"Bóg zemsty": OBSADA
NICOLAS CAGE (Will Gerard)
Nicolas Cage dał się poznać, jako jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów, tworząc przejmujące kreacje dramatyczne i świetnie sprawdzając się w rolach komediowych. Ostatnio można było go podziwiać w filmie przygodowym "Polowanie na czarownice" (reż. Dominic Sena), thrillerze "Piekielna zemsta" (reż. Patrick Lussier), kryminale "Anatomia strachu" (reż. Joel Schumacher), filmie fantasy "Uczeń czarnoksiężnika" (reż. Jon Turteltaub) oraz przebojowej komedii "Kick-Ass" (reż. Matthew Vaughn).
Wcześniej aktor zagrał w filmie "Zły porucznik" (reż. Werner Herzog), a także w hicie box-office'u "Zapowiedź" (reż. Alex Proyas) oraz filmie "Skarb narodów: Księga tajemnic" (reż. Jon Turteltaub), który był piątą już okazją do współpracy Cage'a z producentem Jerrym Bruckheimerem, z którym nakręcił wcześniej filmy "Twierdza" (reż. Michael Bay), "Con Air - Lot skazańców" (reż. Simon West), "60 sekund" (reż. Dominic Sena) i "Skarb narodów" (reż. Jon Turteltaub). W 2009 roku Nicolas Cage użyczył swojego głosu postaciom z dwóch animacji: "Załoga G" (reż. Hoyt Yeatman) oraz "Astro Boy" (reż. David Bowers).
Pamiętna rola alkoholika zapijającego się na śmierć, którą zagrał w filmie Mike'a Figgisa "Zostawić Las Vegas" przyniosła mu Oscara, Złoty Glob, nagrodę dla najlepszego aktora Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (NSFC), Nowojorskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (NYFCC), Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (BSFC), Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles (LAFCA) oraz nagrodę National Board of Review i Srebrną Muszlę na MFF w San Sebastian.
Kolejnym potwierdzeniem nietuzinkowego talentu Nicolasa Cage'a była podwójna rola braci Charliego i Donalda Kaufmana w komedii Spike'a Jonze'a "Adaptacja" z Meryl Streep i Chrisem Cooperem. Za swoją kreację aktor został uhonorowany nominacjami do Oscara, Złotego Globu, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i nagrody BAFTA.
W 2007 roku zagrał Johnny'ego Blaze w filmie "Ghost Rider" (reż. Mark Steven Johnson), na podstawie komiksu wydawnictwa Marvel. Film miał rekordowe otwarcie w USA podczas President's Day Weekend. Następne produkcje z udziałem Nicolasa Cage'a to "Kult" (reż. Neil LaBute), "World Trade Centre" (reż. Oliver Stone), "Prognoza na życie" (reż. Gore Verbinski) oraz "Pan życia i śmierci" (reż. Andrew Niccol). Wystąpił także w roli Zoca w dubbingu do filmu animowanego "Po rozum do mrówek" (reż. John A. Davis).
Jesienią 2002 roku, Cage wyreżyserował swój debiutancki film "Sonny". W filmie, który został zaprezentowany na festiwalu filmowym w Deauville, wystąpiła plejada wybitnych aktorów - zdobywca Złotego Globu James Franco oraz Mena Suvari, Brenda Blethyn i Harry Dean Stanton. "Sonny" został wyprodukowany przez Circle Films, Vortex Pictures oraz Saturn Films. Firma producencka Cage'a Saturn Films wyprodukowała w 2002 roku jeszcze dwa filmy: "Życie za życie" (reż. Alan Parker) wytwórni Universal Pictures oraz entuzjastycznie przyjęty przez krytykę "Cień wampira" (reż. E. Elias Merhige) wytwórni Lions Gate.
