hidalgo, Ulubieńcy Ameryki, Uciekająca panna młoda, Romy i Michele na zjeździe absolwentów, Lęk pierwotny, Epidemia, Wyatt Earp, Dave, Upadek, Wielki Kanion, Moja dziewczyna, Pretty Woman oraz Pierwsza liga.
Howard został również uhonorowany za swoją muzykę do seriali telewizyjnych - zdobył nagrodę Emmy w kategorii "Najlepszy główny temat muzyczny" w serialu Gideon's Crossing oraz nominację do tej nagrody w tej samej kategorii za Ostry dyżur.
SORIOUS SAMURA (Doradca techniczny), pochodzący z Sierra Leone, jest autorem reportażu filmowego pod tytułem Cry Freetown, który uznawany jest za najwierniejszy zapis toczącej się w jego kraju w 1999 r. wojny domowej. Za wspomniany reportaż Samura został uhonorowany nagrodami The Rory Peck Award oraz The Mohamed Amin Award, stając się tym samym jedynym twórcą w historii, który otrzymał oba te wyróżnienia. W 1999 r. był także wśród laureatów nagrody dla afrykańskiego dziennikarza roku (African Journalist of the Year Award), przyznawanej przez telewizję CNN. Trzy lata później Samura nakręcił reportaż Return to Freetown, w którym powraca do swojej rozdartej wojną ojczyzny i usiłuje połączyć byłych małoletnich żołnierzy z ich rodzinami.
Samura jest znany ze swojego bezpośredniego stylu reporterskiego; naraża się na te same niewygody i niebezpieczeństwa, które przeżywają bohaterowie jego reportaży. Jego pozostałe filmy dokumentalne to: Exodus from Africa, Living with Hunger, Living with AIDS, Living with Refugees, Guinea: Sex for Food, 21st-Century War oraz Living with Illegals.
Samura, wraz ze swoim filmowym wspólnikiem, Ronem McCullaghem, jest reżyserem Insight News TV. Jego filmy zostały uhonorowane wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, wśród których warto wymienić: nagrodę BAFTA, dwie nagrody Emmy, dwie nagrody One World Media Award, trzy nagrody Amnesty International Media Award, nagrodę Columbia-DuPont Award, nagrodę Peabody, nagrodę Prix Europa oraz Japan Prize, nagrodę Harry Chapin Media Award, trzy wyróżnienia przyznane przez Overseas Press Club of America, Złotą Nimfę na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo oraz brązowy medal zdobyty na The New York Festivals. Ponadto Szkoła Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, podczas corocznych warsztatów "Let's Do It Better", poświęconych stosunkom rasowym, przyznała Samurze nagrodę za całokształt twórczości.