"Flintstones: Niech żyje Rock Vegas": AKTORZY
MARK ADDY (Fred Flintstone)
Światową sławę, uznanie krytyki oraz widzów przyniosła aktorowi rola Dave’a, byłego pracownika zakładów blacharskich w nominowanym do Oscara filmie „Goło i wesoło”.
Mark Addy urodził się i mieszka obecnie w mieście York w Północnej Anglii. W wieku piętnastu lat rozpoczął pracę jako pomocnik teatralny w The York Theatre Royal. Ten właśnie fakt zadecydował prawdopodobnie o chęci zgłębiania przez niego sztuki teatralnej i zdecydowaniu się na naukę w Royal Academy of Dramatic Art w Londynie. Od tamtego czasu aktor prowadził intensywną współpracę z wieloma scenami teatralnymi w kraju, w tym The Hull Truck Theatre Company i Royal National Theatre, współpracując ze znanymi reżyserami - Richardem Eyre, Howardem Daviesem, Nickiem Hytnerem, Alanem Ayckbournem, Johnem Godberem i Jude Kelly.
Na filmografię telewizyjną Marka Addy składają się takie tytuły jak: seriale „The Rita”, „A Very Peculiar Paractice”, „Between The Lines”, „Band of Gold”, „The Heart Surgeon”, „Heart Beat”, „Peak Practice”, „Sunnyside Farm” oraz komedia produkcji BBC „The Thin Blue Line” z Rowanem Atkinsonem (Jasiem Fasolą) i wchodząca niedługo na ekrany komedia „Too Much Sun”.
Filmy fabularne, w których zagrał Addy to: „Jack Frost” z Michaelem Keatonem, „The Last Yellow” oraz „The Announcement”. Wkrótce wejdzie też na ekrany nowy film z jego udziałem „I Was Made To Love Her” w reżyserii braci Weitz. Aktor przygotowuje się obecnie do rozpoczęcia pracy nad nowym projektem „Knight’s Tale”, który realizowany będzie w Czechach.
STEPHEN BALDWIN (Barney Rubble)
Stephen Baldwin doskonale znany jest widowni kinowej i telewizyjnej. W swojej karierze zagrał wiele mniejszych i większych ról, które zjednały mu rzesze wielbicieli i przychylność krytyki.
Stephen - najmłodszy z aktorskiego klanu Baldwinów (czterech braci) już jako nastolatek interesował się kinem. Wtedy też, podążając śladem swoich braci, zapisał się na wykłady w American Academy of Dramatic Arts.
Zadebiutował w filmie fabularnym „Last Exit to Brooklyn”, po którym przyszły kolejne role w wyróżnionym Oscarem obrazie „Podejrzani”, „Urodzonym 4 Lipca” Olivera Stone’a, „One Tough Cop”, „Bestii”, „Ich troje”, „8 Seconds” oraz „Posse”. Ostatnio pojawił się na ekranie razem z Robertem Downey’em Jr., Claudią Schiffer i Dannym Nucci w „Friends and Lovers”.
Na małym ekranie widzowie mogli go oglądać w miniserialu „The Murder” (ABC) oraz thrillerze psychologicznym produkcji HBO „Absence of the Good”. Filmografia telewizyjna aktora to również: miniserial w koprodukcji American Playhouse/Disney „The Lavrenceville Story” oraz „Jury Duty”. Oprócz gościnnych występów w wielu innych filmach, aktor wcielił się w rolę młodego legendarnego Williama „Buffalo Billa” Cody’ego w nagrodzonym Emmy i Western Heritage serialu „You The Riders”.
W czasie, kiedy nie realizuje swoich projektów filmowych, aktor aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, między innymi na rzecz chorych na AIDS. Jest jednym z inicjatorów założenia Fundacji Carol M. Baldwin Breast Cancer Research, działającej w dziedzinie przeciwdziałania rakowi piersi i nazwanej imieniem matki aktora, której szczęśliwie udało się zwalczyć tę chorobę.
KRISTEN JOHNSTON (Wilma Slaghoople)
Kirsten Johnston do tej pory dwukrotnie wyróżniona została prestiżową nagrodą Emmy (1997, 1999), jak również uzyskała wiele nominacji do Złotego Globu, SAG i American Comedy Award za rolę Sally Solomon w przebojowym serialu produkcji NBC „3rd Rock From The Sun”. Nominację do nagrody Emmy otrzymała Johnston również w 1998 roku.
Ostatnio aktorka skierowała swoje zainteresowanie w stronę filmu fabularnego, wcielając się w rolę przebiegłej byłej agentki KGB, rosyjskiej supermodelki w filmie „Austin Powers: The Spy Who Shagged Me”. Debiutowała na dużym ekranie w „The Debt”, zdobywcy jednej z prestiżowych nagród na Festiwalu w Cannes w 1993 roku.
Urodzona w Waszyngtonie, wychowywała się w Milwaukee. Tytuł licjencjacki w zakresie sztuk pięknych zdobyła na Uniwersytecie Nowojorskim, w tym też czasie wystąpiła w wielu przedstawieniach wystawianych przez zespół szkolny. Na profesjonalnej scenie teatralnej debiutowała z zespołem The Atlantic Theatre Company założonym przez Davida Mameta. Podczas wieloletniej współpracy z tą grupą zagrała między innymi w takich przedstawieniach jak: „Overruled”, „Jak wam się podoba”, „Portrait of a Woman” oraz „Rosemary and Remembrance”.
Przenosząc się na stałe do Nowego Yorku, rozpoczęła bardzo aktywny zawodowo okres w swojej karierze, grywając czasami po trzy przedstawienia dziennie na deskach różnych teatrów. Jedną z niezapomnianych kreacji seryjnej morderczyni z New Jersey stworzyła w przedstawieniu „Hot Days” wystawianym przez The Naked Angels Theatre. Za rolę w sztuce „The Lights” na deskach The Lincoln Center nominowana była do nagrody Drama Desk. Ostatnio Johnston wystąpiła razem z Johnem Goodmanem w produkcji „Skin of Our Teeth” pokazywanej podczas The New York Shakespeare Festival.
Z The Naked Angels Theatre przygotowała sztukę „The Stand In”, „Kim’s Sister” z The New York Stage and Film Production oraz „Baby Anger” z Playwrights Horizon”.
JANE KRAKOWSKI (Betty O’Shale)
Widzowie mogą obecnie podziwiać Jane Krakowski w niezwykle popularnym, nagrodzonym wieloma prestiżowymi nagrodami branżowymi (Emmy, Złoty Glob) serialu telewizyjnym Ally MacBeal. Za swoją rolę drugoplanową w tym serialu aktorka otrzymała nominację do nagrody Złotego Globu. Ostatnio widzowie mogli oglągać Krakowski w uznanym przez krytykę filmie fabularnym „Go”. Jej filmografia to również: „Dance With Me”, „Mrs. Winterbourne”, „Stepping Out”, „Fatalne zauroczenie” i „National Lampoon’s Vacation”.
Jane Krakowski jest również uznaną aktorką sceniczną. Za rolę w przedstawieniu „Grand Hotel” nominowana była do nagród Tony oraz Drama Desk. Wystąpiła również w takich inscenizacjach broadwayowskich jak: „Once Upon A Mattress”,”Company”, „Tartuffe” oraz „Starlight Express”. W Los Angeles na deskach Mark Taper Forum zagrała w „Henceforward”, przedstawieniu które przyniosło jej nagrody Los Angeles Critics i Drama-Logue. Wystąpiła również w New York City Center w „Encores!” i „One Touch of Venus” przygotowanym przez Willamstown Theatre Festival.
Aktorka ma na swoim koncie również takie tytuły telewizyjne jak: „The High Life” (HBO), „Men and Women II”, „Alex Haley’s Queen”, „When We Were Young” oraz „Great Performances Rodgers and Hart”. Za pracę przy „Search For Tomorrow” nominowana była dwukrotnie do nagrody Emmy.