W imponującym dorobku filmowym Nicolasa Cage'a można znaleźć ponadto takie filmy, jak: "Next" (reż. Lee Tamahori), "Naciągacze" (reż. Ridley Scott), "Szyfry wojny" (reż. John Woo), "Kapitan Corelli" (reż. John Madden), "Family Man" (reż. Brett Ratner), "Ciemna strona miasta" (reż. Martin Scorsese), "Osiem milimetrów" (reż. Joel Schumacher), "Oczy węża" (reż. Brian De Palma), "Miasto Aniołów" (reż. Brad Silberling), "Bez twarzy" (reż. John Woo), "Pocałunek śmierci" (reż. Barbet Schroeder), "Rycerz pierwszej damy" (reż. Hugh Wilson), "Dwa miliony dolarów napiwku" (reż. Andrew Bergman), "Red Rock West" (reż. John Dahl), "Miesiąc miodowy w Las Vegas" (reż. Andrew Bergman), "Zagubieni w raju" (reż. George Gallo), "Arizona Junior" (reż. Joel i Ethan Coen), "Pocałunek wampira" (reż. Robert Bierman), "Peggy Sue wyszła za mąż" (reż. Francis Ford Coppola), "Dziewczyna
z doliny" (reż. Martha Coolidge), "Wyścig z księżycem" (reż. Richard Benjamin), "Cotton Club" (reż. Francis Ford Coppola) i "Rumble Fish" (reż. Francis Ford Coppola).
Przełomową w jego karierze była rola Ala Columbato w głośnym filmie Alana Parkera "Ptasiek", który zdobył nagrodę jury festiwalu w Cannes. Za rolę kochanka Cher
w filmie "Wpływ księżyca" (reż. Norman Jewison) Cage był nominowany do Złotego Globu dla najlepszego aktora. Ważnym filmem w jego dorobku jest też "Dzikość serca" (reż. David Lynch), w którym wystąpił u boku Laury Dern. Film wygrał Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes w 1990 roku.
Aktor może poszczycić się wieloma innymi wyróżnieniami i nagrodami, z których warto wymienić nominację do Złotego Globu w 1993 roku za rolę w filmie "Miesiąc miodowy w Las Vegas"; nagrodę Lifetime Achievement festiwalu filmowego w Montrealu z 1996 roku; tytuł Gwiazdy Dekady międzynarodowych targów filmowych i telewizyjnych ShoWest w 2001 roku oraz prestiżową nagrodę American Cinematheque.
Nicolas Cage urodził się Long Beach w Kalifornii i mieszkał tam do dwunastego roku życia, kiedy to jego rodzina przeniosła się do San Francisco. Zaczął grać już w wieku piętnastu lat, gdy rozpoczął naukę w American Conservatory Theatre w San Francisco. Nieco później przeniósł się do Los Angeles, gdzie kontynuował naukę i jednocześnie grał w filmie telewizyjnym "The Best of Times". Na dużym ekranie zadebiutował w filmie "Beztroskie lata w Ridgemont High" (reż. Amy Heckerling).
GUY PEARCE (Simon)
Guy Pearce wystąpił ostatnimi czasy w bardzo wielu nagradzanych produkcjach filmowych, dzięki czemu publiczność miał okazję podziwiać go w tak różnych rolach, jak król Edward VII, który zrezygnował z korony dla miłości swego życia w Oscarowym filmie "Jak zostać królem" (reż. Tom Hooper), Leckie w dramacie "Królestwo zwierząt" (reż. David Michôd), jeden z ocalałych w postapokaliptycznej Ameryce w thrillerze "Droga" (reż. John Hillcoat), czy wreszcie doświadczony sierżant w Oscarowym filmie wojennym "Hurt Locker. W pułapce wojny" (reż. Kathryn Bigelow).
Pearce może się poszczycić wieloma nagrodami filmowymi, w tym: nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych za rolę w filmie "Jak zostać królem" dla najlepszego zespołu aktorskiego i nagrodą Gotham za rolę w "Hurt Locker. W pułapce wojny".
Aktor zwrócił na siebie uwagę szerszej publiczności, dzięki wysoko ocenianym kreacjom w filmach "Tajemnice Los Angeles" (reż. Curtis Hanson) oraz "Memento" (reż. Christopher Nolan), za który był nominowany do Złotego Satelity i Saturna.
Jego wcześniejsze filmy to: "Hrabia Monte Christo" (reż. Kevin Reynolds), "Dwaj bracia" (reż. Jean-Jacques Annaud), "Wehikuł czasu" (reż. Simon Wells), "Dziewczyna z fabryki" (reż. George Hickenlooper), w którym wcielił się w postać Andy'ego Warhola, "Houdini: Magia miłości" (reż. Gillian Armstrong), w którym zagrał Harry'ego Houdiniego, "Pierwszy śnieg" (reż. Mark Fergus), "Opowieści na dobranoc" (reż. Adam Shankman) z Adamem Sandlerem, "Zdrajca" (reż. Jeffrey Nachmanoff) z Donem Cheadle'em, "Skrzydlate cienie" (reż. Rowan Woods), "Woundings" (reż. Roberta Hanley), "Drapieżcy" (reż. Antonia Bird), "A Slipping Down Life" (reż. Toni Kalem) oraz "Regulamin zabijania" (reż. William Friedkin).
Guy Pearce urodził się Wielkiej Brytanii, ale w wieku trzech lat przeniósł się
z rodzicami do Australii. Interesował się aktorstwem od dzieciństwa, między ósmym
a osiemnastym rokiem życia wystąpił w licznych przedstawieniach teatralnych.
W 1985 roku dołączył do obsady australijskiego serialu "Sąsiedzi", a w kolejnych latach grał w takich serialach, jak "Zatoka serc", "Bony", "MacGregorowie", "Inferno" oraz "Halifax". Ostatnio wystąpił w nagradzanym i uwielbianym przez publiczność miniserialu produkcji HBO "Mildred Pierce" z Kate Winslet. Za rolę Monty'ego Beragona w "Mildred Pierce" aktor otrzymał nagrodę Emmy oraz nominacje do Złotego Globu, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i nominację do Satelity.
Wielki przełom w jego karierze nastąpił w roku 1994 za sprawą roli drag queen
w obrazie "Priscilla, królowa pustyni" (reż. Stephan Elliott). Aktor zyskał międzynarodową sławę, ale nadal pojawiał się w filmach produkcji australijskiej, jak na przykład "Miłość mojej młodości" (reż. Michael Petroni), "Dokonać zemsty" (reż. Scott Roberts), czy "Propozycja" (reż. John Hillcoat).
Poza twórczością filmową, Pearce występuje także na deskach teatralnych. Aktor zagrał w spektaklach "Nienawidzę Hamleta" i "Słodki ptak młodości" słynnej The Melbourne Theatre Company oraz w "Poor Boy" i "Twarzą w twarz" Davida Williamsona w The Playbox Theatre.
Najnowsze produkcje z udziałem aktora, które czekają na swoją premierę to "Prometeusz" (reż. Ridley Scott), "Wettest County" (reż. John Hillcoat), "MS One: Maximun Security" (reż. James Mather, Stephen St. Leger), "Thicker" (reż. Terry Nemeroff), "Trust" (reż. Robert Edwards) oraz "33 Postcards" (reż. Pauline Chan).
JANUARY JONES (Laura Gerard)
January Jones zdobyła sławę oraz nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym, dzięki roli Betty Draper w uwielbianym zarówno przez krytyków, jak i widzów serialu produkcji AMC "Mad Men", który zdobył wszystkie liczące się nagrody branżowe, w tym Złoty Glob, nagrodę Emmy, nagrodę BAFTA oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Scenarzystów i Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych. Akcja serialu jest osadzona w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a January Jones gra w nim młodą matkę i żonę Dona Drapera, cenionego specjalisty od reklamy, uwikłanego w liczne romanse, którego zagrał Jon Hamm.
Na dużym ekranie można było zobaczyć ją niedawno u boku Phillipa Seymoura Hoffmana i Kennetha Branagha w komedii "Radio na fali" (reż. Richard Curtis). Film opowiada o nielegalnej stacji radiowej nadającej z łodzi pływającej po Morzu Północnym. Zagrała także w thrillerze produkcji Warner Bros. i Dark Castle "Tożsamość" (reż. Jaume Collet-Serra) z Liamem Neesonem i Diane Kruger oraz filmie science-fiction "X-Men: Pierwsza klasa" (reż. Matthew Vaughn) z Michaelem Fassbenderem oraz Jamesem McAvoy'em.
W 2006 roku aktorka wystąpiła w wysoko ocenianym przez krytyków festiwalowym hicie "Swedish Auto" (reż. Derek Sieg). Jones wcieliła się w nim w postać Darli, która jest rozdarta pomiędzy chęcią opuszczenia patologicznej rodziny, a obowiązkiem opieki nad matką. W tym samym roku zagrała w dramacie "Męski sport" (reż. McG) produkcji Warner Bros. z Matthew Foxem i Matthew McConaughey'em.
Uznanie przyniosła jej rola w westernie Sony Classic "Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady" (reż. Tommy Lee Jones), w którym zagrała żonę funkcjonariusza straży granicznej, który przypadkowo zabija nielegalnego emigranta. Film miał swoją premierę na festiwalu filmowy w Cannes w 2005 roku, gdzie zebrał bardzo dobre recenzje.
Wśród dokonań aktorskich Jones warto wymienić też role w takich filmach, jak "American Pie: Wesele" (reż. Jesse Dylan), "Dwóch gniewnych ludzi" (reż. Peter Segal) z Adamem Sandlerem i Jackiem Nicholsonem, "To właśnie miłość" (reż. Richard Curtis) z Colinem Firthem i Keirą Knightly, "Włamanie na śniadanie" (reż. Barry Levinson) z Billy'm Bobem Thortonem, Brucem Willisem i Cate Blanchett, oraz "Full Frontal. Wszystko na wierzchu" (reż. Steven Soderbergh).
Aktorka pochodzi z Południowej Dakoty, a obecnie mieszka w Los Angeles.
HAROLD PERRINEAU (Jimmy)
Dziesiątki milionów widzów na całym świecie miały okazję poznać Harolda Perrineau, dzięki roli Michaela Dawsona w legendarnym już serialu telewizji ABC "Lost. Zagubieni".
Aktor zagrał także Augustusa Hilla w wielokrotnie nagradzanym serialu HBO "Oz".
W 2009 roku dołączył do obsady nowego serialu "Komisariat drugi", w którym zagrał detektywa Banksa u boku Amber Tamblyn, Jeremy'ego Rennera i Adama Goldberga. Ponad to, Perrineau ma na koncie gościnne występy w wielu innych serialach telewizyjnych, jak na przykład "Ostry dyżur", "Trup jak ja", "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku" i "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas".
W swojej dotychczasowej karierze aktor miał okazję zagrać wiele różnorodnych ról - od komedii począwszy, a na dramatach szekspirowskich skończywszy. Ostatnio wystąpił w podwójnej roli, aktora i producenta wykonawczego, w dwóch niezależnych filmach: "Case 219" (reż. James Bruce) na podstawie powieści "Shooter" Waltera Deana Myersa i "The Killing Jar" (reż. Mark Young). Można było go też zobaczyć w horrorze "30 dni mroku: Czas ciemności" (reż. Ben Ketai).
Na premierę czekają kolejne produkcje z jego udziałem: "Cooler" (reż. Ernesto Foronda, Silas Howard), "The Wedding Band" (reż. Bryan Gordon), "Transit" (reż. Antonio Negret), "Sexy Evil Genius" (reż. Shawn Piller) oraz "Inferno: A Linda Lovelace Story" (reż. Matthew Wilder).
Ponadto jego dorobek aktorski obejmuje takie filmy jak "28 tygodni później" (reż. Juan Carlos Fresnadillo), "Matrix Rewolucje" (reż. Andy Wachowski, Lana Wachowski), "Matrix Reaktywacja" (reż. Andy Wachowski, Lana Wachowski), "Dym" (reż. Paul Auster, Wayne Wang) z Harvey'em Keitelem i Williamem Hurtem, "Kobieta na topie" (reż. Fina Torres) z Penelope Cruz, "Drużba" (reż. Malcolm D. Lee) z Terrencem Howardem, "Skazaniec" (reż. Ric Roman Waugh) z Valem Kilmerem, "Your Name Here" (reż. Matthew Wilder) z Billem Pullmanem, "Gardens of the Night" (reż. Damian Harris) z Johnem Malkovichem, "Ball Don't Lie" (reż. Brin Hill), "Lulu na moście" (reż. Paul Auster), "Krew i wino" (reż. Bob Rafelson), "Lekcja przetrwania" (reż. Lee Tamahori) oraz "Król Nowego Jorku" (reż. Abel Ferrara).
Widzowie zapamiętają go także dzięki wspaniałej kreacji Merkucja w obsypanym nagrodami melodramacie Baza Luhrmanna "Romeo i Julia".
Od czasu do czasu Perrineau występuje w teatrze. Ostatnio zagrał w Los Angeles
w spektaklu "Top Dog / Underdog", za rolę w którym został wyróżniony NAACP Image Award. Aktor ma również w swoim dorobku role w takich przedstawieniach teatralnych, jak "Upodleni", "The Love of Bullets", "Opowieść żołnierza" czy "Fame High School".