"Hrabia Monte Christo": WYKONAWCY
JIM (JAMES) CAVIEZEL (ur. 26 IX 1968 r. w Mount Vernon, stan Washington, USA) gra Edmunda Dantesa – człowieka, który stracił 13 lat życia w kazamatach więzienia Zamku If, ale uciekł stamtąd z zamętem w głowie i pragnieniem zemsty w sercu.
Caviezel dorastał we wsi Mount Vernon, w stanie Washington, i od dziecka marzył o karierze zawodowego koszykarza. Z czasem z powodu kontuzji i zdolności do naśladowania innych pomyślał o aktorstwie. Otrzymał epizod w „Moim własnym Idaho”, kiedy podczas zdjęć próbnych zaczął udawać włoskiego emigranta. W 1993 r. dostał się do sławnej Juillard School for Performing Arts, lecz zamiast rozpocząć studia wyjechał do Hollywood, gdzie otrzymał rolę w filmie „Wyatt Earp”. Mieszkając w Los Angeles Caviezel pracował jako kelner i wędrował po wytwórniach w oczekiwaniu na angaż. Po sześciu miesiącach bezskutecznych starań miał się już pakować, kiedy Michael Ritchie dał mu rolę w filmie „Pojedynek oszustów”. Ale to dopiero legendarny reżyser Terence Malick, obsadzając go w filmie „Cienka czerwona linia”, sprawił, że jego kariera potoczyła się we właściwym kierunku. Potem wystąpił w filmach: „Przejażdżka z diabłem”, „Częstotliwość”, „Podaj dalej” oraz „Oczy anioła”. Po „Hrabim Monte Christo” Caviezel zagrał w filmie „High Crimes” Carla Franklina.
Po uratowaniu Edmundowi życia Fernand Mondego, grany przez GUY'A PEARCE'A, obnaża swoje prawdziwe oblicze, snując intrygę, która zaprowadzi jego przyjaciela do więzienia, by on w tym czasie mógł odebrać mu narzeczoną.
Guy Pearce urodził się w Anglii (5 X 1967 r.), ale wychował w Australii, gdzie rozpoczął swą profesjonalną karierę mając 18 lat – rolą Mike’a Younga w popularnym również poza Australią serialu „Sąsiedzi”. Już jako 11-latek, nie myśląc wcale o zawodzie aktora, grał w zespołach amatorskich, m.in. w spektaklach „Aladyn”, „Król i ja”, „Czarnoksiężnik z Oz” czy „Skrzypek na dachu”. Podczas czteroletniego okresu pracy nad serialem zaczął występować w innych filmach, m.in. „Polowanie” i „Zapomniany bohater”, gdzie wcielił się w postać poszukiwacza przygód i późniejszego gwiazdora Hollywood Errola Flynna.
Uwagę zwrócił rolą transwestyty w filmie „Priscilla, królowa pustyni”. Od tej pory Pearce gra rozmaite role, m.in. ambitnego gliniarza Eda Exleya w „Tajemnicach Los Angeles”, kapitana Boyda w horrorze Antonii Bird „Drapieżcy”, wojskowego prokuratora w „Regulaminie zabijania”. Jedną z jego ostatnich głośnych kreacji jest rola w „Memento”, a także australijskie filmy „Till Human Voices Wake Us” i „The Hard Word” oraz „Wehikuł czasu”.
DAGMARA DOMINCZYK gra Mercedes, piękną narzeczoną Edmunda Dantesa, która wychodzi za mąż za zwodniczego i czarującego Mondego. Jej filmografia obejmuje role w filmach „Zakazany owoc”, „Rock Star” i „They”. Dominczyk zadebiutowała w 1998 r. na Broadwayu w sztuce „Closer” obok Natashy Richardson.
Dagmara Dominczyk urodziła się w Polsce (17 VII 1976 r. w Kielcach). Kiedy miała 7 lat wyjechała z rodzicami do Nowego Jorku. Jako uczennica High School of Performing Arts otrzymała prestiżowe stypendium La Guardii dla najlepszego absolwenta. Następnie otrzymała stypendium na wydziale aktorskim Carnegie Mellon University, który ukończyła w 1998, otrzymując wiele nagród i wyróżnień. Jeszcze jako studentka zagrała główne role kobiece w spektaklach „Filadelfijska opowieść”, „Woyzeck”, „Medea”, „Miłość i gniew” oraz „Wieczór Trzech Króli”.
RICHARD HARRIS (ur. 1 X 1930 r. w Limerick, Irlandia) zagrał księdza Farię, mędrca i współwięźnia Edmunda Dantesa.
