"Horsemen- Jeźdźcy Apokalipsy": O AKTORACH
Każdą kolejną rolą DENNIS QUAID (Aidan Breslin) potwierdza swoją pozycję jednego z najbardziej charyzmatycznych aktorów naszych czasów. Quaid zdobył uznanie New York Film Critics Circle oraz The Independent Spirit Awards za Najlepszą Rolę drugoplanową oraz nominacje do nagrody Złotego Globu i SAG (Związek Aktorów Filmowych) za swoją emocjonalną kreację nieujawniającego się homoseksualisty w uznanym filmie z 2002 roku, pt. "Daleko od nieba"
Quaida można oglądać w filmie "8 części prawdy" w reżyserii Pete Travisa oraz "Smart People," w reżyserii Noama Murro. Film miał premierę na festiwalu filmowym w Sundance w 2008 roku.
Najnowszy film, w którym występuje Quaid, to satyryczna komedia "Jak zostać gwiazdą" , gdzie wciela się w rolę prezydenta USA, a partnerują mu takie gwiazdy, jak Willem Dafoe, Hugh Grant, Marcia Gay Harden i Mandy Moore.
Quaid zdobył ogromne uznanie za rolę w filmie "W doborowym towarzystwie", opowieści o dorastaniu, w którym partnerowała mu Scarlett Johannson i Topher Grace. Autorem scenariusza i reżyserii był Paul Weitz.
W roku 2004, Dennis Quaid zagrał w hicie kina akcji "Pojutrze", w reżyserii Rolanda Emmericha, a także w "Alamo", w którym ponownie spotkał się z reżyserem, Johnem Lee Hancockiem.
Quaid zagrał też w przeboju kinowym studia New Line Cinema z 2000 roku, pt. "Częstotliwość", w tym samym roku wystąpił w uznanym przez krytyków filmie z suspensem, pt. "Traffic", u boku Michaela Douglasa i Catherine Zeta Jones.
Imponujący wachlarz dokonań filmowych Quaida obejmuje takie obrazy jak "Męska gra" w reżyserii Olivera Stone'a, "Śledztwo nad przepaścią", "Brudny glina" z Jamesem Belushi, "Miłosna rozgrywka" Lasse Hallstroma z Julią Roberts i Robertem Duvallem, przygodowy film fantasy "Ostatni smok", sagę z okresu drugiej wojny światowej, w reżyserii Alana Parkera, pt. "Przyjdź zobaczyć raj" oraz "Wielki luz" z Ellen Barkin.
ZIYI ZHANG (Kristin Spitz) w roku 2005 zadebiutowała swoim pierwszym anglojęzycznym filmem "Wyznania gejszy", u boku Kena Watanabe, Gong Li i Michelle Yeoh. Film był nominowany w roku 2006 do sześciu nagród Akademii Filmowej, wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara, Roba Marshalla. Za swoją rolę Zhang (nazywana też "Z") otrzymała nominację do Złotego Globu za najlepszą rolę żeńską, a ponadto do nagrody SAG oraz Brytyjskiej Akademii Filmowej.
W roku 2005 na ekranach pojawił się też film reżysera z Hongkongu, Wonga Kar-Wei, pod tytułem "2046". Rolę aktorki w tym obrazie wielu krytyków (z takich pism jak New York Times i Time) uznało za jej największe i najbardziej dojrzałe dokonanie w karierze. Wcześniej Ziyi Zhang zagrała główną rolę niewidomej tancerki i mistrzyni sztuk walki w filmie "Dom latających sztyletów". Obraz walczył o nagrodę na festiwalu w Cannes w 2004 roku i otrzymał nominację do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny w roku 2005. Aktorka była też nominowana do nagrody BAFTA w 2005 roku za najlepszą rolę żeńską.
Ziyi Zhang znalazła się w doskonałej obsadzie filmu sztuk walki Zhanga Yimou, pt. "Hero" obok takich gwiazd jak Jet Li, Maggie Cheung i Tony Leung.
W roku 2003, aktorka zdobyła uznanie krytyków w filmie "Purple Butterfly," rolą młodej kobiety, rozdartej pomiędzy miłością, a poczuciem obowiązku w okupowanym przez Japończyków Szanghaju w latach trzydziestych.
W roku 2002, Ziyi Zhang pojawiła się w epizodycznej roli w przeboju kinowym "Godziny szczytu 2", w którym główne rolę grają Jackie Chan i Chris Tucker."
