"Imagine": EKIPA
ANDRZEJ JAKIMOWSKI - reżyseria i scenariusz
Urodzony w 1963 r. w Warszawie, reżyser, scenarzysta, producent. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jego debiut fabularny ZMRUŻ OCZY (2003) zdobył m.in.: Nagrodę Główną San Francisco IFF 2004 i Nagrodę Główną Soczi IFF 2004. Ponadto film otrzymał cztery Orły 2004 Polskiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor pierwszoplanowy. Drugi film fabularny Jakimowskiego SZTUCZKI (2007) zdobył ponad 30 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in.: nagrodę Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego i nagrodę Laterna Magica na festiwalu w Wenecji 2007 (Giornate degli Autori), Nagrodę Specjalną Jury Mannheim-Heidelberg IF 2007, nagrodę dla najlepszego aktora Tokyo IFF 2007, Nagrodę Specjalną Jury IFF S?o Paulo 2007, Nagrodę FIPRESCI Bratislava IFF 2007, Grand Prix Tbilisi IFF 2007, Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Publiczności Angers 2008, Grand Prix Miami IFF 2008, Złote Lwy dla najlepszego filmu na FPFF Gdynia 2007, Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszą reżyserię 2008. Film został sprzedany do ponad 70 krajów; w ponad 40 wszedł do dystrybucji kinowej. W 2009 roku był polskim kandydatem do Oskara.
ALEXANDRA MARIA LARA - Eva
Alexandra Maria Lara (urodzona jako Alexandra Plătăreanu 12 listopada 1978 roku) jest aktorką pochodzenia rumuńsko-niemieckiego. Na przestrzeni ostatnich lat występowała w licznych produkcjach historycznych i kryminalnych, w przeważającej mierze w pierwszoplanowych rolach. Lara jest najczęściej kojarzona ze swoich kreacji w "Upadku" z 2005 roku oraz "Młodości stulatka" z 2007.
Urodzona w Bukareszcie Lara jest jedyną córką Valentina Plătăreanu, sławnego rumuńskiego aktora. W wieku 4 lat (w 1983 roku) jej rodzina zdecydowała się uciec przed reżimem Nicolae Caeusescu z komunistycznej Rumunii do Zachodnich Niemiec. Mimo, że rodzina początkowo planowała zbiec do Kanady, osiedlili się w Freinburgu w Breisgau, Baden-Württembergu, by po czasie zamieszkać w Berlinie. Po ukończeniu berlińskiego Gimnazjum Französisches w 1997 roku, Lara zaczęła uczyć się sztuki aktorskiej pod okiem swojego ojca, współzałożyciela Theaterwerkstatt Charlottenburg, aż do 2000 roku. Przed ukończeniem 16-go roku grała już pierwszoplanowe role w wielu telewizyjnych serialach. Od tamtego czasu jej kariera rozwijała się, a Lara stała się poważaną na świecie aktorką filmową. Jej najsłynniejszą kreacją była rola sekretarki Adolfa Hitlera, Traudl Junge, w nominowanym do Oskara filmie "Upadek" z 2004 roku. Będąc pod wrażeniem gry aktorskiej Lary, Francis Ford Coppola napisał do niej list i zaproponował główną rolę w swoim filmie "Młodość stulatka" w 2007 roku.
W 2008 roku zagrała w niemieckim filmie "Baader Meinhof" oraz w "Kaifeck Murders" obok Benno Fürmanna. Następnego roku Lara zagrała w wielu międzynarodowych produkcjach, między innymi w "The Company", "Zagadka Przeznaczenia", w filmie o liderze zespołu Joy Division, Ianie Curtisie - "Control" w reżyserii Antona Corbijna, "Cud w wiosce Sant Anna" Spike'a Lee czy "Lektor" Stephana Daldry'ego. Pod koniec 2009 zagrała główną rolę u Sama Garbaskiego w "Odległej dzielnicy".
Rok później Lara dostała główną rolę w filmie Bruno Chichesa "Small World" obok Gerarda Depardieu. Scenariusz do filmu powstał na podstawie noweli Martina Sutera, o tym samym tytule. W 2011 roku aktorka wzięła udział w trzech kolejnych projektach. Najpierw zagrała u Detleya Bucka w "Rubbeldiekatz" obok niemieckiego aktora Matthiasa Schweighofera. Następnie w produkcji "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego. Jesienią 2011 roku Lara drugi raz miała okazję zagrać w filmie na podstawie książki Martina Sutera, "Nachtlärm", w reżyserii Christopha Stauba. W 2012 roku, aktorka wystąpiła w kolejnej międzynarodowej produkcji "33 Days - Born to Be Wild" w roli Marlene'y Knaus (żony Niki Laudy), grając u boku Daniela Brühla.
Prócz udziału w rozmaitych produkcjach Lara była członkinią jury oceniającego filmy w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego Cannes w 2008 roku.
