Reklama

"Absolwentka": OBSADA

Producentom "Absolwentki" udało się zebrać wspaniałą obsadę składającą się z hollywoodzkich weteranów, wschodzących gwiazd i fenomenalnych komików.

Kelly Fremon do tej pory nie może uwierzyć, że właśnie CI LUDZIE wcielili się w wymyślone przez nią postacie : "Miałam pewne wyobrażenia, ale nawet nie marzyłam o tak cudownej obsadzie."

Rolę Ryden powierzono Alexis Bledel znanej głównie z serialu "Kochane kłopoty" i filmu "Stowarzyszenie wędrujących jeansów". Alexis przeczytała scenariusz na długo przed tym zanim podjęto decyzję o realizacji filmu, bo Kelly jest znajomą jej koleżanki. "Najbardziej ujął mnie opis więzi i relacji rodzinnych. Ryden ma zwariowanych krewnych, którzy przyprawiają ją o ból głowy, ale nie zamieniłaby ich na nikogo innego."

Reklama

Twórcy wspominają czemu widzieli w roli Ryden właśnie Alexis : "Uwielbialiśmy ją w "Kochanych kłopotach". Serial emitowano ładnych kilka lat i zdążyliśmy się przekonać, że ta dziewczyna ma ogromny talent komediowy. Do tego jest piękna jak anioł. Idealna Ryden!"

Reżyserka dużo rozmawiała z Alexis o postaci Ryden : "Vicky dała mi wiele cennych uwag. Sama miałam sporo pomysłów. Razem stworzyłyśmy taką Ryden, o jakiej myślała Kelly gdy pisała scenariusz."

Michael Keaton wcielił się w Waltera, ojca Ryden : "Wielokrotnie grałem role ojców i ani razu nie pracowałem z dzieciakiem, którego bym nie polubił, ale Alexis jest wyjątkowa. Zabawna, inteligentna i urocza. Świetnie nam się razem pracowało."

Fremon stworzyła postać Waltera na podstawie wspomnień o swoim ojczymie : "Było cudownym i ciepłym facetem, ale nieraz miałam go dość. Wszędzie było go pełne, bez przerwy pracował nad jakimś pomysłem."

Reitman bez problemu znalazł aktora, którego obsadził w roli Waltera: "Michael Keaton jest stworzony do tej roli. To energiczny, sympatyczny facet mający w sobie cechy perfekcyjnego Waltera."

"Ivan ma na swoim koncie jedne z najpopularniejszych komedii wszechczasów. Praca z nim wymagała dania z siebie wszystkiego. Myślę, że stanąłem na wysokości zadania." - mówi Keaton.

Aktor zagrał w takich filmach jak "Sok z żuka", "Pan mamuśka" czy "Nocna zmiana". Jenson cieszyła się na współpracę z Keatonem : "Uwielbiam go; komedie z jego udziałem są rewelacyjne. Rola Waltera nie była prosta - to barwna postać i inny aktor mógłby go zagrać w za bardzo przerysowany sposób. Michael spisał się rewelacyjnie. Współpraca z nim to czysta przyjemność."

Aktor ma równie miłe wspomnienia z planu: "Ekipa i obsada były świetnie dobrane i zgrane. Współpraca układała się gładko; wszyscy świetnie się razem bawiliśmy."

Oto jak opisuje Waltera: "To świetnie napisana postać. Musiałem dobrze przemyśleć to jaki jest. Uświadomiłem sobie, że przypomina mi mojego najstarszego brata, który miewa momenty "walterowego" szaleństwa. To był niezły punkt odniesienia."

Maureen, babcia Ryden, to postać wzorowana na babci Kelly Fremon. Wcieliła się w nią legendarna Carol Burnett. "Do tej pory nie mogę uwierzyć, że w naszym filmie zagrali Michael Keaton i Carol Burnett!" - śmieje się Clifford i dodaje : "Michael jest pełen energii, którą nas zarażał, a Carol to pełna klasy artystka przez duże A."

"Zawsze chciałem z nią pracować. Jak tylko przeczytałem scenariusz od razu pomyślałem, że Carol byłaby idealną babcią dla Ryden" - mówi Reitman.

"Carol Burnett to ikona. Wspaniale nam się z nią pracowało; okazała się niezwykle miłą i rzeczową kobietą. Opowiedziała nam wiele cudownych historii o Hollywood." - wspomina Keaton.