Ponadto, aktorka zdobyła uznanie krytyków swoim występem w niezwykłym filmie reżysera Anga Lee, "Przyczajony tygrys, ukryty smok." Ta epicka opowieść z elementami sztuk walki, opowiadająca o prawdziwej miłości, przygodach i spiskach, w której główne rolę grają Chow Yun-Fat i Michelle Yeoh, miała premierę w roku 2000. "Przyczajony tygrys, ukryty smok" został nominowany aż do 125 nagród w latach 2000- 2001. Ziyi Zhang otrzymała 14 nominacji i zdobyła nagrody Independent Spirit Award za Najlepszą Rolę Drugoplanową w roku 2001 oraz przyznaną w tej samej kategorii nagrodę Toronto Film Critics Association Award w roku 2000, jak również wiele innych.
Przez ostatnie 5 lat Ziyi Zhang trafia na listę Forbes'a Najbardziej Wpływowych Chińczyków, w 2005 roku plasując się tuż za megagwiazdą koszykówki Yao Mingiem. W tym samym roku została uznana za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób według czasopisma Time. W roku 2006 została najmłodszym członkiem jury na 59 festiwalu filomowym w Cannes.
LOU TAYLOR PUCCI (Alex Breslin) objawił się jako jeden z najbardziej obiecujących aktorów swojego pokolenia, dzięki filmowi Mike Millsa, pt. "Rodzinka" na Festiwalu Filmowym Sundance w 2005 roku. W tej zabawnej, wyjątkowo wnikliwej opowieści o dorastaniu, Pucci zagrał u boku Tildy Swinton, Vincenta D'Onofrio, Keanu Reevesa i Vince'a Vaughna. Pucci otrzymał nagrodę specjalną jury w Sundance oraz nagrodę dla Najlepszego Aktora na Festiwalu Filmowym w Berlinie.
W tym roku Pucci pojawi się w sześciu filmach fabularnych - thrillerze "Carriers", "The informers" Gregora Jordana, którego fabuła oparta jest na powieści Breta Eastona Ellisa, "Horsemen - Jeźdźcy Apokalipsy" Jonasa Akerlunda, u boku Dennisa Quaida i Ziyi Zhang, "The dream of Romans" Johna Hindmana z Jeffem Danielsem, "Brief interviews with hideous men" oraz "Explicit ills".
CLIFTONA COLLINSA, JR. (Stingray) można zobaczyć w filmie fabularnym "Babel," u boku Gaela Garcii Bernala. W filmie, wyreżyserowanym przez Alejandro Gonzales-Inarritu ("Amores Perros," "21 Gramów") zagrali też Brad Pitt i Cate Blanchett. Obraz królował na festiwalach filmowych, a ponadto zdobył nominacje za najlepszą obsadę na festiwalu SAG w 2007 roku oraz nominację do Oscara dla Najlepszego Filmu.
Pasja z jaką Clifton podchodzi do gry aktorskiej, sprawia, iż angażuje się zarówno w produkcje realizowane przez studia filmowe, jak i niezależne. Niedawno skończył prace nad gorąco wyczekiwanym filmem "Star Trek", a ponadto ma się pojawić w obrazie "Adrenalina 2: Pod napięciem". W ciągu najbliższych lat premierę będzie miało kilka kolejnych filmów z udziałem tego aktora, w tym "The Perfect Game," film oparty na prawdziwej historii grupy meksykańskich chłopców, którzy jako pierwszy zespół spoza USA wygrał światowe rozgrywki Małej Ligi. Inne filmy z jego udziałem, mające się niebawem pojawić w kinach to "Sunshine Cleaning" z Amy Adams i Emily Blunt, który miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym Sundance zeszłym roku, "Brothers" z Jake'em Gyllenhaalem i Natalie Portman, "Still Waters" z Lake Bell i nagradzany film niezależny, "Little Chenier."
Najbardziej znaną rolą Collinsa jest prawdopodobnie postać mordercy Perry'ego Smitha w uznanym przez krytykę filmie "Capote" z Phillipem Seymourem Hoffmanem.
Równie porywający na dużym i małym ekranie oraz na deskach teatru jest weteran aktorstwa BARRY SHABAKA HENLEY (Tuck), który czerpie ze swoich bogatych doświadczeń aktorskich, zdobytych w wielu znanych filmach, produkcjach telewizyjnych i teatralnych. Latem 2006 roku widzowie mieli okazję oglądać Henley'a w kinowej adaptacji serialu "Miami Vice" dla Universal Pictures, w reżyserii Michaela Manna. Henley partnerował Colinowi Farrellowi i Jamie'mu Foxx'owi. Jego kolejny film to "Stan gry" z Russellem Crowe i Rachel McAdams, w reżyserii Kevina Macdonalda.
W ciągu ostatnich 20 lat Henley zagrał w imponującej liczbie filmów i produkcji telewizyjnych. Wystąpił w wysokobudżetowych hitach "Czterej bracia," "Zakładnik" i "Terminal," oraz w "Alim," "Godzinach szczytu" "Patch Adams" i "Bulworth."
Szwedzkiego aktora/reżysera PETERA STORMARE'A (David Spitz) ostatnio można zobaczyć m.in. w filmach fabularnych "Wizja mordercy" i "Unknown." Wcześniej zagrał w "Nieustraszonych braciach Grimm" z Mattem Damonem, "Constantine" z Keanu Reevesem oraz "Narodziny" z Nicole Kidman.
Ponadto, Stormare zagrał w hicie telewizyjnym "Skazany na śmierć". Dał się też zauważyć, występując gościnnie w serialach "Joey" i "Seinfeld."
Stormare w trakcie całej swojej kariery konsekwentnie współpracuje z wyjątkowymi reżyserami. Pojawił się w "Przebudzeniu" Penny Marshall, filmach Stevena Spielberga "Raport mniejszości" i "Zaginiony świat: Jurassic Park"", u braci Coen w "Fargo" i "The Big Lebowski" oraz w "Osiem milimetrów" Joela Schumachera, a także "Bad Boys II" i "Armageddon" Michaela Bay'a. Zagrał u Larsa Van Triera w filmie "Tańcząc w ciemnościach", w "Czekoladzie" Lasse Hallstoma i "Million Dollar Hotel" Wima Wendersa.
Karierę aktorską rozpoczął w ojczyźnie w Royal National Theater of Sweden pod okiem legendarnego reżysera Ingmara Bergmana, u którego zagrał główne role w przedstawieniach "Long Day's Journey Into Night," "Miss Julie," "Król Lir" i "Hamlet." Amerykańscy widzowie zainteresowali się nim, kiedy grał "Hamleta" w Nowym Jorku.
PATRICK FUGIT (Corey) odniósł swój pierwszy sukces, wcielając się w postać Williama Millera, postaci wzorowanej na młodym Cameronie Crowe, w jego niezwykle cenionym filmie fabularnym "U progu sławy".
Aktor rozpoczął karierę w siódmej klasie, występując w szkolnym przestawieniu. Potem zaczął pojawiać się w odcinkach serialu "Podróż do ziemi obiecanej" i "Dotyk anioła". W roku 1998 wystąpił w filmie telewizyjnym na kanale Fox, pod tytułem "Atak morderczych mrówek"" a w roku 2000 na CBS w filmie "Beyond the Prairie: The True Story of Laura Ingalls Wilder." W tym samym roku dostał rolę w "U progu sławy", która stanowiła przełomowy krok w jego karierze."
Fugit zagrał też w filmie "Biały Oleander", po którym przyszła kolej na "Spun" Jonasa ?kerlunda" "Wszyscy święci" "Martwe ptaki", a ostatnio "The Good Life."
ERIC BALFOUR (Taylor) karierę w showbiznesie rozpoczął w wieku lat piętnastu, kiedy dostał się do programu wokalno-tanecznego dla dzieci, pod tytułem "Kids Incorporated."
Ostatnio Balfour zakończył pracę nad "Horsemen - Jeźdźcy Apokalipsy" oraz "The Spirit - Duch miasta" i można go było oglądać w nagradzanym serialu "24 godziny", jako Milo, błyskotliwego i ekscentrycznego eksperta od komputerów. Balfour wystąpił też w telewizyjnej produkcji "Convictions" i nagradzanej serii HBO, pt. "Sześć stóp pod ziemią"
Na dużym ekranie Balfoura można oglądać w filmie "Siostry" Curtisa Hansona z Cameron Diaz oraz remake'u kultowego klasyku "Teksańska masakra piłą mechaniczną", zrealizowanego przez producentów " Horsemen - Jeźdźcy Apokalipsy" Michaela Bay'a, Andrew Forma i Brada Fullera. Wśród innych filmów z udziałem Balfoura warto wymienić "Stare lwy" u boku Josha Lucasa, "Ulubieńców Ameryki" z Julią Roberts i Johnem Cusackiem oraz "Czego pragną kobiety" z Melem Gibsonem i Helen Hunt. Ponadto, Balfour zagrał i wyprodukował niezależny film "RX," z udziałem Colina Hanksa.