"1900: Człowiek legenda": SYLWETKI
GIUSEPPE TORNATORE (scenarzysta/reżyser) urodził się 27 maja 1956 r. w niewielkim mieście Bagheria, w pobliżu Palermo na Sycylii. Po nakręceniu - w latach 1979-1985 - szeregu filmów dla telewizji RAI - zrealizował, w 1986 r., swój pierwszy fabularny, pełnometrażowy film kinowy pt. „Il Camorrista”, z Benem Gazzarą w roli głównej. Otrzymał zań nagrodę Nastro d'Argento oraz Włoski Złoty Glob dla najlepszego młodego reżysera. Punktem zwrotnym w karierze Tornatore okazał się jego drugi film - nostalgiczna komedia „Kino Paradiso” (1988), w której jedną z głównych ról zagrał Philippe Noiret. Od „Kina Paradiso” rozpoczęła się współpraca Tornatore z kompozytorem Ennio Morricone, która trwa do dziś. „Kino Paradiso” zostało wyróżnione Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego, Złotym Globem, Felixem, nagrodą British Academy of Film and Television (BAFTA) oraz Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes. Trzeci kinowy obraz w reżyserii Giuseppe Tornatore – „Stanno Tutti Bene” (1990) - przyniósł mu Srebrną Wstęgę za najlepszy scenariusz oryginalny oraz Nagrodę OCIC w Cannes. Główną rolę w tym pomysłowo zrealizowanym, psychologiczno-obyczajowym dramacie grał Marcello Mastroianni. W 1991 r. Tornatore miał swój udział w powstaniu nowelowego filmu „La Domenica Specialmente”. Jego nowela nosiła tytuł „Cane Blu”. W trzy lata później twórca „Kina Paradiso” popisał się kameralnym, metafizycznym dramatem kryminalnym „Czysta formalność”, rozpisanym na dwóch aktorów - Gerarda Depardieu (przesłuchiwanego) i Romana Polańskiego (przesłuchującego). Rok 1995 zaznaczył się w dorobku Giuseppe Tornatore kolejnym nostalgicznym obrazem – „L'Uomo delle Stelle” (wideo: „Sprzedawca marzeń”), w którym, podobnie jak w „Kinie Paradiso”, dała o sobie znać miłość reżysera do medium, jakim jest kino, do sztuki filmowej. Również w 1995 r. Tornatore zrealizował antologię pt. „Lo Schermo a Tre Punte”, złożoną z fragmentów filmów, których akcja rozgrywała się na jego rodzinnej Sycylii.
TIM ROTH (1900) jest aktorem brytyjskim. Urodził się w Londynie w roku 1962. W początkach kariery grywał "młodych gniewnych", np. w filmie Stephena Frearsa „The Hit” (1984) oraz w o rok wcześniejszym, telewizyjnym obrazie Mike'a Leigh „Meantime”. Roth kreował Vincenta Van Gogha w filmie Roberta Altmana „Vincent & Theo” (1990), zaś w 1991 r. partnerował Gary'emu Oldmanowi w filmowej wariacji na temat Hamleta, jaką był dramat Toma Stopparda „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”. Jedną ze swych najlepiej znanych ról - Pomarańczowego - Tim Roth zagrał we „Wściekłych psach” Quentina Tarantino (1992). Pod kierunkiem tego samego reżysera wystąpił także w niemniej głośnym filmie „Pulp Fiction” (1994). Rok 1995 przyniósł aktorowi trzy udane role - w rewelacyjnym dramacie mafijnym Jamesa Graya ‘Little Odessa”, w historycznym obrazie „Rob Roy”, w którym partnerował Jessice Lange i Liamowi Neesonowi, a także w nowelowej komedii „Cztery pokoje”. W każdej z nowel grał boya hotelowego, ujawniając kapitalną vis comica. W ostatnich latach Tim Roth wystąpił w filmach „No Way Home”, „Wszyscy mówią: kocham cię” (reżyseria: Woody Allen; aktor miał tu rolę śpiewaną własnym głosem) i „Hoodlum”.
PRUITT TAYLOR VINCE (Max) znany jest z takich filmów jak „Doktor Dolittle” (wersja z Eddiem Murphy'm.), „Koniec przemocy” (reż.: Wim Wenders), „Naiwniak”, „Urodzeni mordercy”, „JFK”, „Dzikość serca”, „Missisipi w ogniu”, „Angel Heart”, „Jacob's Ladder”, „K-9”, „Czerwona gorączka”, „Homer and Eddie”, „Shy People”. Jak widać z powyższej listy tytułów, aktor współpracował z najwybitniejszymi reżyserami, m.in. z Oliverem Stone'm., Alanem Parkerem, Robertem Bentonem, Andriejem Konczałowskim. Do najnowszych filmów z udziałem Pruitta Taylora Vince'a należą: „Mumford” (w reżyserii Lawrence'a Kasdana), „Love From Ground Zero” oraz „Nurse Betty” (z Renee Zellweger i Morganem Freemanem).
CLARENCE WILLIAMS III (Jelly Roll Morton) urodził się w Harlemie, w rodzinie muzyków jazzowych, ale nie poszedł w ich ślady - został aktorem. Zagrał m.in. w komedii „Life’, z Eddiem Murphy’m. i Martinem Lawrence'm.; w „Córce generała” (z Johnem Travoltą); w filmach: „The Brave”, „Purple Rain”, „Podwójny kamuflaż”, „Hoodlum”, „Sugar Hill”, „Deadfall”, „The Immorrals”, „Half Baked”, „I'm Gonna Git Your Sucka”, „52 Pick-Up”, „My Heroes Have Always Been Cowboys”, „Tough Guys Don't Dance”, „52 Pick-Up”. Po zakończeniu zdjęć do „1900: człowieka-legendy” Clarence Williams III został obsadzony w filmie Johna Frankenheimera „Reindeer Games”, w którym wystąpił również John Cusack.
MELANIE THIERRY (Dziewczyna) debiutuje tą rolą na dużym ekranie. Jest francuską modelką, która w swoim kraju zagrała w filmach telewizyjnych: „Pour Faire Plasir a Maman”, „Parisient Tete De Chien”, „Docteur Sylvestre”, „Confessions D' Adolescents”, „L'Amerique”.