Doświadczony aktor o długiej i zróżnicowanej karierze po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę jako Frank Machin, poturbowany rugbista w „Sportowym życiu” Lindsaya Andersona. Kreacja ta przyniosła Harrisonowi pierwszą nominację do Oscara oraz nagrodę w Cannes w 1964 r. Od tej pory wystąpił w dziesiątkach filmów, od „Dział Nawarony” po takie utwory, jak: „Major Dundee”, „Molly Maguires”, „Człowiek zwany Koniem”, „Dzikie gęsi”, „Czas patriotów”, „Bez przebaczenia”, „Płacz, ukochany kraju”, „Wędrówka z lwami” i „Gladiator”. Harris zagrał również Kaina w „Biblii”, króla Artura w „Camelocie”, króla Ryszarda w „Powrocie Robin Hooda” oraz Guliwera w „Podróżach Guliwera”.
Był także współproducentem takich filmów jak „Echa pewnego lata” i „Powrót człowieka zwanego Koniem” oraz reżyserem filmu „Bloomfield” (nominowanego do Złotego Globu za film zagraniczny). Drugą nominację do Oscara otrzymał za rolę Bulla McCabe’a w „Polu” Jima Sherdiana, a kolejną za jedną ze swych ulubionych ról, w filmie „Zapasy z Ernestem Hemingwayem”. Ostatnio Harris wystąpił jako Albus Dumbledore, dyrektor Hogwarts, w filmach „Harry Potter i magiczny kamień” oraz „Harry Potter i komnata tajemnic”, a także w filmie „The Pearl” według Johna Steibecka. Telewizyjna filmografia Harrisa obejmuje m.in. „Dzwonnika z Notre Dame”, „Ostatni numer iluzjonisty” oraz „Powrót Maigreta”.
Harris nagrał piosenkę „MacArthur Park”, która doszła do szczytów list przebojów (i była nominowana do nagrody Grammy w czterech kategoriach). Otrzymał Grammy w kategorii recytacji za płytę „Mewa”. Jest autorem zbiorów poezji, opowiadań i autobiografii.
LUIZ GUZMAN (ur. 1957 r. w Portoryko) gra oddanego służącego Dantesa, Jacopo. Aktor rozpoczął swoją karierę w połowie lat 70. Od tamtej pory zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in. w pozycjach tak głośnych, jak: „Życie Carlita”, „Boogie Nights”, „Magnolia”, „Co z oczu to z serca”, „Traffic” i „Kolekcjoner kości”. Filmografia telewizyjna Guzmana obejmuje m.in. seriale „Nowojorscy gliniarze” i „Policjanci z Miami”.
JAMES FRAIN (ur. 14 III 1968 r. w Leeds) gra zbrodniczego Villeforda – prokuratora, który współdziałając z Fernandem Mondego posłał Dantesa do więzienia, aby ochronić własne interesy.
Najlepiej znany dzięki kreacji w filmie „Hilary i Jackie”, Frain zagrał ostatnio obok Natalie Portman w „Gdzie serce moje”, obok Ralpha Fiennesa w „Kropli słońca” i Bena Aflecka w „Reindeer Games”. Wystąpił także w filmach „Elizabeth”, „Vigo”, „Cienista dolina” i „Tytus Andronikus”. Jest również aktorem telewizyjnym i teatralnym.
Rolą Alberta, niczego nie podejrzewającego syna Fernanda Mondego, HENRY CAVILL (ur. 5 V 1983 r. na wyspie Jersey) debiutuje na dużym ekranie. Po „Hrabim Monte Christo” zagrał w filmie „Laguna” obok Joe Mantegni.
ALBIE WOODINGTON gra zgorzkniałego Danglarsa, bosmana na okręcie „Faraon”, który czując się poniżony przez Dantesa, knuje przeciwko niemu.
Po studiach w londyńskiej Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej Albie Woodington związał się z najlepszymi scenami Anglii, m.in. Royal Shakespeare Company, National Theatre i teatrami West Endu, współpracując z takimi mistrzami jak Sam Mendes, Peter Hall, Alan Ayckbourn czy Pete Postlethwaite. Gra też na małym i dużym ekranie, m.in. w filmach „Wiek zdrady”, „Trzynasty wojownik” i „Rycerz króla Artura”.
MICHAEL WINCOTT (ur. 21 II 1959 r. w Toronto) gra Dorleaca – sadystycznego strażnika z Zamku If, który czuje się jeszcze jednym więźniem twierdzy.
Filmografia amerykańskiego aktora obejmuje m.in. filmy „Rozmowy radiowe”, „Urodzony 4 lipca”, „Robin Hood – Książę złodziei”, „The Doors”, „1492: zdobycie raju”, „Krwawiący Romeo”, „Trzej muszkieterowie”, „Kruk”, „Basquiat. Taniec ze śmiercią”, „Gliniarz z metropolii”, „Obcy IV”. Wincott występuje również na scenie.
ALEX NORTON, aktor z ogromnym doświadczeniem, gra Napoleona Bonaparte – cesarza na wygnaniu. Jego filmografia obejmuje m.in. tytuły: „Biały myśliwy, czarne serce”, „Biznesmen i gwiazdy”, „Czas patriotów”, Indiański wojownik”, „Braveheart – Waleczne serce”, „O mały głos”. Gra także w filmach telewizyjnych (m.in. serial „Bergerac”) i w teatrze.