Nagrody:
2012 - Nagroda Francuskiego Ministra Kultury "Chevalier des Arts et des Lettres"
2007 - Nagroda za Najlepszy Film na festiwalu Brytyjskich Filmów dla "CONTROL"
Nagroda dla Najlepszego Europejskiego Filmu oraz Camera d'or-Mention Speciale na Festiwalu Filmowym w Cannes dla "CONTROL"
2006 - Nominacja do Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny dla filmu "Upadek"
2005 - Nagroda Goldene Kamera dla Najlepszej Aktorki
Nagroda Undine dla Najlepszej Aktorki Komediowej
Nagroda Diva dla Najlepszej Niemieckiej Aktorki
Jupiter-Filmpreis dla Najlepszej Niemieckiej Aktorki
2004 - Tytuł Kobiety Roku Maxim oraz Super Kobiety Roku Style-Ikon Bunte. T.Online.de
2001 - Nagroda New Faces
1992 - Els-Adrian-Preis
EDWARD HOGG - Ian
Po ukończeniu prestiżowej Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w 2002 roku, Edward został od razu zaangażowany do inauguracyjnej produkcji "Króla Leara" wystawianej przez Royal Shakespeare Company w reżyserii Declana Donnellana. Aktor wcielił się w postać Błazna, towarzysząc na scenie innej wschodzącej gwieździe, grającemu Leara Nonsowi Anozie. Od tego czasu Edward konsekwentnie potwierdzał własną pozycję, jako jeden z najbardziej utalentowanych młodych aktorów swojego pokolenia. Jego tytułowa rola w "Woyzecku" w Gate Theatre w Londynie oraz w St. Anne's Warehouse w Nowym Jorku, przyniosła mu wiele pochlebnych recenzji, w których opisywany był jako "nadzwyczajny" "olśniewający" oraz "najbardziej utalentowany młody aktor od lat". Rola przyniosła mu także nominację do Nagrody Iana Charlesona w 2006 roku. W 2007 roku Edward został włączony do grona Stars of Tomorrow w corocznym rankingu najbardziej obiecujących talentów według Screen International. Na liście z owego roku znaleźli się między innymi Tom Hiddleston, Michelle Dockery, Aaron Johnson, Gugu Mbatha-Raw oraz Carey Mulligan.
Punktem zwrotnym w karierze Edwarda był 2009 rok. We wrześniu na ekrany kin trafił film "White Lightnin" w reżyserii Dominica Murphy'ego, w którym Edward zagrał główną rolę Jesco White'a - wyjętego spod prawa tancerza z regionu Appalachów. Produkcja miała swoje amerykańskie i europejskie premiery na festiwalach w Sundance i Berlinie oraz została wyróżniona Nagrodą Hitchcock d'Or dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Filmu Brytyjskiego w Dinard. W recenzjach filmu można było przeczytać: "Edward Hogg jako Jesco stworzył postać, która czyni go gwiazdą - kreację o niezwykłym zasięgu i zaskakującej zwinności" (LA Times); "Brytyjski aktor Edward Hogg dzielnie i bez opamiętania rzuca się w wir szaleństwa swojej postaci" (Vanity Fair) oraz "Edward Hogg jest znakomity jako wąchający klej, wiejski antychryst Jesco White, którego jedynym sposobem na powstrzymanie swoich brutalnych zachcianek jest scena" (The Guardian). Edward zdobył nagrodę dla Najlepszego Aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrey oraz na 11. Festiwalu Filmowym w Mumbai. Był także nominowany do Niezależnych Brytyjskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepiej Zapowiadający się Aktor. Także w 2009 roku w Wielkiej Brytanii obejrzeć można było drugi film Edwarda, w którym zagrał główną rolę, "Bunny and the Bull". Wyprodukowany przez Warp Films i wyreżyserowany przez twórcę serialu "Mighty Boosh" Paula Kinga, film miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Toronto i był pokazywany na Londyńskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku. Tego samego roku Edward wystąpił w swoim trzecim już filmie, "Ollie Kepler's Expanding Purple World", w którym zagrał wspólnie z Jodie Whittaker. Film był debiutem reżyserskim scenarzysty i producenta Viva Fongenie'a.
W 2010 roku Edward został wyróżniony prestiżowym tytułem Shooting Star na Festiwalu w Berlinie. W 2011 aktora można było obejrzeć w filmie Rolanda Emmericha "Anonimus", wśród gwiazdorskiej obsady - Rhysa Ifansa, Vanessy Redgrave, Marka Rylance'a, czy Joely Richardson. W tym samym roku Edward zagrał kolejną pierwszoplanową rolę w debiucie docenionego nowego reżysera Toma Shkolnika, "The Comedian". Film, który w dużym stopniu był improwizowany, wymagał od aktora zapisania się do szkoły stand-up'u i występowania ze skeczami przed żywą publicznością, co aktor wspomina jako przerażające doświadczenie.
Ostatnio zakończył zdjęcia do filmu "Mary's Ride" opowiadającego o losach szkockiej królowej Marii Stuart. Aktor wcielił się w rolę Jamesa Stewarta, Hrabiego Morlay, w roli tytułowej królowej wystąpiła wschodząca francuska gwiazda Camille Rutherford, a za kamerą stanął wielokrotnie nagradzany szwajcarski aktor Thomas Imbach.