Carol ujęło przede wszystkim to, że postać babci jest pełna życia i pozytywnego nastawienia : "Maureen to równa babka! Jej motto to "Kochaj życie". W jednej ze scen Maureen postanawia wybrać sobie trumnę. Wie, że śmierć kiedyś przyjdzie - akceptuje ten fakt, więc chce być przygotowana. Uwielbiam ją."

Scenarzystka świetnie wspomina współpracę z Carol : "Postać Maureen wzorowała na swojej babci, która zawsze była świetnie ubrana i umalowana. Ze zdziwieniem patrzyłam jak Carol dodaje od siebie różne gesty i drobiazgi, które przypominały zwyczaje babci. To było niesamowite."

Jenson też ma ciekawe wspomnienia związane z obsadzaniem roli Maureen: "Rozmawiałam z Carol przez telefon i pierwsze co powiedziałam to "Brzmisz zupełnie jak Carol Burnett!" To był odruch - znam ten głos od dziecka; nie mogłam uwierzyć, że z nią rozmawiam."

Burnett miała dodatkowy powód, żeby przyjąć rolę w tym filmie : "Uwielbiam Michaela Keatona. Odkąd obejrzałam "Sok z żuka" jestem jego wielką fanką. Współpraca z nim była fantastyczna. Michael okazał się być jeszcze milszym facetem niż myślałam. To geniusz."

Aktorka równie ciepło wypowiada się o Jane Lynch, która wcieliła się w Carmellę matkę Ryden : "Kiedy dowiedziałam się, że Jane zagra w tym filmie, byłam zachwycona. Uwielbiam filmy Christophera Guesta, w których zagrała."

Lynch wspomina, że przy filmie pracowała wspaniała ekipa: "Zżyliśmy się ze sobą już pierwszego dnia. Wszyscy są cudowni, ale największą sympatią obdarzyłam Carol Burnett. Granie u jej boku to był dla mnie zaszczyt." Aktorka zapragnęła zagrać Carmellę po przeczytaniu pierwszej strony scenariusza : "Kiedy tylko wyczytałam, że Carmella maszeruje po kampusie z ośmioletnim synem na rękach, byłam wniebowzięta. Od razu wiedziałam, że to niebanalna postać. Jest szalona, a jednocześnie dba, by rodzina była zżyta. Grając Carmellę wzorowałam się na mojej siostrze - myślę, że nieźle się spisałam!"

Vicky Jenson jest fanką Jane, szczególnie filmów "Medal dla miss" i "Koncert dla Irwinga" w reżyserii Christophera Guesta. Jak wspomina : "Uwielbiam ją, ale dopiero wspólna praca uświadomiła mi, że Jane jest fenomenalną, bardzo zdolną aktorką. Każdy reżyser marzy o tak zaangażowanych, skupionych aktorach."

Jane Lynch równie miło wspomina współpracę z Vicky : "Ma wyczucie do komedii. Dostrzega komediowy potencjał nawet w odpowiednio dopasowanej scenografii. Dobrze napisany scenariusz do podstawa, ale trzeba umieć przenieść to na ekran. Vicky potrafi."

Zach Gilford wciela się w Adama - przyjaciela Ryden. Ich relacja to ważny wątek w filmie. Jak mówi producent, Jeff Clifford : "Przyjaźń damsko-męska i jej zawiłości to coś, co zna wielu z nas. Ryden i Adam uwielbiają się i przyjaźnią od lat, ale Ryden nie potrafi dostrzec, że Adam to cudowny materiał na chłopaka. Taki, z którym główna bohaterka chciałaby spędzić resztę życia. Zach świetnie się spisał grając wspaniałego faceta, który subtelnie uświadamia Ryden, że są sobie pisani."

Gliford był podekscytowany możliwością współpracy z aktorami zaangażowanymi do "Absolwentki" : "Michael Keaton, Carol Burnett, Alexis Bledel i Jane Lynch. Pierwszego dnia zastanawiałem się czy to nie sen."

Aktor mówi, że doskonale rozumie przez co przechodzi główna bohaterka : "Każdego z nas czekają w życiu wielkie zmiany. Koniec szkoły lub uczelni, szukanie pracy, wyprowadzka z domu. Wszyscy przez to przechodzimy."

Jessica Bard to wróg Ryden - pojawia się w najmniej oczekiwanych chwilach i zawsze pogarsza sprawę. Wcieliła się w nią Catherine Reitman : "Zakochałam się w tej postaci. To ostra dziewczyna, która musiała urodzić się w szpilkach. Nosi ołówkowe spódnice, buty na obcasie i zawsze chce być najlepsza i wyglądać jak najlepiej. Nawet gdy tankuje samochód. To typowa dziewczyna z przerostem ambicji, która nie potrafi zmienić tego, że wszystko traktuje zbyt poważnie."

Catherine miło wspomina współpracę z reżyserką : "Vicky ma cudowne poczucie humoru. Dawała nam cenne wskazówki. W moim przypadku były to rady typu "Bądź jak rekin" lub "Zachowuj się jak po wypiciu baniaka Red Bulla". Wskazówki poskutkowały. Wiedziałam co robić."

Aktorka chwali również kolegów z planu: "Alexis jest fantastyczna. Świetnie się z nią współpracuje, a poza planem wspaniała z niej koleżanka. Zach jest boski i mam nadzieję, że dzięki temu filmowi będzie miał miliony fanek! Uwielbiam tę dwójkę; to wspaniali ludzie i profesjonaliści w każdym calu."

Producenci uważnie wybierali obsadę; nawet aktorów do ról epizodycznych. Jak wspomina Jeff Clifford : "Niewielkie role powierzyliśmy fenomenalnym komikom - między innymi Fredowi Armisenowi i JK Simmonsowi. Craig Robinson wystąpił w przezabawnej scenie z Carol Burnett - to mój faworyt. Moją drugą ulubioną sceną jest ta, w której u boku Michaela Keatona wystąpił Kirk Fox. Udało nam się zebrać cudowną obsadę; praca nad tym filmem była ogromną przyjemnością."

ALEXIS BLEDEL (Ryden Malby) zdobyła popularność rolą w serialu "Kochane kłopoty" - zabawnej komedii obyczajowej o nastoletniej Rory i jej mamie, Lorelei. Za role Rory nagrodzono aktorkę dwoma Teen Choice Award (w 2005 i 2006 roku), a także Family Friendly Forum Award. Serial kręcono przez osiem lat; zagrali w nim Lauren Graham, Kelly Bishop i Edward Hermann.

Jej debiutem filmowym było "Źródło młodości" z 2002 roku na podstawie powieści Natalie Babbitt. W filmie wystąpili także Ben Kingsley, William Huty, Sissy Spacek i Jonathan Jackson.

Jej przygoda z aktorstwem zaczęła się od występów w teatrzyku w rodzinnym Houston. Była modelką; studiowała w szkole filmowej na NYU.

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2008: Stowarzyszenie wędrujących dżinsów 2 (The Sisterhood of the Traveling Pants 2)

2005: Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów (The Sisterhood of the Traveling Pants)

2005: Sin City - Miasto grzechu (Sin City)

2004: Duma i uprzedzenie (Bride & Prejudice)

2002: Źródło młodości (Tuck Everlasting)

2000-2007: Kochane kłopoty (Gilmore Girls)

ZACH GILFORD (Adam Davies) jest obecnie członkiem obsady serialu "Friday Nigh Lights" emitowano od trzech lat przez NBC.

Jego filmowym debiutem była rola w "Ostatniej zimie" Larry'ego Fessendena; film nominowano w 2008 roku do Gotham Award dla najlepszej obsady. Najnowszy film z jego udziałem to "Dare", które brało udział w konkursie na tegorocznym festiwalu filmowym w Sundance.

Na małym ekranie można było go oglądać w takich serialach jak "Prawo i bezprawie" czy "Chirurdzy".

Ukończył Northwestern University; występował w takich sztukach teatralnych jak "Equus" i "The Laramie Project".

Pochodzi z Chicaco; uwielbia podróże i wspinaczkę górską.

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2009: Dare

2009: The River Why

2007: Zemsta po śmierci (Rise)

2006: Ostatnia zima (The Last Winter)

RODRIGO SANTORO (David Santiago) to jeden z najzdolniejszych, brazylijskich aktorów młodego pokolenia. Najnowsze filmy z jego udziałem to "Mistrz" Davida Mameta i "300" na podstawie komiksu Franka Millera, gdzie Rodrigo wcielił się w Kserksesa za co nominowano go do MTV Movie Award.

Na swoim koncie ma role w "To właśnie miłość" gdzie wystąpił u boku takich aktorów jak Hugh Grant, Emma Thompson, Alan Rickman, Colin Firth czy Liam Neeson.