W wielu przedstawieniach broadwayowskich Jane Krakowski wykorzystuje swoje zdolności wokalne. Swojego głosu aktorka użyczyła również przy nagraniach płyt Verese Sarabanda - „Lost in Boston IV”, „The Burt Bacharach Album”, „Sondheim at the Movies” oraz „The Paul Simon Album”
THOMAS GIBSON (Chip Rockefeller)
Thomas Gibson wystąpił ostatnio u boku Toma Cruise’a w kontrowersyjnym obrazie Stanley’a Kubricka „Oczy szeroko zamknięte”. Widzowie mogą go oglądać obecnie w serialu telewizyjnym ABC „Dharma & Greg”. Aktor został również zaangażowany do nowego przedsięwzięcia produkcji NBC - „A Will of Their Own”, w którym wystąpi obok Lea Thompson i Ellen Burstyn.
Urodzony w Charleston w Południowej Karolinie, Thomas Gibson debiutował na scenie w 1973 roku w przedstawieniu teatrzyku dziecięcego „The Enchanted Circus”. Uczęszczał później do College of Charleston, gdzie zdobył stypendium prestiżowej Julliard School w Nowym Yorku.
Profesjonalnym już debiutem scenicznym aktora był występ w „A Map of the World” Davida Hare’a na deskach The New York Shakespeare Festival Public Theatre. Zagrał również w wielu innych produkcjach sztuk szekspirowskich: „Wieczór Trzech Króli”, „Dwóch panów z Verony”, „Makbet” i „Henryk IV”.
Na dużym ekranie Gibson wystąpił po raz pierwszy w „Za horyzontem”. Później przyszły również role w „Wieku niewinności”, „Love and Human Remains”, „Barcelona”, „Sleep With Me” i „Men of War”. Filmografia telewizyjna aktora to takie tytuły jak: „Lincoln” Gore Vidala, „The Kennedys of Massachusetts”, „The Inheritance” „Tales of the City” oraz przez trzy kolejne sezony udział w dramacie rozgrywającym się w środowisku szpitalnym „Chicago Hope”.
Widzowie będą mieli okazję podziwiać niedługo Gibsona w niezależnej produkcji „Psycho Beach Party” pokazywanej w tym roku na Sundance Film Festival oraz „15 Moments”. Kolejne przedsięwzięcie aktora to miniserial NBC „The Monkey”.
ALAN CUMMING (Wielki Gazoo/Mick Jagged)
Alan Cumming wyróżniony został nagrodą Tony, Drama Desk oraz Outer Critics Award za rolę w broadwayowskim wznowieniu scenicznej wersji „Kabaretu”.
Na dużym ekranie pojawił się ostatnio razem z Anthony Hopkinsem i Jessicą Lange w filmie „Titus”. Wcześniej zagrał również w obrazach: „Oczy szeroko zamknięte” Stanleya Kubricka, „Prague”, „Emma”, „Romy and Michelle’s High School Reunion”, „Spice World”, „Goldeneye”, „Circle of Friends” oraz mającym ukazać się niedługo „Company Men”. Będąc jeszcze studentem ostatniego roku Royal Scottish Academy of Music and Drama Cumming zadebiutował w filmie fabularnym „Passing Glory”.
Po trzech latach pracy w szkockiej telewizji i na tamtejszych scenach teatralnych aktor zadebiutował na londyńskim West Endzie w sztuce „The Conquest of the South Pole” wystawianej przez The Royal Court. Przedstawienie to doskonale przyjęte przez krytykę przyniosło mu również nominację do nagrody Oliviera dla najbardziej obiecującego debiutanta. Do tej prestiżowej nagrody aktor nominowany był również za rolę w przedstawieniu „La Bete” na scenie The Lyric Hammersmith, ostatecznie zdobył ją za produkcję Royal National Theatre - „Accidental Death of an Anarchist”. Ogromną popularność przyniosło mu przedstawienie „Hamleta” na deskach Donmar Warehouse.
