"Agent XXL: Rodzinny Interes": TWÓRCY
JOHN WHITESELL (reżyseria)
Jest niezwykle zapracowanym twórcą filmowym i telewizyjnym. Wyreżyserował ponad dwieście odcinków takich seriali, jak "Roseanne", "Cosby" czy "Jack i Jill". Nakręcił takie filmy jak "Agent XXL", "Wesołych świąt" czy "Agencie, podaj łapę".
Zaczynał od telewizji - produkował takie seriale, jak "Another World" czy "Guiding Light".
MATTHEW FOGEL (scenariusz)
Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Yale i filmoznawstwo na Uniwersytecie Columbia. Pracował jako dziennikarz w takich magazynach jak "GQ", "Details" czy "Inc". Pochodzi z New Jersey, mieszka w Los Angeles. "Agentx XXL 3: Rodzinny interes" to pierwszy film, który powstał na podstawie jego scenariusza.
DON RHYMER (nowela filmowa)
Jest twórcą scenariuszy do takich filmów jak "Bardzo długa podróż poślubna", "Przygoda z mumią" czy "Na fali". Pracował przy takich serialach, jak "Karolina mieście i "Świat pana trenera".
DAVID T. FRIENDLY (produkcja)
To nominowany do Oscara producent, który siedzi w biznesie filmowym od dwudziestu lat. W ciągu ostatnich lat zdobył renomę, jako producent potrafiący dostrzec potencjał- nieważne, czy film to komedia, kino akcji, dramat, thriller, czy coś dla całej rodziny. Niezależnie od gatunku, w każdym filmie można znaleźć coś nowego.
Ostatnio wyprodukował "Soul Men" z Samuelem L. Jacksonem i Bernie Mac'iem. W 2006 roku wyprodukował, a następnie sprzedał Fox Searchlight Pictures zdobywcę dwóch Oscarów - "Małą Miss" ("Little Miss Sunshine") ze Stevem, Carellem, Gregiem Kinneraem, Toni Collette i Alanem Arkinem. Film miał swoją premię na Sundance Film Festival w 2006 roku i odniósł ogromny sukces. Friendly dostał za niego Producer's Gild Award. W tym samym roku, Twentieth Century Fox wypuściło kasowy hit -"Agenta XXL 2" ("Big Momma's House 2), sequel równie kasowego "Agenta XXL" ("Big Momma's House). W filmie wystąpili Martin Lawrence, Nia Long i Paul Giamatti, a obraz zarobił na całym świecie ponad dwieście milionów dolarów. Zestawienie "Małej Miss", z "Agentem XXL" pokazuje różnorodność filmów, jakie realizuje Friendly.
Pod sztandarem Foxa, założył Friendly Films i wraz z Twentieth Century Fox podjął się zrealizowania "Mów mi Dave". Wcześniej wyprodukował między innymi "Doktora Dolittle" z Eddiem Murphym, w reżyserii Betty Thomas (który zarobił na całym świecie ponad 200 milionów dolarów), " Szaloną odwagę" z Denzelem Washingtonem i Meg Ryan, w reżyserii Eda Zwicka, a także "Morską przygodę" ("Out to sea") z Walterem Matthau i Jackiem Lemmonem.
W ramach Friendly Productions zrealizował także dramat "Miejsce na ziemi" ("Here on Earth) z Leelee Sobieski, Chrisem Kleinem i Joshem Hartnettem, w reżyserii Marka Piznarskiego. Ma też na koncie "Pozew o miłość" ("Law sof attraction") z Piercem Brosnanem i Julianne Moore, a także "Tunel" ("Daylight"), "Moją dziewczynę" i "Moją dziewczynę 2".
W 2000 roku, po trzech latach pracy w Twentieth Century Fox, Friendly założył wraz z Martinem Turtletaubem Deep River Productions.
Po skończeniu Northwestern University, Friendly zaczął pracować jako dziennikarz. W wieku 22 lat dołączył d ekipy "Newsweeka", a następnie pisał do "Los Angeles Times" do działu rozrywki, gdzie pracował do 1987 roku. Potem przyjął propozycję Briana Grazera i Rona Howarda - przyłączył się do założonego przez nich Imagine Entertainment, gdzie został wiceprezesem. Przez siedem lat pracy, był zaangażowany we wszystkie etapy realizacji, aż w końcu został szefem produkcji. Pracował przy największych hitach firmy - "Ognistym podmuchu" ("Backdraft"), "Gliniarzu w przedszkolu" ("Kindergarten Cop"), "Drużynie marzeń" ("The Dream Team") i "Na przedmieściach" ("The 'burbs'"). Był także producentem wykonawczym "Mojej dziewczyny", "Sknerusa" ("Greedy") i "Komory" ("Chamber").
W 1994 roku został prezesem Davis Entertainment, gdzie nadzorował wszystkie etapy realizacji i produkcji projektów.
Friendly ma showbusiness we krwi. Jego ojciec, to sam Fred Friendly - prezes CBS News w latach 1964-1966. Właśnie jego sportretował George Clooney w "Good Night and Good Luck".
Żoną Davida jest znana montażystka, Priscilla Nedd-Friendly ("Pretty Woman", "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" ("Dead Poets Society"), "American Pie").
MICHAEL GREEN (produkcja)
Wyprodukował dwie poprzednie części filmu "Agent XXL" i współpracował z takimi artystami, jak Roseanne Barr, The Backstreet Boys, Martin Lawrence, Enrique Iglesias, Ice Cube, Michael Jackson czy Limp Bizkit. Zaczynał od pracy w agencji menadżerskiej Irvina Arthura, potem przeszedł do Gallin Morrey & Associates. W 1997 roku założył The Firm, która zarobiła do 2001 roki półtora miliarda dolarów. Wyprodukował ponad dwadzieścia filmów, w tym "Czarnego rycerza" i "Parasol bezpieczeństwa" z Martinem Lawrence'em.
JEFFREY KWATINETZ (kierownictwo produkcji)
To producent i menadżer. Współpracował przy takich filmach, jak "Czarny rycerz" i "Parasol bezpieczeństwa".
JEREMIAH SAMUELS (kierownictwo produkcji)
Wyprodukował takie filmy, jak "Pidżama party, "Bracia" i "Życie na wrotkach".
Zaczynał od bycia kierownikiem planu, stopniowo piął się po szczeblach kariery producenta filmowego. Wyprodukował między innymi "Miłość od trzeciego wejrzenia" - film zdobył w 1997 roku nagrodę publiczności na festiwalu filmowym w Sundance.
ARNON MILCHAN (kierownictwo produkcji)
To uznany producent kina wysoko-budżetowego i niezależnego. W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat zrealizował ponad sto filmów. Urodził się w Izraelu, studiował na Uniwersytecie w Genewie. Jego pierwszym sukcesem było przekształcenie firmy ojca w największe przedsiębiorstwo agrochemiczne w kraju. Do tej pory Milchan ma zmysł do interesów.
Niedługo potem zaczął pisać do filmu, telewizji i teatrów, co zawsze go interesowało. Jednym z jego pierwszych projektów był "Amadeusz" Romana Polańskiego, a także "Dizengoff 99", "La Menace", "The Medusa Touch" i mini-serial "Masada". W latach osiemdziesiątych wyprodukował między innymi "Króla komedii" Martina Scorsese, "Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone i "Brazil" Terry'ego Gilliama.
Po sukcesach "Pretty Woman" i "Wojny państwa Rose" Milchan założył New Regency Productions, w ramach którego zrealizowano takie filmy, jak "J.F.K" , "Sommersby", "Czas zabijania", "Uwolnić orkę", "Klient", "Tin Cup", "Liberator", "Tajemnice Los Angeles" , "Adwokat Diabła", "Negocjator", "Miasto Aniołów", "Osaczeni" , "Podziemny krąg", "Daredevil", "Człowiek w ogniu", "Zgadnij kto", "Strażacki pies" czy "Alvin i wiewiórki".
Najnowszymi filmami, które wyprodukował są "Lustra" z Kieferem Sutherlandem, "Ślubne wojny" z Kate Hudson (która jest także producentką filmu) i Anne Hathaway, "Obcy na poddaszu"- komedię przygodową o grupie nastolatków, która broni swojego domu w Michigan przed atakiem kosmitów; "Marley i ja" na podstawie książki Johna Grogana z Owenem Wilsonem, Jennifer Aniston, Alanem Arkinem, Erichem Danem i Kathleen Turner.
Milchan nawiązał współpracę z dwoma, wpływowi partnerami - Nine Network i Twentieth Century Fox. Fox odpowiada za dystrybucję filmów Regency na całym świecie (z wyjątkiem Niemiec, z którymi Regency zawarło osobną umowę), łącznie z sieciami kablowymi w Stanach, a także telewizją płatną i publiczną w innych krajach.
Firma Milchana prężnie działa na rynku telewizyjnym, za pośrednictwem Regency Television ("Zwariowany świat Malcolma", "The Bernie Mac Show"). Regency wykupiło także udziały Chanel 10, BabyFirstTV i Izraeli TV Network. Ma także wyłączność do transmisji wydarzeń związanych z Sony Ericsson Women's Tennis Association.
WYBRANA FILMOGRAFIA (produkcja):
2008 - Poznaj moich Spartan (Meet the Spartans)
2008 - Co się zdarzyło w Las Vegas (What Happens in Vegas)
2006 - Całe szczęście (Just My Luck)
2006 - Moja super eksdziewczyna (My Super Ex-Girlfriend)
2005 - Zostań (Stay)
2003 - Daredevil
2002 - Niewierna (Unfaithful)
2001 - Luźny gość (Freddy Got Fingered)
2000 - Kraina Tygrysów (Tigerland)
1999 - Sen nocy letniej (A Midsummer Night's Dream)
1997 - Tajemnice Los Angeles (L.A. Confidential)
1997 - Uwolnić Orkę 3 (Free Willy 3: The Rescue)
1996 - Dogonić słońce (The Sunchaser)
1996 - Czas zabijania (A Time to Kill)
1995 - Psychopata (Copycat)
1994 - Urodzeni mordercy (Natural Born Killers)
1993 - Uwolnić orkę (Free Willy)
1991 - Switch: Trudno być kobietą (Switch)
1990 - Pretty Woman
1989 - Wojna państwa Rose (The War of the Roses)
1985 - Brazil
1984 - Dawno temu w Ameryce (Once Upon a Time in America)
ANTHONY B. RICHMOND (zdjęcia)
Pracuje w zawodzie od ponad trzydziestu lat. Na swoim koncie ma zdjęcia do takich filmów, jak "Facet pełen uroku", "The Comebacks", "Pokerzyści" , "Dirty dancing 2: Havana Nights", "Spacer po księżycu" "Legalna blondynka", "Ravenous", "Ludzie honoru" czy "John Tucker musi odejść".
Pracował przy pięciu filmach Nicolasa Rega - "Nie oglądaj się teraz"(nominacja do nagrody BAFTA), "Człowieku, który spadł na Ziemię", "Zmysłowej obsesji" ,"Jądrze ciemności" i "Masażu całego świata".
Na koncie ma między innymi zdjęcia do "Candymana", "Stardust", "Śmiałków", "Orzeł wylądował" i "The Greek Tycoon". Odpowiadał za zdjęcia w reżyserskim debiucie Angelici Houston - "Bękarcie z Karoliny" i filmie Seana Penna "Indiański biegacz".
Pracował też przy kilku rockowych klasykach lat sześćdziesiątych - "Sympathy For The Devil" Jean-Luca Godarda, "The Rolling Stones Rock And Roll Circus" Michaela Lindleya Hogga, "Let It Be" Beatlesów, a także "The Kids Are Alright" The Who.
Richmond pochodzi z Londynu, zainteresował się kinem w wieku piętnastu lat. Współpracował z Associate British Cinemas i Pathe-News. Asystował operatorom zdjęć przy "Call me Bwana", "Pozdrowieniach z Rosji", "Devil-Ship Pirates", czy "Doktorze Żywago".
Był także asystentem operatora obrazu przy "Casino Royale" i "Z dala od zgiełku" .
