"Kroniki portowe": TWÓRCY FILMU
LASSE HALLSTRÖM (Reżyseria)
Filmem Hallstroma bezpośrednio poprzedzającym "Kroniki portowe" była adaptacja powieści Joanny Harris „Czekolada” ("Chocolat"), z udziałem Juliette Binoche, Johnny Deppa i Judi Dench, za którą uzyskał nominacje do aż pięciu Oscarów, w tym w kategorii najlepszego filmu roku. Nieco wcześniej Hallstrom zrealizował „Wbrew regułom” według powieści i scenariusza Johna Irvinga "Regulamin tłoczni win", z Toby Maguire'm, Charlize Theron i Michaelem Caine’em. John Irving zdobył wówczas Oscara za najlepszy scenariusz, a rola Michaela Caine została uznana za najlepszą kreację drugoplanową.
Hallström po raz pierwszy podbił amerykańską publiczność w 1985 roku filmem "My Life as a Dog", o przygodach 12-letniego chłopca zamieszkałego w wiosce pełnej najdziwniejszych prowincjonalnych charakterów. Za ten właśnie film Hallström uzyskał nominację do Oscara za scenariusz i reżyserię, a nowojorscy krytycy uznali "My life as a Dog" za najlepszy film zagraniczny. Następna była komedia miłosna "Once Around", z Holly Hunter w roli głównej, o nieśmiałej kobiecie z Bostonu, która zakochuje się bez pamięci w odpychającym handlowcu-milionerze, kreowanym przez Richarda Dreyfussa.
W 1993 roku Hallstrom nakręcił "Co gryzie Gilberta Grape", nietuzinkową opowieść o bardzo nietuzinkowej rodzinie, z udziałem Johnny Deppa w roli tytułowej, Juliette Lewis i młodziutkiego Leonardo DiCaprio, który za kreację autystycznego nastolatka uzyskał nominację do Oscara.
„Miłosna rozgrywka” ("Something to Talk About"), kolejny fim Hallstroma, z Julią Roberts, Dennisem Quaid, Geną Rowlands, Robertem Duvallem i Kyrą Sedgewick ukazuje burzliwe dzieje wielopokoleniowej rodziny z amerykańskiego Południa. Kolejny jego film to „Lumiere i spółka” („Lumiere et Compagnie”).
Hallström rozpoczął karierę filmowca w rodzinnej Szwecji, gdzie pracował dla telewizji i reżyserował wideoklipy, między innymi dla zespołu Abba. W 1997 roku nakręcił i zmontował "ABBA: The Movie", wielkoekranowy film o najlukratywniejszym artykule eksportowym Szwecji. Inne filmy Hallstroma ze "szwedzkiego" okresu to "A Lover and His Lass", "Father to Be" i "Dzieci z Bullerbyn", na podstawie słynnej powieści dla dzieci Astrid Lindgren.
IRWIN WINKLER (Producent)
Filmy, które Irwin Winkler wprowadził na ekrany zdobyły łącznie 12 Oscarów i 45 nominacji, w tym 4 dla najlepszego filmu roku. To niekwestionowany, i jak dotąd niedościgły rekord w Hollywood.
W 1976 roku zdobył statuetkę za film "Rocky" z Sylvestrem Stallone, dziś uważany za klasykę kina tego gatunku. Otrzymał także nominacje za takie hity jak „Wściekły byk” ("Raging Bull"), „Pierwszy krok w kosmos” ("The Right Stuff"), „Chłopcy z ferajny” ("GoodFellas"), a w 1969 roku "Czyż nie dobija się koni? " z Jane Fondą zgarnął ich aż 9.
Winkler był producentem wszystkich kolejnych filmów o Rockym, a także "Ławnika", „Zdradzonych” ("Betrayed"), "Round Midnight", „Rewolucja” ("Revolution"), "Author! Author!", "New York, New York" , "Nickelodeon", "Hazardzista", "Up the Sandbox" i "The Mechanic".
Oprócz "Kronik portowych" Winkler równolegle wyprodukował sensacyjny film "Enough" z Jennifer Lopez. Jako reżyser ma na koncie takie pozycje jak najnowszy "Life as a House", z Kevinem Kline’em i Kristin Scott Thomas, „Czarna lista Hollywood” ("Guilty By Suspicion"), dramat o erze mackartyzmu w Hollywood, "Night and the City" z Robertem De Niro i Jessicą Lange, „Dotyk miłości” ("At First Sight") z Valem Kilmerem i Mirą Sorvino i „System” („The Net”) z Sandrą Bullock.