Robi karierę poza Brazylią, ale grywa również w filmach rodzimych twórców - najnowsze z nich to "Carandiru" Hektora Babenco - kandydat do Oscara dla nie-anglojęzycznego filmu.

Osiem razy uhonorowano go nagrodą dla najlepszego aktora - między innymi Brazilian Academy of Arts and Film Award za rolę w "Brainstorm" Laisa Bodanzky'ego.

Na swoim koncie ma także udział w "Rzymskiej wiośnie pani Stone" - filmie telewizyjnym Roberta Altmana dla stacji Showtime, w którym zagrali Helen Mirren, Olivier Martinem i Anne Bancroft. Była to ekranizacja noweli Tennessee'ego Williamsa; w 2003 roku nominowano ją do nagrody Emmy.

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2009: I Love You Phillip Morris

2008: Che "Guerrilla" (Che: Part Two)

2008: Che - Rewolucja (Che: Part One)

2008: Mistrz (Redbelt)

2006: 300

2003: Rzymska wiosna Pani Stone (The Roman Spring of Mrs. Stone)

2003: To właśnie miłość (Love Actually)

2003: Carandiru

2001: W cieniu słońca (Abril Despedaçado)

JANE LYNCH (Carmella Malby) zaczynała od teatru - pierwsze kroki stawiała w Secondo City, Steppenwolf Theatre i na innych chicagowskich scenach.

Najnowsze filmy z jej udziałem to "Julie i Julia" gdzie zagrały również Meryl Street i Amy Adams i "Paul" Grega Mottoli.

Na swoim koncie ma udział w serialach - "Gotowych na wszystko", "Słowie na L", "Trawce", "Dwóch i pół". Obecnie można ją oglądać w nowym serialu stacji Fox - "Glee".

Niebawem będzie można ją obejrzeć w "Love, Loss and What I Wore" Nory Ephron na podstawie powieści Ilene Eckermann.

Jane napisała sztukę "Oh Sister, My Sister!", którą wystawiają Tamarind Theatre i Bang Theatre. Otrzymała Comedy Ensemble of the Year Award przyznawaną przez "LA Weekly".

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2009: Julie i Julia (Julie & Julia)

2008: Wyrolowani (Role Models)

2008: Kopciuszek: Roztańczona historia (Another Cinderella Story)

2008: Pokojowy (Man Maid) j

2007: Alvin i wiewiórki (Alvin and the Chipmunks)

2007: Idź twardo: historia Deveya Coxa (Walk Hard: The Dewey Cox Story)

2007: Ciastko z niespodzianką (Smiley Face)

2006: Radosne Purim (For Your Consideration)

2006: Ricky Bobby - Demon prędkości (Talladega Nights: The Ballad ofRicky Bobby)

005: 40-letni prawiczek (The 40 Year-Old Virgin)

2004: Piżama party (Sleepover)

2004: Aviator (The Aviator)

2003: Koncert dla Irwinga (A Mighty Wind)

2002: Na własną rękę (Collateral Damage)

2000: Medal dla miss (Best in show)

2000: Z księżyca spadłeś? (What Planet Are You From?)

1993: Fatalny instynkt (Fatal Instinct)

FRED ARMISEN (Guacanator Pitchman) od siedmiu lat jest członkiem obsady kultowego "Saturday Night Live". Parodiuje między innymi Baracka Obamę, Prince'a, Larry'ego Kinga, Mahmuda Ahmadinedżada czy Davida Patersona.

Jest nie tylko komikiem i aktorem, ale i muzykiem. Zaczynał od chicagowskiego zespołu punkowego Trenchmouth; występował też w popularnej Blue Man Group. W 1998 roku nakręcił niezależną krótkometrażówkę "FRED ARMISEN'S GUIDE TO MUSIC AND SXSW". Pasjonuje go dziennikarstwo muzyczne; w 2006 roku próbował swoich sił jako recenzent - publikował swoje teksty na Pitchfork.com.

Na swoim koncie ma udział w filmach i serialach - między innymi "Rockefeller Plaza 30". Użyczał też głosu jednej z postaci animowanemu serialu "Aqua Teen Hunger Force"

Wystąpił w muzycznym show "Reverb" stacji HBO i dokumencie "I Am Trying To Break Your Heart" grupy Wilco.

