Reklama

"Amelia Earheart": MÓWI REŻYSERKA

Nagrodzona Oscarem reżyserka, Mira Nair, a także dwukrotna laureatka tej statuetki, Hilary Swank, zapraszają na opowieść o silnej kobiecie, która nie bała się walczyć o swoje marzenia czym zdobyła serca milionów rodaków. Była pierwszą kobietą, która przeleciała nad Atlantykiem. Nie bała się wyzwań, wręcz je uwielbiała. Żyła pełną piersią i stała się symbolem amerykańskiej charyzmy. Film opisuje jej drogę do sławy, dokumentuje odbyte loty i pokazuje jaka była "Lady Lindy" - uwielbiającą życie, niezależną kobietą, która nade wszystko ceniła sobie wolność i odwagę.

Nagrodzona Oscarem reżyserka, Mira Nair, a także dwukrotna laureatka tej statuetki, Hilary Swank, zapraszają na opowieść o silnej kobiecie, która nie bała się walczyć o swoje marzenia czym zdobyła serca milionów rodaków. Była pierwszą kobietą, która przeleciała nad Atlantykiem. Nie bała się wyzwań, wręcz je uwielbiała. Żyła pełną piersią i stała się symbolem amerykańskiej charyzmy. Film opisuje jej drogę do sławy, dokumentuje odbyte loty i pokazuje jaka była "Lady Lindy" - uwielbiającą życie, niezależną kobietą, która nade wszystko ceniła sobie wolność i odwagę.

"To film o miłości, ale i przygodzie. Opowiada o kobiecie, która przekraczała granice i do dziś jest idolką. Pragnęłam nakręcić tętniący życiem obraz o pasjonatce, która pokazała milionom ludzi, że warto dążyć do realizacji marzeń. Żyła pełnią życia i chciałabym dzięki tej niesamowitej historii przypomnieć ludziom, że nie wolno się poddawać i trzeba walczyć." - mówi reżyserka, Mira Nair.

Film koncentruje się na okresie, w którym Amelia stała gwiazdą - opowiada o jej życiu w latach 1928-1937, do dnia kiedy zaginęła. Powstał dzięki Avalon Pictures, a konkretnie dzięki Tedowi Waittowi - prezesowi i pasjonatowi lotnictwa, który od lat interesował się historią Amelii.

Reklama

"Od dziecka zastanawiało mnie co się stało z Amelią. Z wiekiem ciekawość przerodziła się w fascynację. Amelia była niezwykłą kobietą, prawdziwą pionierką. Wiele zrobiła dla kobiet, ale i dla lotnictwa." - mówi producent i dodaje : "Większość ludzi wie, że Amelia zaginęła w tajemniczych okolicznościach, ale nie ma pojęcia jak żyła. Uważam, że jej historia jest fascynująca i inspirująca. Amelia wciąż jest jedną z najpopularniejszych Amerykanek, które kiedykolwiek żyły. Zależało mi, by przybliżyć jej historię."

Twórcy opierali się na biografiach Amelii Earhart - "East to The Dawn" Susan Butler, która skupiła się na nieznanych faktach z życia Amelli (między innymi przyjaźni z Eleonor Roosevelt); jest też pierwszą publikacją, która ujawniła romans Amelii z kolegą po fachu, Gene'em Vidalem; a także ""The Sound of Wings" Mary Lovell, która dokładnie opisała relacje łączące Amelię z mężem i promotorem jej działań. "Przeczytałem wiele biografii Amelii, ale te dwie książki są absolutnie najlepsze w tym temacie." - komentuje Waitt.

Konsultantem filmu był Elgen M. Long - współautor książki "Amelia Earhart: Mystery Solved", która skupia się na ostatnim locie Amelii (z Nowej Gwinei do Holland Island, który na skutek "wielu błędów i problemów w komunikacji" (słowa Longa) skończył się dla Amelii tragicznie.

Scenariusz wyszedł spod pióra nominowanej do Oscara Anny Hamilton Phelan ("Goryle we mgle") i laureata Oscara, Rona Bassa ("Rain Man"). Ich zadaniem było rzetelne przedstawienie faktów z życia Amelii, ale i próba rozgryzienia kim była ta niezwykła kobieta. Phelan i Bass dokładnie studiowali publikację dotyczące Earhart, aby pokazać że była nie tylko kobieta-pilotem, ale biznesmenką, ikoną mody, orędowniczką praw kobiet, żoną, kochanką, indywidualistką, a przede wszystkim nietuzinkowym człowiekiem.

W historii Amelii urzekło reżyserkę przede wszystkim to, że Earhart była pierwszą prawdziwą gwiazdą - znaną na całym świecie, uwielbianą przez miliony ludzi; osobą, która własnym nazwiskiem zarabiała miliony. Wiedziała jak wykorzystać popularność, aby walczyć o prawa kobiet i angażować się w rozwój lotnictwa.

