Film Tomasza E. Rudzika opowiada o kobiecie, która umiejętnie zaczyna wykorzystywać sadomasochistyczny męski fantazmat, żeby odmienić swoje życie.
Polski reżyser pracujący w Niemczech zabiera swoją bohaterkę z polskiego więzienia do agencji towarzyskiej w Monachium. Nie jest to jednak kolejna opowieść o kobiecie jako ofierze nękającego ją męskiego świata. Agnieszka ma twarde pięści i odwagę wypisaną na twarzy. Nie nadstawia drugiego policzka. Zamiast tego umie skoczyć w życiową przepaść i spaść miękko, na cztery łapy jako dobrze opłacana domina wynajmowana przez ekskluzywnych klientów agencji. Wraz z finansową stabilizacją do życia Agnieszki wchodzą jednak skomplikowane uczucia-fascynacja sympatycznego nastolatka, obsesyjna nadopiekuńczość szefowej, a wreszcie tęsknota młodszego brata, którego zostawiła w Polsce.
Agnieszkę poznajemy, kiedy po pięciu latach wychodzi z polskiego więzienia. Na chwilę wraca do przeszłości: składa brzemienną w skutkach wizytę tym, przez których dostała wyrok i odwiedza młodszego brata Rafała, który wydaje się być jedyną bliską jej osobą. Z kilkoma banknotami i walizką w ciągu jednego dnia przenosi się w zupełnie inne miejsce - do Monachium, pierwszego miasta, do którego udało się jej złapać autobus z Polski. Tam przypadkiem trafia do Madame - dawnej baletowej diwy, teraz właścicielki osobliwej agencji towarzyskiej. Po zdanym egzaminie, zaczyna pracować dla niej jako domina. Madame otacza ją szczególną uwagą, a z czasem zaczyna traktować niemal jak córkę. Praca Agnieszki to dryfowanie na granicy bezpieczeństwa, które jednak
okazuje się bardzo dochodowe. Dzięki szybko zarobionym pieniądzom dziewczyna powoli układa swoje nowe życie w Niemczech. Sprawy komplikują się, kiedy zakochuje się w niej przypadkiem poznany 16-letni Manuel. Nie tylko rodzice chłopaka nie są zachwyceni jego nową przyjaciółką, ale przede wszystkim zaborcza Madame nie toleruje nikogo, kto mógłby odwrócić od niej uwagę Agnieszki.
Film miał premierę podczas 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Otrzymał Bawarską Nagrodę Filmową za najlepszy debiut i nagrodę za najlepszą rolę żeńską na 44. MFF Sehsuechte w Poczdamie.
Nakręcenie filmu z interesującą bohaterką w roli głównej jest możliwe. W starciu z kobiecą naturą nie polegli m.in. David Fincher ("Zaginiona dziewczyna"), Todd Haynes ("Carol") czy John Wells ("Sierpień w hrabstwie Osage"). Ich bohaterki są równocześnie silne i kruche, inteligentne, pełne emocji i zimne, jak lód, kiedy sytuacja wymaga od nich opanowania. Wiedzą, czego chcą. Agnieszka, tytułowa...
Czytaj więcej