Wyspy-gwiazdy filmowe. To tu kręcono znane i kochane przez widzów filmy!

Są takie miejsca na świecie, które wyjątkowo upodobali sobie twórcy filmów. Wiesz, gdzie kręcony był film o przygodach agenta 007 z 1981 r.? A może chcesz na żywo zobaczyć majestatyczne twierdze z „Gry o Tron”? Podpowiadamy, na które wyspy najlepiej się wybrać, aby stanąć w miejscach, gdzie kiedyś gwiazdy kina kręciły słynne ujęcia.

Wyspy, które pokochali filmowcy

Z uwagi na swoją wyjątkową malowniczość, niepowtarzalne krajobrazy, filmowcy często wybierają na akcję swoich dzieł wyspy. Do tych najpopularniejszych wysp-gwiazd należą choćby grecka Korfu, Malta czy Ko Tapu w Tajlandii. Poniżej znajdziesz informacje, w jakich miejscach były kręcone ujęcia słynnych hitów kinowych. Jeśli marzy Ci się wycieczka śladami przygód Jamesa Bonda, słynnej "Gry o Tron" czy "Utalentowanego Pana Ripleya", koniecznie wybierz się na jedną z nich!

Rodos i "Działa Navarony"

Na tej greckiej wyspie kręcono ekranizację powieści Alistaira MacLeana, w której zagrały takie gwiazdy ówczesnego kina, jak Gregory Peck, David Niven czy Anthony Quinn. Ten drugi zresztą otrzymał nawet od rządu Grecji zatokę położoną niedaleko miasteczka Faliraki, która dziś jest znana jako Zatoka Anthony’ego Quinna. Malownicze krajobrazy Rodos zagrały także w przygodowym filmie z 1979 r. pt. "Ucieczka na Atenę", w którym zagrały takie sławy, jak Roger Moore, Telly Savalas i David Niven. Kadry do tego filmu kręcono w miejscowościach Lindos i Kallithea. Aby lepiej zrozumieć, co przyciąga tu filmowców, możesz odkryć uroki tej wyspy, wybierając się na kolejne wakacje na Rodos.

Korfu śladami agenta 007

Wszyscy fani serii filmów o przygodach Jamesa Bonda kojarzą wyjątkowe kadry z filmu "Tylko dla Twoich oczu" z Rogerem Moorem z 1981 r. Większość ujęć została nakręcona na greckiej wyspie Korfu, a film stał się pewnego rodzaju wizytówką tej wyspy. "Zagrały" w nim najważniejsze atrakcje Korfu, m.in. słynny Pałac Achillion, który był kasynem. Po malowniczym starym mieście w Kerkirze James Bond przechadzał się ze swoją ukochaną, a po klimatycznej wiosce Pagi agent 007 uciekał przed bandytami żółtym Citroenem. To właśnie tutaj najechał na murek i dachował, choć fabuła filmu mówi nam, że działo się to w Hiszpanii. Na pamiątkę kręcenia scen do słynnej serii, w mieście powstała nawet restauracyjka, która nosi dumną nazwę "James Bond".

Malta - wyspa celebrytka

Nie sposób zliczyć wszystkich kasowych przebojów kinowych, w których zagrała Malta. W filmach odgrywała role krajów europejskich, afrykańskich i azjatyckich, m.in. Turcji, Cypru, starożytną Troję czy Włochy. Do najsłynniejszych tytułów, które tutaj nagrywano, należą m.in. 

  • "Gra o Tron", m.in. w Pałacu św. Antoniego nagrywano sceny z siedziby królów Siedmiu Królestw, Fort Ricasoli był częścią Królewskiej Przystani, zaślubiny Daenerys i Khala Drogo odbyły się na słynnej plaży na wyspie Gozo, a Pałac Verdala zagrał dom Illyrio Mopatisa.
  • "Gladiator", do którego główną scenerią był Fort Ricasoli.
  • "Troja", w którym również główną rolę zagrał Fort Ricasoli.
  • "Kapitan Phillips"
  • "Monachium"
  • "Szpieg, który mnie kochał"
  • "Nigdy nie mów nigdy"
  • "Assassin’s Creed".

Tutaj kręcono także ujęcia do najnowszego hitu kinowego "Napoleon" Ridleya Scotta. W filmie wykorzystano scenerię Fortu St. Angelo w Birgu, Mdinę, która zagrała Paryż czy XVIII-wieczny Palazzo Parisio w Valletcie.

Inspirujące Wyspy Kanaryjskie

Należący do Hiszpanii archipelag Wysp Kanaryjskich również został doceniony przez filmowców. Na Lanzarote nakręcono sceny ze znanego dzieła Pedro Almodóvara pt. "Przerwane objęcia". Zagrało w nim znajdujące się niedaleko El Golfo zielone jezioro Charco de los Clicos, a symbolicznym miejscem jest słynne rondo w Taro de Tahíche. To na nim zginął w 1992 r. César Manrique - artysta, któremu wyspa zawdzięcza swój niepowtarzalny urok. Na tym samym rondzie w filmie Almodóvara ginie postać grana przez Penelope Cruz. Księżycowy krajobraz wyspy posłużył też za plan filmowy dla "Starcia tytanów" czy "Stranded" - poznaj go spędzając urlop na Wyspach Kanaryjskich z ITAKĄ.

Utalentowana Ischia

Gwiazdy wielkiego formatu, jak Matt Damon, Judd Law czy Gwyneth Paltrow przybyli na włoską wyspę Ischia, aby kręcić sceny do filmu "Utalentowany Pan Ripley". Wyspa zagrała miasteczko Mongibello, a w filmie możemy zobaczyć m.in. Castello Aragonii czy Villę Malcovati.

Niebiańskie wyspy Tajlandii

"Niebiańska plaża" to jeden z najpopularniejszych filmów z udziałem Leonardo DiCaprio. To właśnie na głównej plaży na Kho Phi Phi Leh nakręcono sceny do tego filmu. Do dziś z tego powodu przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą na własne oczy zobaczyć to miejsce, ale warto pamiętać, że różni się ono od tego filmowego. Twórcy dla stworzenia klimatu zamkniętej zatoki umieścili w kadrze sztuczną górę, której w rzeczywistości tu nie ma.

Kolejna wyspa Tajlandii, która zagrała w filmie to Ko Tapu. W 1974 r. nakręcono tu jedną z części przygód Jamesa Bonda z udziałem Rogera Moora. W "Człowieku ze złotym pistoletem" możemy podziwiać zachwycające krajobrazy Tajlandii - turkusową wodę i "wyrastające" z wody wapienne wyspy i majestatyczne skały.

Jak widzisz, nie brakuje wysp, które zachwycają przepiękną architekturą i oszałamiającymi widokami, a dodatkowo są filmowymi gwiazdami. Jeśli jesteś kinomaniakiem lub fanem któregoś z opisanych przebojów kinowych, koniecznie zobacz na żywo, gdzie zostały nakręcone te filmy wybierając wakacje w Tajlandii z ITAKĄ.

Artykuł sponsorowany

.