"Historia Amelii jest fascynująca, tragiczna i tajemnicza. Zaintrygowało mnie przede wszystkim to, że ten scenariusz pokazywał ją jako ikonę; osobę, której nazwisko stało się marką. Największą miłością Amelii było latanie. W tamtych czasach kobieta-pilot była kimś tak wyjątkowym, że Earhart zdobyła ogromną popularność. Wykorzystała ją w dobrym celu - walczyła między innymi o prawa kobiet. Była gwiazdą, zarabiała ogromne pieniądze i zajmowała określone miejsce w hierarchii społecznej, ale zawsze była sobą. Współczesne gwiazdy nie zawsze potrafią być wierne sobie." - mówi reżyserka, Mira Nair.

Mira wyreżyserowała takie filmy jak "Monsunowe wesele", "Vanity Fair: Targowisko próżności" czy "Imiennika". Urodziła się w Indiach, mieszkała w Afryce, aż w końcu przyjechała do Stanów Zjednoczonych. Cieszy się opinią jednej z najlepszych współczesnych reżyserek.

Po przeczytaniu scenariusza wiedziała, że nakręci ten film. Bohaterka ujęła ją swoją determinacją, siłą i optymizmem. "Pochodzę z niewielkiego indyjskiego miasteczka, a Amelia urodziła się w mieścince w Kansas. Doskonale rozumiem jej potrzebę osiągnięcia czegoś wielkiego i poznania świata. Też o tym marzyłam." - mówi reżyserka.

W scenariuszu spodobało się jej to, że pokazano nie tylko zalety Amelii, ale i jej wady. "Była silną kobietą, która wiele przeszła, aby osiągnąć zamierzone cele. Jednak nie można zapominać, że była tylko człowiekiem. Miała swoje wady - była ekscentryczką, która niemal obsesyjnie pragnęła miłości, a jej słynna odwaga sprawiała, że często postępowała nierozsądnie." - mówi reżyserka.

Mira na tyle zafascynowała się życiorysem Amelii, że po przeczytaniu scenariusza postanowiła się dowiedzieć o Earhart jak najwięcej. Czytała książki i dokumenty poświęcone słynnej pilot : "Im więcej się dowiadywałam, tym bardziej podziwiałam Amelię. Była pełna pasji i pokory; to cudowne połączenie, które rzadko się zdarza."

Niemniej ciekawe są czasy, w których żyła - okres rozwoju lotnictwa. "Amelia kochała przestworza, ale twardo stąpała po ziemi. Wierzyła w siłę Matki Natury. To wzruszające, biorąc pod uwagę, że zaginęła lecąc nad oceanem," - dodaje reżyserka.

Amelia to nie jedyna fascynująca postać - równie intrygujący są mężczyźni, którzy ją otaczali : partner w interesach i mąż, George Putnam oraz przyjaciel, pionier lotnictwa i kochanek, Gene Vidal.

"George stworzył to, co nazywamy dziś public relations. Podobnie jak żona kochał przygody, ale nie był aż tak odważny, by zostać drugim Charlesem Lindberghiem. Spełniał się wspierając Amelię. Finansował jej wyprawy, dbał o wizerunek. Umożliwił jej realizowanie pasji." - mówi reżyserka i dodaje : "Gene był ważną osobą w życiu Amelii. Łączyła ich miłość do lotnictwa; oboje byli ikonami. Gene nigdy nie owijał w bawełnę - właśnie on powiedział Amelii, że posuwa się za daleko i planuje wyprawy, które są zbyt niebezpieczne. Tę trójkę łączyły bliskie, ale i zawiłe relacje."

"Przygotowując się do nakręcenia tego filmu zapoznałam się z biografami Amelii, dokumentami na jej temat, wspomnieniami osób, które ją znały. Jej życie było pełne pasji, sukcesów, miłości, ale i straty, cierpienia. Jestem dumna, że brałam udział w realizacji filmu, który nie tylko opowiada o lotniczych dokonaniach Amelii, ale i jej życiu osobistym. Zależało mi na tym, żeby pokazać jak kochała przestworza, ale też, że była realistką i odpowiedzialną kobietą. Kobietą, która stała się wzorem dla przedstawicielek płci pięknej. Mam nadzieję, że ten film zainspiruje ludzi do poznawania historii innych niezwykłych kobiet. Mnie Amelia zainspirowała." - dodaje Mira.

Jedną z producentek filmu jest Lidia Dean Pilchem; wieloletnia przyjaciółka reżyserki, z którą współpracowała już przy innych produkcjach. "Cała ekipa produkcyjna świetnie się ze sobą dogadywała. Wszyscy byliśmy zafascynowani historią Amelii i wzruszeni tym, ile znaczy dla Amerykanów" - mówi reżyserka.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Amelia Earheart
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy