Reklama

Dokument "Apolonia, Apolonia" ze Złotą Kobrą. "Szczery i przejmujący film"

Duńska reżyserka Lea Glob zdobyła Grand Prix 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Przyznawaną od 1990 roku statuetkę Białej Kobry otrzymała za film "Apolonia, Apolonia".

Duńska reżyserka Lea Glob zdobyła Grand Prix 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Przyznawaną od 1990 roku statuetkę Białej Kobry otrzymała za film "Apolonia, Apolonia".
Scena z filmu "Apolonia, Apolonia" / Millennium Docs Against Gravity /materiały prasowe

Nagrody i pozostałe wyróżnienia wręczono laureatom podczas sobotniej gali festiwalu poświęconego popularyzacji niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, jaką stanowi kino dokumentalne.

Prezentowane na nim dokumenty, a także reportaże telewizyjne i radiowe dotyczą głównie zagrożeń stojących przed współczesnym człowiekiem oraz przezwyciężania i zapobiegania problemom.

"Apolonia, Apolonia" najlepszym filmem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

W tym roku jury festiwalu, któremu przewodniczył Paweł Łoziński za najlepszy film dokumentalny uznało "Apolonia, Apolonia". Nagrodę - ufundowaną przez Miasto Łódź - duńskiej reżyserce przyznano m.in. za piękny i poruszający podwójny portret młodych artystek.

Reklama

"Ten niezwykle osobisty, szczery i przejmujący film o bolesnych zmaganiach z dorastaniem, sztuką i kobiecością przywraca nam wiarę w przyjaźń i wolność" - podkreślono w uzasadnieniu.

Laureatka konkursu, w którym oceniano 16 filmów dokumentalnych, oprócz statuetki Białej Kobry, otrzymała 15 tys. zł.

Poza Grand Prix, w sobotę ogłoszono jeszcze kilka innych nagród. "Cierpliwe oko", czyli przyznawaną przez Narodowe Centrum Kultury nagrodę im. Kazimierza Karabasza, otrzymał film "Skąd dokąd" Maćka Hameli. Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń trafiła do Ukrainki Alisy Kovalenko za obraz "Nie znikniemy", natomiast wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przypadło Łukaszowi Kowalskiemu, autorowi filmu "Lombard".

W konkursie reportaży telewizyjnych nagrodę dla najlepszej produkcji przyznano Białorusinowi Andriejowi Kucile za reportaż "Woda święcona". Wśród reportaży audio - podobnie, jak przed rokiem - zwyciężyła Katarzyna Michalak za reportaż "Moja Ludka".

Agnieszka Holland dziękuje Siergiejowi Łoźnicy

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Specjalną im. Krzysztofa Talczewskiego, którą otrzymał ukraiński reżyser i scenarzysta Siergiej Łoźnica. Otrzymują ją twórcy, który bazując na materiałach archiwalnych, zajmują stanowisko w ważnych sprawach dotyczących zagrożeń stojących przed ludzkością.

"Trudno o godniejszego laureata tej pierwszej przyznanej przez nasza kapitule nagrody niż wielki - nie waham się użyć tego określenia - twórca, jakim jest Siergiej Łoźnica. Dziękuję, Siergiej, za Twoją obecność i za Twoje filmy, poszukujące, niejednoznaczne, odważne" - podkreśliła w uzasadnieniu przewodnicząca Kapituły Agnieszka Holland.

Festiwal potrwa do niedzieli. W programie znalazło się 49 filmów dokumentalnych, 11 reportaży telewizyjnych, 16 reportaży radiowych. Projekcjom towarzyszyły spotkania z autorami, bohaterami dokumentów i dziennikarzami.

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Finansowany jest przez Miasto Łódź oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Apolonia, Apolonia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy