"Operacja Dunaj" [trailer]

"Operacja Dunaj" opowiada historię załogi jednego polskiego czołgu, który gubi się podczas najazdu na Czechosłowację i wjeżdża w czeską karczmę. Scenarzyści Robert Urbański i Jacek Kondracki zaczerpnęli z prawdziwych wydarzeń - w czasie inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku rzeczywiście zaginął polski czołg. Film jednak nie jest tylko odtworzeniem historycznych wydarzeń - jest to komedia z elementami tragedii. Jak mówią Czesi tragikomedia, jak mówią Polacy - komediodramat.
- Mało jest pomysłów, które otwierałyby tyle możliwości: mamy tu kawałek tragicznej historii XX wieku, mamy marzenie o wolności, rozjechane gąsienicami czołgów na Placu Wacława w Pradze, mamy pacyfistyczną satyrę na wojnę w stylu Szwejka, mamy wreszcie pastisz przygodowego kina wojennego w stylu "Czterech pancernych?" A wszystko to w realiach z Haszka i Hrabala. Czy może być lepszy pomysł na polsko-czeską komedię? - tak o swoim pomyśle na film fabularny mówi jego reżyser Jacek Głomb.

Film

Operacja Dunaj

Polska, Czechy, 2009

"Operacja Dunaj" opowiada historię załogi jednego polskiego czołgu, który gubi się podczas najazdu na Czechosłowację i wjeżdża w czeską karczmę. Scenarzyści Robert Urbański i Jacek Kondracki zaczerpnęli z prawdziwych wydarzeń - w czasie inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w... zobacz więcej

Reklama

Najlepsze tematy