Japonia, USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja (1998)
Premiery
DVD 15 lipca 2002
Dystrybucja
DVD - Vision Film
Czas trwania
89 min
Wersje
2D
5,0
Oceń
Głosy
3
O filmie
"Black Dog" Kevina Hooksa to swoiste ukoronowanie odmiany dramatu sensacyjnego zwanej dramatem szosowym albo pościgowym. Rozmachem inscenizacyjnym dorównuje wszystkiemu, co w tej dziedzinie oglądaliśmy na ekranie, począwszy od "Znikającego punktu" Sarafiana, poprzez "Pojedynek na szosie" i "Sugarland Express" Spielberga, zaś na "Konwoju" Peckinpaha, "Speed" De Bonta i niedawnym "Incydencie" Mostowa skończywszy.
Szczególnie trafne wydaje się zwłaszcza porównanie z "Konwojem", gdyż w filmie Hooksa, podobnie jak w tamtym, mamy do czynienia z kawalkadą olbrzymich ciężarówek przemierzającą Stany Zjednoczone. Jednakże "Black Dog" zapiera dech w piersiach nie tylko dzięki nie spotykanej przedtem widowiskowości scen z udziałem pojazdów mechanicznych, ale także z uwagi na rozgrywający się na naszych oczach dramat człowieka. Jack Crews, główny bohater filmu, został zmuszony do przyjęcia "propozycji nie do odrzucenia" polegającej na pilotowaniu nielegalnego przerzutu broni. Stawką w grze jest życie żony i córki Jacka, które zostały wzięte przez jego zleceniodawców w charakterze zakładniczek.
Może się wydawać, że temat filmu "Black Dog" przyciągnie do kin głównie męską część widowni. Ale to nieprawda, bowiem Jacka Crewsa gra bożyszcze pań - Patrick Swayze - aktor uwielbiany przez nie od czasów "Dirty Dancing" i 'Uwierz w ducha". Mówi reżyser filmu "Black Dog", Kevin Hooks: "Kiedy usłyszałem, że Patrick interesuje się tym projektem, pomyślałem sobie: Jakiż idealny aktor do roli Jacka Crewsa!. Zawsze podziwiałem jego zaangażowanie i szczerość gry oraz to, że jest wyjątkowo emocjonalnym aktorem. Wnosi do roli bardzo wiele, bez względu na to, w kogo się wciela".
Hooks pragnął, aby Crews sprawiał na ekranie wrażenie tzw. "zwykłego człowieka". Swayze nie miał nic przeciwko temu. Posłuchajmy, co mówi na ten temat: "Nie chciałem uczynić Crewsa ani supermanem, ani mistrzem karate, lecz przeciętnym facetem, który próbuje ocalić swoją rodzinę i tylko dlatego staje się bohaterem. Stosunki Jacka z rodziną są bardzo ważne, gdyż stanowią esencję filmu i określają wysokość stawki, o jaką toczy się gra. Jeśli Jack przegra, on i jego najbliżsi będą żyć w ubóstwie, a córka pójdzie do szkoły, w której uczniów sprawdza się przy wejściu detektorami metalu. Jack walczy do ostatniego tchu, żeby nic takiego się nie zdarzyło".
W filmie "Black Dog" Swayze - z wykształcenia tancerz, próbujący również swych sił w śpiewaniu - ma interesujących, równie jak on umuzykalnionych partnerów. Pierwszy z nich to Randy Travis, gwiazdor muzyki country, który nagrał już dwanaście albumów. Sprzedano ponad dwadzieścia milionów płyt z jego nagraniami; dwadzieścia pięć singli uplasowało się w pierwszych dziesiątkach sukcesów na rynku fonograficznym. Travis brał udział w nagraniu ścieżek dźwiękowych do kilku filmów, m.in. takich jak "Rainmaker" Francisa Coppoli, czy "W morzu ognia" ze Stevenem Seagalem. "Black Dog" nie stanowi pod tym względem wyjątku: Travis śpiewa tu piosenkę 'My Greatest Fear", napisaną wspólnie z innym aktorem występującym w tym filmie, Brianem Vincentem.
Drugim umuzykalnionym partnerem Patricka Swayze jest brytyjski piosenkarz rockowy Meat Loaf, którego album "Bat Out of Hell" jest wciąż odnotowywany w Księdze Guinessa jako najdłużej dobrze sprzedająca się płyta w historii angielskiej muzyki pop.
Jeśli chodzi o znanych aktorów filmowych, na planie filmu "Black Dog", obok Patricka Swayze, znaleźli się Stephen Tobolowsky ("Missisipi w ogniu", "Pan Magoo") i Charles Dutton ("Czas zabijania", "Na żywo").
Producentką filmu "Black Dog" jest córka legendarnego Dino De Laurentiisa i aktorki Silvany Mangano, Raffaella De Laurentiis, która niedawno pełniła tę samą funkcję przy takich przebojach ekranu, jak "Ostatni smok"” i "Tunel". Wraz z ojcem wyprodukowała wspomniany wcześniej "Incydent". Do wielkich sukcesów Raffaelli De Laurentiis należą także filmy "Conan- Barbarzyńca", "Conan-Niszczyciel" oraz "Dune".
Kevin Hooks, reżyser filmu "Black Dog" zdobył uznanie miłośników kina akcji sensacyjnym filmem "Passenger 57" (TVP, video: "Pasażer 57"), w którym główną rolę grał Wesley Snipes.
Realizacja filmu "Black Dog" była bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem technicznym. Mówi producentka Raffaella De Laurentiis: "Publiczność nie zdaje sobie sprawy z tego, że ukazanie na ekranie jednej ciężarówki wymagało posłużenia się szesnastoma innymi. To zwielokrotnienie ilości zostało podyktowane faktem, że każda z nich służyła do innego celu. W sumie wykorzystaliśmy przypuszczalnie siedemdziesiąt wielkich samochodów ciężarowych!".
Kevin Hooks dodaje: "Zrobiłem kilka filmów akcji, za każdym razem stając przed tym samym zadaniem: w jaki sposób wnieść na ekran coś nowego i nadzwyczajnego. W filmie Black Dog poszliśmy drogą prowadzącą do wymyślenia takich scen z ciężarówkami, jakich publiczność przedtem nie oglądała. Odczuwam prawdziwą satysfakcję, ponieważ nasz film okaże się chyba znaczącym osiągnięciem gatunku".
Na planie reżyserowi pospieszyła z pomocą cała armia kaskaderów i realizatorów efektów specjalnych. Tymi drugimi zawiadywał Kit West, laureat Oscara za efekty w "Poszukiwaczach zaginionej arki" Stevena Spielberga. Kaskaderzy i filmowi "czarodzieje" wzięli udział w powstaniu szeregu emocjonujących sekwencji, z których bodaj najbardziej spektakularna ukazuje wyścig ciężarówek na wzgórzach Georgii. Akcja większości pozostałych toczy się wokół ciężarówki Jacka Crewsa, raz po raz wystawianej na niebezpieczeństwo, na przykład ostrzeliwanej z karabinów maszynowych przez okrążających ją motocyklistów.
Zawodowy kierowca Jack Crews /PATRICK SWAYZE/, w następstwie spowodowanego przez siebie wypadku drogowego, trafia do więzienia. Raptownie pogarsza się...
KEVIN HOOKS (reżyser), utalentowany twórca filmowy i telewizyjny, wyrobił sobie markę specjalisty od kina akcji. Na swym artystycznym koncie ma następujące...