"Dobre chęci": BIOGRAMY
Adrian Sitaru - reżyser
Adrian Sitaru urodził się w 1971 roku. Jest absolwentem Państwowego Uniwersytetu Sztuki Teatralnej i Filmowej im. I.L. Caragiale w Bukareszcie ze specjalizacją z filmu i reżyserii telewizyjnej. W 2001 roku był asystentem Costy Gavrasa przy "Amen.". Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych. Jeden z nich - "Fale" ("Valuri") z 2007 roku - został pokazany na ponad 150 międzynarodowych festiwalach, m.in. w oficjalnym konkursie w Sundance 2008; zdobył 27 nagród, w tym Pardino d'Oro na MFF w Locarno 2007 i Heart of Sarajevo na MFF w Sarajewie 2007). "Pan" ("Lord") z 2009 miał premierę na Światowym Festiwalu Krótkich Filmów w Toronto, a zrealizowana rok później "Klatka" ("Colivia") przyniosła Sitaru stypendium DAAD na MFF w Berlinie w 2010 oraz kilka nagród na innych międzynarodowych festiwalach, takich jak MFF w Valladolid, 18. edycja Curtas Vila do Conde, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, MFF Transylwania oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Uppsali. Debiut fabularny Adriana - "Piknik" ("Pescuit sportiv"), którego był również scenarzystą, współproducentem i montażystą - miał oficjalną premierę na MFF w Wenecji w sekcji Venice Days. Prezentowano go także na MFF w Toronto, MFF w Pusan i BFI w Londynie; film zdobył osiem międzynarodowych nagród i został kupiony przez dystrybutorów w 12 krajach. W 2011 roku Sitaru ukończył swój drugi film pełnometrażowy - "Dobre chęci" ("Din dragoste cu cele mai bune intenţii"). Obecnie pracuje nad trzecim, o roboczym tytule "Domestic". Realizuje też filmy eksperymentalne oraz reżyseruje dla telewizji.
Wybrana filmografia:
Filmy fabularne:
Domestic (w produkcji)
Dobre chęci / Din dragoste cu cele mai bune inten.ii (2011, 105 min.)
Piknik / Pescuit sportiv/ Hooked (2008 , 84 min.)
In Treatment / In deriva (2010, TV series)
Filmy krótkometrażowe:
Klatka / Colivia / The Cage (2010, 16 min.)
Pan / Lord (2010, 22 min.)
Fale / Valuri / Waves (2007, 16 min.)
Despre Biju (2003-2004, 12 min.)
Fan Fan (2002, 6 min.)
Bogdan Dumitrache - Alex
Bogdan Dumitrache urodził się 2 maja 1977 roku w Bukareszcie. Miał zostać piłkarzem, tak jak jego ojciec w młodości, ale dość wcześnie zainteresował się aktorstwem. W 1999 roku ukończył studia na Państwowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej w klasie Mircei Albulescu, jednego z najwybitniejszych aktorów rumuńskich. Debiutował na scenie teatralnej w 2000 roku, ale szybko porzucił teatr na rzecz filmu. Jego kariera nabrała tempa po tym, jak Bogdan zagrał w kilku wysoko ocenionych filmach krótko- i długometrażowych: "Korek drogowy" (reż. Catalin Mitulescu), "Śmierć pana Lazarescu" Cristi Puiu, "Jak spędziłem koniec świata" w reżyserii Catalin Mitulescu, "Lekcje boksu" (reż. Alexandru Mavrodineanu), "Portretul luptatorului la tinerete" Constantina Popescu, "Skazani na Boże Narodzenie" (reż. Iulia Rugina) i "Dobre chęci" Adriana Sitaru. Choć szerszej publiczności Bogdan kojarzy się przede wszystkim z Tudorem z rumuńskiej adaptacji amerykańskiego hitu telewizyjnego "In Treatment", uznanie krytyków przyniosły mu filmy fabularne. Za rolę Lauriana Hasiu w "Portretul luptatorului la tinerete" otrzymał nagrodę GOPO (rumuński odpowiednik Oscara) dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej. Jury 64. MFF w Locarno nagrodziło go Złotym Lampartem dla najlepszego aktora za rolę Alexa w "Dobrych chęciach" Adriana Sitaru. Obecnie pracuje nad filmem o roboczym tytule "Child Position" (reż. Calin Netzer). Bogdan zajmuje się też produkcją telewizyjną i próbuje reżyserować (aktualnie przygotowuje swój własny film "Angelica"). Jest właścicielem Din Casa w Bukareszcie - kawiarni będącej jednocześnie galerią sztuki.
Wybrana filmografia:
Dobre chęci (2011) - nagroda dla najlepszego aktora na festiwalu w Locarno
Loverboy (2011)
Portretul luptatorului la tinerete (2010) - nagroda Gopo dla aktora drugoplanowego
Drift (2010 - krótki metraż)
Jak spędziłem koniec świata (2006)
Crash Test Dummies (2005)
Śmierć pana Lazarescu (2005)
Korek drogowy (2004 - krótki metraż) - Złota Palma w Cannes dla najlepszego filmu
krótkometrażowego
Natasa Raab - matka Alexa
Natasa Raab urodziła się w 1953 roku. Studiowała w Instytucie Teatralnym w Bukareszcie i to przede wszystkim ze sceną związała swoją karierę, choć grywa także w filmach. Lubi stare filmy, muzykę klasyczną i jazz. Jej ulubionym aktorem jest Robert de Niro, a aktorką - Meryl Streep.
Wybrana filmografia:
Dobre chęci (2011) - matka Alexa
Po nim (2007) - matka Marcela
Serce Cygana (2007)
Amen. (2002)
Łzy w niebie (1989)
Adela (1985)
Marian Ralea - ojciec Alexa
Marian Ralea urodził się 20 grudnia 1957 roku. Jest cenionym aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, zajmował się też produkcją telewizyjną. Z łatwością porusza się po różnorodnym repertuarze, od komedii do dramatu, od wodewilu po teatr dla dzieci. Uważa się go za twórcę teatru dla dzieci w Rumunii. Jest także inicjatorem programów dla najmłodszych w telewizji, szczególnie emitowanej do 2000 roku "Abrakadabry", gdzie stworzył słynną postać Maga. Nigdy się nie ożenił, nie ma dzieci. Mówi: "Myślałem, że w życiu jest czas na wszystko, przyjdzie czas na miłość, rodzinę. Ale... może nie zauważyłem sygnałów, może akurat zamrugałem w tym momencie. Teraz, mając pięćdziesiąt lat, zastanawiam się, czy warto było całkowicie poświęcić się teatrowi. Może tak, może nie.". Obecnie Marian Ralea jest profesorem sztuk teatralnych w Sibiu.
Wybrana filmografia:
Dobre chęci (2011) - ojciec Alexa
Green Moon (2010) - ojciec Iriny
Anioły (TV) (2008) - Napoleon
Home (2007) - klient
Ciągłość parków (2006) - mąż
Amen. (2002) - oficer SS
Znaki na pustyni (1996) - Borys
Sanda (1990)