ROBERT NELSON JACOBS (Scenariusz)
Robert Nelson Jacobs uzyskał w ubiegłym roku nominację do Oscara za scenariusz do „Czekolady” („Chocolat”) Lasse Hallstroma. Karierę pisarską rozpoczął od krótkich opowiadań; jako student wygrał nagrodę literacką Curtisa na prestiżowym Uniwersytecie Yale, która pozwoliła mu ukończyć studia magisterskie w Iowa Writers Workshop. Jacobs zadebiutował jako scenarzysta w 1997 roku komedią "Out to Sea", z Jackiem Lemmonem i Walterem Matthau.
Jest też współautorem "Dinozaura", animowanego przeboju disneyowskiego. Obecnie pracuje nad trzema nowymi projektami dla wytwórni Miramax: "The Water Horse", "Solomon Grundy" dla reżysera Danny'ego Boyle ("Trainspotting") i "Conspiracy of Paper", dla Lasse Hallströma i producentki Leslie Holleran.
OLVIER STAPLETON B.S.C (zdjęcia)
"Kroniki portowe" to już drugie po "Wbrew regułom" wspólne przedsięwzięcie Lasse Hallstroma i Olivera Stapletona. Stapleton był także kierownikiem zdjęć do "Buffalo Soldiers", z Joaquinem Phoenixem, Edem Harrisem i Scottem Glennen oraz do „Dziewczyny na urodziny” ("Birthday Girl"), z udziałem Nicole Kidman i Bena Chaplina.
W ubiegłym roku zrealizował wraz z Davidem Mametem „Hollywood atakuje” ("State and Main") i "Podaj dalej", z Kevinem Spacey. Aż osiem filmów Stapleton nakręcił ze Stephenem Frearsem, poczynając od "My Beautiful Laundrette" w 1985 roku, poprzez "Prick Up Your Ears", "Sammy and Rosie Get Laid", "The Grifters", "Hero", "The Snapper", "The Van", po „Krainę Hi-Lo” ("The Hi-Lo Country").
Był operatorem na planie "Snu nocy letniej" Michaela Hoffmana, komedii miłosnej „Szczęśliwy dzień” ("One Fine Day") , nagrodzonego Oscarem filmu „Restauracja” ("Restoration") i "Restless Natives", gdzie zadebiutował jako kierownik zdjęć. Współpracował z Julianem Temple przy realizacji musicalu z lat 50. "Absolute Beginners" i komedii science-fiction "Earth Girls Are Easy", za którą był nominowany do Independent Spirit Award. Inne jego filmu to "The Object of My Affection", z Jennifer Aniston, "The Designated Mourner", "Kansas City", "Let Him Have It", "She-Devil" i "Danny - The Champion of the World". Stapleton rozpoczynał karierę realizując teledyski i zdobył nagrodę MTV za wideoklip grupy A-Ha do przeboju "Take on Me". Urodzony w Londynie w 1948 roku, Stapleton był, jak to określa "dzieckiem RAF-u" (Royal Air Force, angielskich królewskich sił powietrznych - przyp. tłum), i z dzieciństwa pamięta przede wszystkim niekończące się przeprowadzki, z Anglii do Francji i Niemiec, i z powrotem.
W wieku 10 lat zainteresował się fotografią; wtedy też zrobił swoje pierwsze zdjęcia.
Po ukończeniu typowej angielskiej szkoły z internatem, w wieku 18 lat Stapleton wyjechał do Republiki Południowej Afryki. Przez chwilę pracował jako nauczyciel, a następnie wstąpił na Uniwersytet Capetown, gdzie studiował psychologię i filozofię.
Po studiach pozostał w Capetown, gdzie przez kilka lat pracował jako fotograf, wykonując zdjęcia dla lokalnego kina dla zmotoryzowanych i tamtejszych teatrów. Rozczarowany i znudzony taką wątpliwą karierą, w 1974 roku powrócił do Anglii, z postanowieniem zmiany zawodu - chciał zostać operatorem filmowym. W 1976 roku dostał się do National Film School, którą ukończył po czterech latach. Jako student nakręcił i zmontował kilka filmów, i wyreżyserował samodzielnie "Shadowplay", dreszczowiec o wygnańcach z RPA w Londynie, który był prezentowany podczas Londyńskiego Festiwalu Filmowego.