„Żadne z wydarzeń historii nowożytnej choć w przybliżeniu nie przypominało kataklizmu wiosny 1945 roku. Nieuchronna klęska nie była jedynym źródłem cierpienia milionów ludzi. Z historycznego punktu widzenia upadek Berlina można porównać jedynie z podbiciem Kartaginy. Trudno było pojąć rozmiar zniszczeń: martwe ciała, hałdy rumowisk, szlak ruin ciągnący się przez kontynent. A może przez cały świat. Bo, jak w przypadku wszystkich prawdziwych upadków, zniszczeniu ulega znacznie więcej niż to, co dostrzec można gołym okiem”.
Joachim Fest
Zdarzają się filmy, które wpisują się w dyskusję o wiele ważniejszą, niż rozważania krytyków filmowych. Pojawiają się w kinach i prowokują przemyślenia wykraczające daleko poza horyzont sztuki filmowej. Takim filmem jest „Upadek”, którego bohaterem jest jeden w największych zbrodniarzy XX wieku – Adolf Hitler. Trudno powiedzieć, że Hitler jest dla Polaków postacią ważną, ten przymiotnik może być nieco niestosowny, natomiast bez wątpienia wódz III Rzeszy wywołuje nadal wiele rozmaicie pojętych emocji. Ten wizerunek oraz okropności wojny, które nie oszczędziły naszego kraju na długie lata zaważył na stosunkach polsko – niemieckich.
Mamy nadzieję, że „Upadek” może być nie pokazywaną do tej pory, niebanalną lekcją historii dla naszych obu narodów, rzucająca światło na nieznane fakty z życia Hitlera.
BERND EICHINGER (scenariusz i produkcja)
Założył swoją pierwszą firmę wytwórnię Solaris Film zaraz po ukończeniu szkoły filmowej. Wyprodukowała ona wiele...
TRAUDL JUNGE
Urodziła się w Monachium w 1920 roku. Była osobistą sekretarką Hitlera w latach 1942-45. Pod koniec wojny wpadła w ręce Rosjan, jednak rok...