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2009: Wyznania zakupoholiczki (Confessions of a Shopaholic)

2008: Baby Mama

2006: Wesołych Świąt (Deck the Halls)

2006: Stara miłość nie rdzewieje (Fast Track)

2006: Tenacious D: Kostka Przeznaczenia (Tenacious D in The Pick of Destiny)

2005: Deuce Bigalow: Boski żigolo w Europie (Deuce Bigalow: European Gigolo)

2004: Legenda telewizji (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy)

2004: Eurotrip

2004: Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie

BOBBY COLEMAN (Hunter Malby) mimo młodego wieku ma na swoim koncie role w filmach, filmach telewizyjnych i serialach. Na małym ekranie można było go oglądać między innymi w "Medium", "Na powierzchni" i "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze".

Niebawem ukaże się kilka filmów z jego udziałem - między innymi "Ostatnia piosenka" z Miley Cyrus na podstawie powieści Nicholasa Sparksa, "Robosapien: Rebooted" i "Snowmen", w którym zagrali Ray Liotta i Christopher Lloyd.

Uczy się w domu; lubi wspinaczki górskie, domowe majsterkowanie, zabawy z kolegami i spędzanie czasy z siostrą. Ma nadzieję, że kiedyś stworzy wynalazek, który zmieni świat.

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2010: Ostatnia Piosenka (The Last Song)

2009: Robosapien: Rebooted

2009: Snowmen

2008: Family Man

2007: Chłopiec z Marsa (Martian Child)

2006: Przyjaciele z kasą (Friends with Money)

2006: Dom Glassów: dobra matka (Glass House: The Good Mother)

2005: Facet z ogłoszenia (Must Love Dogs)

ANDREW DALY (Lloyd Hastings) jest stałym członkiem obsady serialu "Eastbound & Down" stacji HBO. Znany głównie z telewizji - na małym ekranie można było go oglądać w takich produkcjach jak "MADtv," "The Showbiz Show With David Spade," "Crossballs" ,"Reno 911!" czy "Biuro".

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2008: Semi-Pro: Drużyna marzeń? (Semi-Pro)

2008: Co się zdarzyło w Las Vegas (What Happens in Vegas)

2006: Szkoła dla drani (School for Scoundrels)

2004: Święta Last Minute (Christmas with the Kranks)

KIRK FOX (Buckle-O-Bill) to laureat nagrody dla najlepszego komika w stand-up comedy przyznawanej na Comedy Festival w Aspen. Otrzymał ją w 2007 roku. Na swoim koncie ma występy w "The Tonight Show with Jay Leno" i "Comedy Central Presenst"

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2009: Lokator (The Lodger)

2008: Chłopaki też płaczą (Forgetting Sarah Marshall)

2003: Pauly Shore nie żyje (Pauly Shore Is Dead)

2002: Miasto duchów (City of Ghosts)

1999: Wariatka z Alabamy (Crazy in Alabama)

1994: Wyatt Earp

CATHERINE REITMAN (Jessica Bard) ukończyła studia teatralne w Ithaca College, studiowała filmoznawstwo na USC; kształciła się także w londyńskiej Groundlings School (pracowała potem w tamtejszej Sudany Company.)

Obecnie występuje w serialu "The Real Wedding Crashers" stacji NBC; zagrała też w pilotażowym odcinku "Girl Most Likely" 20th Century Fox.

Na małym ekranie można było ją oglądać w takich serialach jak "Potyczki Amy" czy "Czarodziejki". Najnowsze filmy z jej udziałem to "Stary, kocham cię" i "Wpadka".

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2009: Stary, kocham cię (I Love You, Man)

2007: Wpadka (Knocked Up)

2006: Moja super eksdziewczyna (My Super Ex-Girlfriend)

1993: Beethoven 2 (Beethoven's 2nd)

1989: Pogromcy duchów II (Ghostbusters II)

CRAIG ROBINSON (przedsiębiorca pogrzebowy) jest znany z roli Darryla Philbina w popularnym serialu "Biuro". Na koncie ma gościnne występy w "Lucky" z Johnem Corbettem, "Przyjaciołach", "The Bernie Mac Show", czy "Pohamuj entuzjazm".

Na dużym ekranie można było go oglądać w hitach Judda Apatowa - "Wpadce" i "Boskim chollout'cie", a także "Zack i Miri kręcą porno" Kevina Smitha i "Daddy's Little Girls" Tylera Perry'ego.'

Craig występuje w stand-upach. Można go było oglądać w programach Jimmy'ego Kimmela i Billa Mahera. Zaistniał w 1998 roku na Montreal Just For Laughs Festival; w tym samym roku wygrał Oakland Comedy Festival, a w 1996 roku Miller Genuine Draft Comedy Search. Występuje w klubach komediowych w całych Stanach.

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2009: Noc w muzeum 2 (Night at the Museum: Battle of the Smithsonian)

2009: Miss Marca (Miss March)

2008: Boski chillout (Pineapple Express)

2008: Zack i Miri kręcą porno (Zack and Miri Make a Porno)

2007: Wpadka (Knocked Up)

2007: Idź twardo: historia Deveya Coxa (Walk Hard: The Dewey Cox Story)

2007: Daddy's Little Girls

CAROL BURNETT (Maureen Malby) ukończyła anglistykę i studia teatralne. Sześciokrotnie nagrodzono ją Emmy za "The Carol Burnett Show", które prowadziła przez jedenaście lat.

W 2005 roku prezydent odznaczył ją Medalem Wolności; na swoim koncie ma takie nagrody, jak Złote Globy, Peabody Awards czy Cable Ace Awards.

Użyczyła głosu Kangurowi w filmie "Horton słyszy Ktosia"; najnowsze filmy z jej udziałem to między innymi "Once Upon a Mattress" z Tracey Ullman, "The Last Guy on Earth" i "Łabędzie nutki".

W 2004 roku CBS wyemitowało "The Carol Burnett Show: Let;s Bump up the Lights", a w 2001 roku "The Carol Burnett Show: Show Stoppers", które zgromadziło przed ekranami 30 milionów widzów i było w czołówce programów o najwyższej oglądalności 2001 roku.

Stworzyła The Carrie Hamilton Foundation (na cześć córeczki, która zmarła na raka). Działa również Carrie Hamilton Theatre, który prowadzi kursy teatralne dla chorych dzieci.

W 1999 roku po raz ostatni wystąpiła na Broadwayu - w "Putting In Together" Stephena Sondheima.

Wychowywała się w Hollywood; zanim przeniosła się do Nowego Jorku (w 1967 roku) studiowała na UCLA.

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2006: The Last Guy on Earth

2005: Once Upon a Mattress

2001: Łabędzie nutki (The Trumpet of the Swan)

1998: Miłość raz jeszcze (The Marriage Fool)

1994: Sercowe rozterki (Seasons of the Heart)

1992: Poza sceną (Noises Off...) (Hostage)

1987: Zakładnik (Hostage)

1983: Między przyjaciółmi (Between Friends)

1982: Annie

1982: Żyć od nowa, czyli historia Beatrice (Life of the Party: The Story of Beatrice)

1981: Cztery pory roku (The Four seasons)

1981: Chu Chu and the Philly Flash

1980: Where Have All the Children Gone

1980: Zdrowie (HealtH)

1979: Przyjacielski ogień (Friendly Fire)

1978: Dzień weselny (A Wedding)

1976: Sills and Burnett at the Met

1974: Strona tytułowa (The Front Page)

1972: Once Upon a Mattress

1972: Pete i Tillie (Pete 'n' Tillie)

1968: Star Spangled Salesman

1963: Calamity Jane

MICHAEL KEATON (Walter Malby) rozpoczynał karierę od występów estradowych. W 1970 roku wystąpił w serialu dla dzieci "Mr. Rogers' Neighbourhood", a w 1982 roku zadebiutował na dużym ekranie w komedii "Nocna zmiana". Momentem przełomowym w jego karierze był rok 1988 - wystąpił wtedy w filmach "Clean and Sober" i "Sok z żuka". Za rolę w pierwszym z nich został uznany przez Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych za najlepszego aktora roku. Drugi film rozpoczął współpracę Keatona z reżyserem Timem Burtonem, który obsadził go w tytułowej roli w "Batmanie". Film odniósł ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie wywołał "batmanię". Zachęcony powodzeniem zdecydował się na wystąpienie w kontynuacji przygód mrocznego rycerza "Powrót Batmana".

Na swoim koncie ma udział w dobrze przyjętym przez krytyków filmie "Na żywo z Bagdadu" Roberta Weinera; za swoją rolę otrzymał nominację do Złotego Globu.

W 2007 roku zadebiutował jako reżyser - nakręcił "The Merry Gentleman", które wyświetlano w 2008 roku na festiwalu filmowym w Sundance.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Absolwentka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy