3 / 6
Brigitte Bardot miała 18 lat, kiedy stanęła na ślubnym kobiercu w kościele w miejscowości Passy, zostając żoną reżysera Rogera Vadima. 21 grudnia 1952 roku spełniło się największe marzenie Brigitte Bardot. "Dziś nabyłam prawo do sypiania z mężczyzną, podpisałam papiery w obecności świadków, mogłam kochać się legalnie" - wspominała.
Była niepełnoletnia, gdy na planie filmu "Wioska w Normandii" zorientowała się, że jest w ciąży. Wymogła na rodzicach, by pozwolili jej wyjechać odpocząć do Szwajcarii i tam za pieniądze Vadima dokonała aborcji (zakazanej wówczas we Francji). "Zachowałam z tego doświadczenia paniczny strach przed macierzyństwem, które zawsze odrzucałam i uważałam za karę niebios" - pisała w "Pamiętnikach".
To jednak Vadim stworzył "Bardotkę", obsadzając ją w głównej roli w skandalizującym filmie "I Bóg stworzył kobietę". Obraz, dzięki któremu aktorka stała się symbolem seksu, okazał się jednak końcem ich małżeństwa.
Źródło: East News
Autor: NANA PRODUCTIONS/SIPA
4 / 6
Pionier francuskiej Nowej Fali - Jean Luc Godard - najlepsze filmy swej kariery kręcił z udziałem ówczesnej żony, młodszej o 10 lat duńskiej aktorki Anny Kariny.
Po raz pierwszy Godard zobaczył 17-letnią Karinę w reklamówce mydła Palmolive. Był wtedy w trakcie realizacji reżyserskiego debiutu "Do utraty tchu". Zaproponował dziewczynie małą rolę, w której miała się rozebrać przed kamerą. Karina odmówiła. Kilka miesięcy później zaproponował jej już główną rolę w swym kolejnym obrazie "Żołnierzyk". Wspólnie nakręcili siedem klasycznych już dzieł francuskiej Nowej Fali, dziś trudno wyobrazić sobie arcydzieł Godarda bez ekranowej prezencji Anny Kariny.
Źródło: Getty Images
Autor: Keystone/Hulton Archive