"Król Sokołów": SYLWETKI
VACLAV VORLIČEK (reżyser) urodził się 3 czerwca 1930 r. w Pradze. W 1956 r. ukończył studia w praskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (FAMU). Po stażu asystenckim zrealizował m.in. następujące filmy (większość z nich to komedie lub baśnie dla dzieci): "Kto chce zabić Jessii?" (1966), "Koniec agenta W4C" (1967), "Dziewczyna na miotle" (1971), "Trzy orzeszki dla kopciuszka" (1973), "Jak utopić doktora Mraczka" (1974), "Burzliwe lato" (1975), "Szpinak czyni cuda" (1977), "Jak się budzi królewny" (1977), "Królewicz i Gwiazda Wieczorna" (1978)., "Dojrzałe wino" (1982), "Rumburak" (1984), "Zielona fala" (1985), "Młode wino" (1986), "Ognisty ptak - Feniks" (1995), "Królewna z jeziora" (1998). Przez wiele lat, począwszy od roku 1976, Vaclav Vorliček współpracował z telewizją WDR w Kolonii, gdzie zrealizował m.in. bardzo popularne w Polsce seriale "Arabela", "Rumburak" i "Latający Czestimir". Podstawową zasadą konstrukcyjną wielu filmów Vorlička, zarówno komediowych, jak i baśniowych, jest łączenie fantazji z rzeczywistością, zjawisk nadprzyrodzonych z realiami życia. Vaclav Vorliček zrealizował ponadto wiele filmów oraz spektakli dla Telewizji Czeskiej i Telewizji Słowackiej.
KRZESIMIR DĘBSKI (kompozytor) studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej. Grał na skrzypcach w zespole "String Connection", z którym od 1980 r. koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Hoeillart w Belgii. W 1985 r. trafił na listę dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma "Down Beat". Krzesimir Dębski uświetnił swoimi partyturami ponad pięćdziesiąt filmów kinowych i telewizyjnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W 1999 r. oszałamiająca karierę zrobiły jego tematy muzyczne, zwłaszcza miłosny (i oparta na nim piosenka) z filmu Jerzego Hoffmana "Ogniem i mieczem". A oto wybrane spośród pozostałych filmów z muzyką Krzesimira Dębskiego: "Medium" Jacka Koprowicza, "Cudowne dziecko" Waldemara Dzikiego, "Deja vu" i "Szwadron" Juliusza Machulskiego, "Człowiek z..." Konrada Szołajskiego, "Kolos" Witolda Leszczyńskiego, "Matka swojej matki" Roberta Glińskiego, "Ciemna strona Wenus" Radosława Piwowarskiego. Spośród seriali telewizyjnych, do których muzykę skomponował Krzesimir Dębski, wymieńmy "Matki, żony i kochanki" Juliusza Machulskiego oraz telenowelę "Złotopolscy".
AGNIESZKA WAGNER (Zofia) stoi obecnie przed jednym z największych wyzwań w swojej karierze. Gra Poppeę w reżyserowanym przez Jerzego Kawalerowicza, opartym na powieści Henryka Sienkiewicza, filmie "Quo vadis". Tę młodą, utalentowaną i piękną aktorkę oglądamy właśnie - też dzięki firmie Vision Film Distribution Company - w czesko-słowacko-polskim dramacie okupacyjnym "Wszyscy moi bliscy", w reżyserii Mateja Minača. TVP emitowała niedawno serial "Tygrysy Europy", w którym Wagner grała jedną z głównych ról. Artystka często występuje w filmach zagranicznych, wystarczy wymienić włoski obraz "La truce" ("Zdrada") Francesco Rossiego, macedoński "Poprzez jezioro", amerykański "The White Raven" ("Biały kruk"), czy niemiecko-brytyjsko-chiński "Hotel Szanghai". W kraju Agnieszka Wagner stworzyła pamiętne kreacje w "Pożegnaniu z Marią" Filipa Zylbera, "Pierścionku z orłem w koronie" Andrzeja Wajdy, w "Ciemnej stronie Wenus" Radosława Piwowarskiego. Bogata filmografia aktorki obejmuje ponadto takie tytuły jak "Dotknięci" Wiesława Saniewskiego, "Spis cudzołożnic" Jerzego Stuhra, "Za co?" Jerzego Kawalerowicza, "Nic śmiesznego" Marka Koterskiego, "Dzieje mistrza Twardowskiego" Krzysztofa Gradowskiego.
WALDEMAR KOWNACKI (Wagan) urodził się w 1949 r. w Grajewie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie Akademia Teatralna) w Warszawie. Na stałe związał się z warszawskim Teatrem Studio, ostatnio także z Teatrem Narodowym. W ciągu ponad ćwierćwiecza pracy zawodowej zagrał wiele ról głównych i telewizyjnych w fabularnych filmach kinowych i telewizyjnych, a także w spektaklach Teatru Telewizji. Najważniejsze filmy z udziałem Waldemara Kownackiego to: "Na Srebrnym Globie" Andrzeja Żuławskiego, "Pożegnanie jesieni" Mariusza Trelińskiego, "Zawrócony" Kaziemierz Kutza (TV) i "Pułkownik Kwiatkowski" tegoż reżysera. Spośród pozostałych wymieńmy takie jak "W obronie własnej" Zbigniewa Kamińskiego, "Marynia" i "Rodzina Połanieckich" (TV, serial) Jana Rybkowskiego, "Stanisław i Anna" Kazimierza Konrada, "Koniec sezonu na lody" Sylwestra Szyszki, "Rzeka kłamstw" Jana Łomnickiego (TV, serial), "Głuchy telefon" Piotra Mikuckiego (TV).
Przy opracowywaniu powyższego tekstu korzystano z materiałów przygotowanych przez Annę Romanowską ze Studia Filmowego "Oko".