Reklama

"Himalaya": OBSADA

Thilen Lhondup (Tinle)

Jest to centralna postać filmu, wokół niej i na podstawie jej życia skonstruowano fabułę. Tinle pozostaje niezmienny: prawy, dumny, pełen pasji, pełen mądrości, z poczuciem humoru. Stary przywódca, z powodu niewyjaśnionej śmierci syna ponownie zostaje przewodnikiem karawany, by nie dopuścić innej rodziny do władzy. Powodowany jest nienawiścią zakorzenioną od pokoleń między jego rodziną a rodziną Karmy.

Znam się od 20 lat i obaj od dawna marzyliśmy o tym filmie. Tinle nie zdawał sobie sprawy, że produkcja tego rodzaju wymaga dyscypliny, cierpliwości, wytrwałości (ja zresztą też nie!).

Reklama

Pomimo wielu niespodzianek, opóźnień spowodowanych niepogodą jak również wewnętrznymi nieporozumieniami, Tinle i jego przyjaciele postanowili zrealizować za wszelką cenę ich wspólne marzenie, by film ten mógł być świadectwem (obrazem) życia w Dolpo.

"Uważają mnie za starego i szalonego. Zniżają głos za moimi plecami. Właśnie zmarł mój syn Lapka, lecz jego młody duch jest we mnie. To on poprowadzi mnie przez górę. Cztery dni spóźnienia do karawany Karmy, to nic. Bogowie są z nami. Norbou nie wróci do klasztoru, poślubi Pemę, a Passang później stanie się moim następcą. Wszystko wróci do normy, chcę tego, tu chodzi o naszą ziemię".


Karma Wangiel (Passang)

Wnuk Tinle – późniejszy przywódca karawan, wkrótce zapewni przyszłość swej społeczności. Jego dziecięcym pragnieniem była podróż do Katmandu, ukończenie tam studiów, aby móc przygotować ludność na nadchodzące zmiany – i tam Passang jest obecnie.

"Nie miałem czasu opłakiwać ojca. Tinle, mój dziadek nie lubi łez, zwłaszcza u swojego wnuka. Według niego to Karma, najbardziej dumny spośród karawaniarzy z Dolpo, zabił mojego ojca. Mój dziadek nie uwierzył w wypadek. Jego nienawiść wzięła górę nad wszystkim. Tutaj w Dolpo prawo Tinle jest silniejsze od prawa natury. Zadecydował, że przestanę być dzieckiem, a stanę się przywódcą. Kiedy Karma nie posłuchał rady starszych i zebrawszy wszystkich młodych ze wsi stanął na czele karawany, mój dziadek zwołał wszystkich swoich starych towarzyszy i ruszyliśmy w pościg za nim.

Nigdy nie zapomnę mojej pierwszej przeprawy przez góry, drogi wzdłuż jeziora gdzie upadł jak, śnieżycy, podczas której karawana zabłądziła, śmierci Tinle’a, po której zawarliśmy pokój z Karmą".


Lhapka Tsamchoe (Pema)

Urodzona w południowych Indiach, jedyna odtwórczyni nie była zaznajomiona z realiami swojego kraju pochodzenia, była niezwykle zdeterminowana i zafascynowana Tybetem oraz jego obyczajami. Wychowana na opowieściach swoich rodziców, którzy niegdyś sami byli właścicielami jaków i handlowali nimi, zaczęła dzielić los ludzi gór. Odtwarza rolę synowej Tinle, matkę Passang, która po śmierci męża musi zapanować nad bólem i odważnie stawia życiu czoło. Lhapka zadebiutowała rolą w filmie Siedem lat w Tybecie J.J. Annaud’a.

"Byliśmy czwórką dzieciaków, które bawiły się zawsze razem: Lapka i jego brat Norbou, Karma i ja. Tinle posłał swojego drugiego syna do klasztoru i chciał zbliżyć mnie do starszego, Lapki. Z tego powodu Karma oddalił się. Kiedy Lapka, mój mąż, zmarł, Tinle przez nienawiść do Karmy zapragnął, aby nasz syn Passang został jego następcą. Pojechał do klasztoru po Norbou, który nigdy dotąd go nie opuszczał. Tinle zna góry, umie odczytywać bieg chmur i znaleźć drogę podczas burzy, ale nic nie wie o miłości, która od dawna łączyła mnie z Karmą".


Karma Tensing Nyima Lama (Norbou)

Jego postać została zainspirowana życiem Tenzing Norbou, lamy i malarza z Dolpo, ze względu na swój wiek nie mógł występować we własnej roli. Aktor, Nyima jest prawdziwym lamą, pochodzącym z Tybetu, który uciekł z Indii, przemierzając Dolpo. Podczas kręcenia często zatrzymywał się odwiedzając grotę, w której spędził noc, wioskę w której żebrał wraz ze swoimi uciekającymi towarzyszami.

Tinle, mój ojciec, jest starym człowiekiem. Przyjechał zabrać mnie z klasztoru. Złość bierze u niego górę nad bólem. Poprosił mnie o poprowadzenie wraz z nim karawany. Pokazałem mu moje dłonie, dłonie lamy, białe i delikatne. Uznał mnie za tchórza, a ja przypomniałem mu, że on sam zaprowadził mnie do klasztoru, kiedy byłem jeszcze dzieckiem. Ale nie mogłem mu pozwolić doprowadzić Pemę i Passang do stanu szaleństwa w jakim sam tkwił, mój rozum osłabł…


Gurgon Kyap (Karma)

Karma jest synem wrogiej rodziny. Tinle oskarża go o śmierć syna, zabitego w tajemniczy sposób w górach.

Gurgon Kyap jest „yak-pa”, przewodnikiem jaków, z prowincji Amdo ze wschodniego Tybetu. Uciekając przed najazdem Chińczyków zbiegł i ukrył się w Indiach, gdzie jako kucharz miał udane życie.

Wygląda na samuraja: dziki, wrażliwy, silny, inteligentny, potrafi się koncentrować. Wcielił się swobodnie w rolę Karmy, a obecnie rozpoczyna karierę aktora.

"Nad ciałem zmarłego Lapki stary Tinle nic nie powiedział, tylko spojrzał na mnie tak, jak się patrzy na mordercę : to było zapisane od chwili moich narodzin, miałem być tym, który zabije jego syna. Tinle zjednoczył starców przeciwko mnie, ale to przywódca ma władzę, której nikt mu już nigdy nie powierzy, wszyscy młodzi z wioski poszli za mną, byłem najodważniejszy, najbardziej zahartowany, byłem najlepszym strzelcem.

Wbrew naszym zwyczajom i tradycji, mimo ustalonej przez szamana daty wymarszu, poprowadziłem karawanę. Wyruszamy jutro o świcie".

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Himalaya
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy