Zwycięzca sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes 2017, to wstrząsający dramat o korupcji i niegodziwości irańskiego systemu.
Reżyserem "Uczciwego człowieka" jest Mohammad Rasoulof, czołowy twórca niezależnego kina bliskowschodniego, którego twórczość została w Iranie zakazana, a on sam jest od wielu lat prześladowany.
Bohaterem "Uczciwego człowieka" jest Reza, który mieszka na wsi z żoną i synem, wiodąc spokojne życie hodowcy ryb słodkowodnych. Niestety, duża prywatna firma powiązana z rządem zmusza mężczyznę do zaprzestania swojej drobnej działalności. Reza ma wybór – likwiduje mikroprzedsiębiorstwo albo przyłącza się do korporacji.
Swoim nowym filmem Rasoulof stawia ważne pytanie: czy w Iranie w ogóle możliwa jest taka walka z opresorem, by samemu nie pobrudzić sobie rąk?
Gdy Mohammad Rasoulof prezentował swój najnowszy film w Kairze, podszedł do niego jeden z egipskich reżyserów i powiedział poruszony, że ta historia mogłaby się wydarzyć w jego kraju. Ta historia mogłaby się wydarzyć również w Rosji, do pewnego stopnia opowiedział już ją Andriej Zwiagincew w filmie "Lewiatan". Niestety to nie daleko posunięta inspiracja irańskiego reżysera, tylko szara...
Czytaj więcej