Oprócz wykorzystywania swoich talentów fillmowych i teatralnych Cumming doskonale sprawdza się również jako reżyser i scenarzysta. W tej roli wystąpił kręcąc krótki film „Butter”, który znalazł uznanie w oczach krytyki. Zajął się także adaptacją wielu sztuk dla The Royal National Theatre, a na deskach The Royal national Studio wyrezyserował „Bonjour La Bonjour. Cumming jest współautorem i gwiazdą kultowego miniserialu produkcji BBC „The High Life”.
HARVEY KORMAN (Pułkownik Slaghoople)
Harvey Korman, czterokrotny zdobywca nagrody Emmy, był przez prawie dziesięć lat jedną z dwóch czołowych komediowch postaci występujących w „The Carol Burnett Show”. Po tak długim czasie zdecydował się na odejście od tego projektu i realizowanie własnych, równie interesujących pomysłów. W duecie z Carol Burnett pojawił się ponownie w programie przygotowanym na 25 rocznicę jej pracy twórczej. Korman jest weteranem występów komediowych. Z Flintsonami związany jest natomiast od samego początku: w oryginalnej wersji animowanej użyczył swego głosu postaci Wielkiego Gazoo, zaś w pierwszej wersji fabularnej pojawił się jako głos ptaka-dyktafonu.
Urodzony w Chicago, Korman jest absolwentem Goodman School of Drama. Jedną z swoich pierwszych ról zagrał w „The Danny Kaye Show”.
Filmografia aktora obejmuje takie klasyczne tytuły jak: „Blazing Saddles” Mela Brooksa, „High Anxiety” oraz „History of the World, Part I”. Oprócz nich Korman zagrał również w: „Radioland Murders”, „Lord Love a Duck”, „Last of the Secret Agents”, „The April Fools” i „Przygodach Hucka Finna”.
JOAN COLLINS (Pearl Slaghoople)
Joan Collins znana jest na całym świecie nie tylko jako znakomita aktorka, ale również autorka bestsellerowych pozycji książkowych, producentka, kobieta sukcesu i aktywna uczestniczka akcji charytatywnych.
Przed rozpoczęciem pracy nad filmem „The Flintstones: Niech żyje Rock Vegas” zakończyła swoje przedsięwzięcie aktorsko-producenckie - film „The Clandestine Marriage” z udziałem Sir Nigela Hawthorne’a. Ostatnia z wydanych przez Collins książek My Friends’ Secrets trafiła na listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii i wkrótce ukaże się również na rynku amerykańskim. Kolejny projekt aktorki związany jest ze scena teatralną - wystąpi ona razem z Georgem Hamiltonem i Steacy Keachem w inscenizacji sztuki „Love Letters”.
Joan Collins bardzo wcześnie pojawiła się deskach teatralnych - miała zaledwie dziewięć lat, kiedy wystąpiła w sztuce „Dom lalek” Ibsena wystawianej przez The Arts Theatre. Profesjonalne szlify aktorskie pobierała w słynnej Royal Academy of Dramatic Art w Londynie. Już po 18 miesiącach jej talent został dostrzeżony, co zaowocowało prestiżowym kontraktem z Rank Organization. Owocem tej współpracy były filmy:”Our Girl Friday”, „I Believe in You” oraz „The Good Die Young”.
Wyróżniona wieloma znaczącymi nagrodami (m. in Złotego Globu i People’s Choice Award) aktorka zagrała do tej pory w ponad 55 filmach. Są wśród nich takie tytuły jak: „Girl in a Red Velvet Swing”, „Rally Round the Flag Boys”, „Sea Wife”, „The Bravados”, „The Road to Hong Kong” oraz „Virgin Queen”. Ostatnio widzowie mogli ją podziwiać w „Decadence” oraz „In the Bleak Mid-Winter” Kennetha Branagha.
Mając na swoim koncie około 30 produkcji telewizyjnych Joan Collins dla wielu pozostaje niezapomnianym ‘czarnym charakterem’ tasiemcowego serialu „Dynastia” - Alexis Carrington Colby. Później już została producentką i zagrała w miniserialu „Sins”, zajęła się również produkcją odcinkowego „Monte Carlo”. Filmografia aktorki to również takie tytuły jak: „Hart to Hart”, „Annie: A Royal Adventure”, „The Nanny” (gościnnie) oraz sześć specjalnych części „Pacific Palisades”. Wkrótce można ją będzie zobaczyć w „Will & Grace” i „May Sweeps”.
Nie należy zapominać, że Joan Collins jest również uznaną aktorką sceniczną. Swoją pierwszą znaczącą rolę na deskach teatralnych zagrała w „The Skin of Our Teeth” Thorntona Wildera”. Inne niezapomniane inscenizacje z jej udziałem to:”The Seventh Veil”, „Claudia & David” i „The Praying Mantis”. Jedna z ostatnich sztuk z jej udziałem - „Private Lives” Noela Cowarda stała się wydarzeniem kulturalnym na West Endzie i Broadwayu, przynosząc Collins znakomite recenzje.
Joan Collins jest autorką wielu pozycji książkowych, w tym dwóch autobiografii Past Imperfect i Second Act, trzech powieści Prime Time, Love, Desire & Hate oraz Too Damn Famous a także poradnika o sekretach szczęścia, zdrowia i urody gwiazdy - Health, Youth and Happiness: My Secrets.
Za swoje zasługi w dziedzinie sztuki, jak również pracę charytatywną Collins została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego (Order of the British Empire). Aktorka od dawna zaangażowana jest w działalność instytucji działających m.in w obronie praw dziecka, na rzecz dzieci upośledzonych i kalekich, oraz na rzecz kobiet zagrożonych rakiem piersi. Jest fundatorką jednej z części szpitala dziecięcego w Michigan.
ALEX MENESES (Roxie)
Urodzona i wychowana w Chicago Alex Menses dorastała w muzyczno-tanecznej atmosferze studia artystycznego prowadzonego przez jej ciotkę. Już jako nastolatka doskonale radziła sobie ze skomplikowanymi układami choreograficznymi, jednakże zbyt wysoki wzrost stanowił pewną przeszkodę w realizacji kariery tanecznej. Meneses zwróciła zatem swoje zainteresowanie w stronę teatru. Po zakończeniu szkoły średniej rozpoczęła naukę w słynnym Second City Theatre. W tym czasie pracowała również jako wizażystka jednego z fotografików. Starając się o więcej zleceń w zakresie makijażu wysłała próbki swoich prac do jednej z agencji modelek. W konsekwencji to właśnie w tym charakterze zaproponowano jej pracę. Jako modelka pojawiała się przez kilka lat na wybiegach w Europie, Nowym Yorku i Miami. Ostatecznie Meneses przeniosła się do Los Angeles i zaczęła myśleć poważniej o zawodzie aktorki. W związku z tym udała się na przesłuchania kwalifikujące do zajęć z zakresu sztuki dramatycznej prestiżowego programu Lee Strasberga. Nie trzeba chyba dodawać, że została natychmist przyjęta. Przed rozpoczęciem pracy na małym ekranie aktorka wystąpiła w kilku filmach reklamowych. Później przyszły już bardziej poważne zadania aktorskie: seriale telewizyjne „Przyjaciele”, „Early Edition”, „Family Law” oraz „Suddenly Susan”. Otrzymała również rolę nauczycielki Teresy Morales w serialu „Dr. Quinn”. Inne z projektów telewizyjnych, które zdążyła zgromadzić na swoim koncie to filmy: „Selena”, „Living in Peril”oraz „Stealth Fighter”.
Meneses związana jest również ze sceną teatralną. Stałą współpracę utrzymuje między innymi z trupą komediową Latinologues.