Ekranizacja bestsellerowej książki Dai Sijie „Balzac i chińska krawcówna”, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa MUZA.
Początek lat 70. w Chinach to okres twardych rządów przewodniczącego Mao. Pod hasłami Rewolucji Kulturalnej partia komunistyczna zmusza intelektualistów do zmiany poglądów. Ci, którzy nie przyjmą nowej ideologii zsyłani są na "reedukację".
Luo (Chen Kun) i Ma (Liu Ye), licealiści, synowie intelektualistów z kręgów lekarskich zostają zesłani na pogranicze Tybetu. Ciężka praca na polach ryżowych i harówka w kopalniach ma nauczyć ich nowego myślenia.
Gburowaty naczelnik wioski (Wang Shuangbao) poznaje się na talentach młodych ludzi. W szarej codzienności wioski pojawia się muzyka Mozarta, a z czasem filmy i literatura. Od tej chwili wioska i żyjący w niej ludzie nie będę już tacy sami. Luo i Ma zaprzyjaźniają się z wnuczką starego krawca (Zhou Xun). Zakochany w niej Luo podsuwa jej prozę Balzaca. Pod wpływem lektury Krawcówna przechodzi metamorfozę. Pomiędzy młodymi ludźmi rodzi się uczucie rodem z kart powieści francuskich mistrzów. Niestety, przez splot okoliczności Luo zmuszony jest wyjechać z wioski. W tym czasie Ma, który potajemnie również kocha się w Małej Chince, pomaga jej usunąć dziecko swego przyjaciela. Kiedy Luo wraca do wioski, okazuje się, że jego ukochana wyjechała w poszukiwaniu przygód i lepszego życia.
Dai Sijie urodził się w 1954 roku w chińskiej prowincji Fujian. W latach 1971 - 1974 zesłany na reedukację do Seczuanu. Po odzyskaniu wolności wraca do...
ZHOU XUN (Krawcówna)
Zhou Xun jest wschodzącą gwiazdą chińskiego filmu. Znana również europejskiej publiczności z ról w filmach "Beijnig Bicycle" Wanga...