WYBRANA FILMOGRAFIA (zdjęcia):
2009: Miss Marca (Miss March)
2008: Rocker (The Rocker)
2007: Facet pełen uroku
2006: John Tucker musi odejść (John Tucker Must Die) 2005:
2005: Zostańmy przyjaciółmi (Just Friends)
2004: Dirty Dancing 2 (Dirty Dancing: Havana Nights)
2003: Pokerzyści (Shade)
2001: Legalna blondynka (Legally Blonde)
2000: Siła i honor (Men of Honor)
1999: Spacer po księżycu (A Walk on the Moon)
1997: Śmiałkowie (Rough Riders)
1996: Bękart z Karoliny (Bastard Out of Carolina)
1995: Masaż całego ciała (Full Body Massage)
1994: Jądro ciemności (Heart of Darkness)
1992: Candyman
1991: Indiański biegacz (The Indian Runner)
1991: Bomba zegarowa (Timebomb)
1986: Takie jest życie (That's Life!)
1980: Zmysłowa obsesja (Bad Timing)
1979: Miłość i kule (Love and Bullets)
1976: Orzeł wylądował (The Eagle Has Landed)
1976: Człowiek, który spadł na ziemię (The Man Who Fell to Earth)
1973: Nie oglądaj się teraz (Don't Look Now)
1968: Sympathy for the Devil
MEGHAN C. ROGERS (scenografia)
Zamieszkała w Los Angeles w 2002 roku i od tamtej pory pracuje w telewizji i przemyśle filmowym. Jest autorką scenografii do takich produkcji jak "Temple Grandin" czy "Soul Men".
Słynie z bliskiej współpracy z reżyserami. Scenografia jest dla niej nie tylko oprawą, ale i urzeczywistnieniem wizji twórców i dopełnieniem przeżyć bohaterów.
Zaczynała od grafiki. Ukończyła wydział teatralny na Arizona State University i projektowanie na University od California Irvine. Pracowała jako cieśla, artystka, rekwizytorka, a nawet spawaczka.
PRISCILLA NEDD FRIENDLY (montaż)
Zmontowała takie filmy, jak "Amerykański żigolak", "Pretty Woman", "Narzeczony mimo woli", "Oficer i dżentelmen", "Kwaśne winogrona", "Spadaj na ziemię", "Męski sport" czy "Blues tajniaków". Jej mężem jest producent, David T. Friendly.
DAVID NEWMAN (muzyka)
Skomponował muzykę do ponad stu filmów. Za kompozycje do "Anastazji" otrzymał nominację do Oscara. Jego muzykę możemy usłyszeć w takich produkcjach jak "Epoka lodowcowa", "Jak stracić chłopaka w 10 dni", "Scooby-Doo", "Afera naszyjnikowa", "Małolaty u taty" czy "Kot". Kilkakrotnie współpracował z Dannym DeVito - skomponował muzykę do filmów "Wojna państwa Rose", "Hoffa", "Smoochy", "Starsza pani musi zniknąć", "Matylda" i "Wyrzuć mamę z pociągu".
David Newman jest synem kompozytora Alfreda Newmana, bratem kompozytora Thomasa Newmana i kuzynem Randy'ego Newmana. Niedawno dyrygował serią koncertów w Los Angeles Philarmonic, podczas których orkiestra grała muzykę z klasycznych filmów o Los Angeles.
WYBRANA FILMOGRAFIA (muzyka):
2008: Spirit - Duch Miasta (The Spirit)
2007: Norbit
2003: Jak stracić chłopaka w 10 dni (How to Lose a Guy in 10 Days)
2003: Małolaty u taty (Daddy Day Care)
2003: Starsza pani musi zniknąć (Duplex)
2003: Kot (The Cat in the Hat)
2002: Smoochy (Death to Smoochy)
2002: Epoka lodowcowa (Ice Age)
2002: Scooby-Doo
2001: Afera naszyjnikowa (The Affair of the Necklace)
2000: Zakręcony (Bedazzled)
1999: Ten pierwszy raz (Never Been Kissed)
1997: Anastazja (Anastasia)
1996: Matylda (Matilda)
1994: Rodeo w Nowym Jorku (The Cowboy Way)
1993: Blues tajniaków (Undercover Blues)
1993: Stożkogłowi (Coneheads)
1992: Hoffa
1992: Miesiąc miodowy w Las Vegas (Honeymoon in Vegas)
1991: Całuję czułki, pani Applegate (Meet the Applegates)
1990: Ogniste ptaki (Fire Birds) Dom wariatów (Madhouse)
1989: Wojna państwa Rose (The War of the Roses)
1989: Anatomia ciała (Gross Anatomy)
1987: Wyrzuć mamę z pociągu (Throw Momma from the Train)