Emil Karewicz: Legenda polskiego kina
Emil Karewicz, pamiętny porucznik "Mądry" z "Kanału", Jagiełło z "Krzyżaków" czy Brunner ze "Stawki większej niż życie", nie żyje. Aktor zmarł w środę, 18 marca 2020 roku, nad ranem w szpitalu. Miał 97 lat. Przypomnijmy sobie jego najsłynniejsze role filmowe.
Emil Karewicz: Legenda polskiego kina 15
zobacz zdjęcia
Emil Karewicz: Legenda polskiego kina
Emil Karewicz, pamiętny porucznik "Mądry" z "Kanału", Jagiełło z "Krzyżaków" czy Brunner ze "Stawki większej niż życie", nie żyje. Aktor zmarł w środę, 18 marca 2020 roku, nad ranem w szpitalu. Miał 97 lat. Przypomnijmy sobie jego najsłynniejsze role filmowe.
1 / 15
Król Polski, niemiecki oficer i radziecki dyktator - Emil Karewicz potrafił wcielić się w każdą rolę. Mimo że widzowie pamiętają go przede wszystkim jako Hermanna Brunnera z serialu "Stawka większa niż życie", aktor miał na koncie kilkadziesiąt kinowych i telewizyjnych występów. W wielu z nich przywdziewał żołnierski mundur. "Bardzo dobrze czuję się w mundurze nie tylko na ekranie. W czasie wojny byłem żołnierzem. Mundur jest dla mnie rzeczą naturalną" - tłumaczył aktor.
2 / 15
Aktor przyszedł na świat w 1923 roku w Wilnie i tam zaczynał karierę. Po wojnie ukończył Studio Aktorskie Iwo Galla (studiował m.in. razem z Barbarą Krafftówną). Sławę i uznanie krytyków przyniosła mu brawurowo zagrana postać Tadka "Warszawiaka" w kultowym filmie "Baza ludzi umarłych".
3 / 15
Ze Stanisławem Mikulskim Karewicz po raz pierwszy spotkał się na planie "Kanału" Andrzeja Wajdy, "Po zdjęciach trzeba było kilka razy się kąpać, żeby zmyć z siebie brud i sadzę" - wspominał pracę na planie późniejszy Kloss.
Na zdjęciu: Emil Karewicz jako porucznik "Mądry"
4 / 15
W 1967 roku aktor zagrał najważniejszą postać w swojej karierze - Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie". I choć potem Karewicz grał w wielu produkcjach, żadna z nich nie była równie popularna co "Stawka...".
Na zdjęciu: Emil Karewicz jako Brunner i Stanisław Mikulski jako Hans Kloss
Źródło: materiały prasowe
5 / 15
Jako gestapowiec aktor pojawił się także w kultowym filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Była to dość zabawna kreacja. Wszyscy zapewne pamiętają, jak bohater grany przez Karewicza próbował wymówić "Grzegorz Brzęczyszczykiewicz".
Na zdjęciu: Emil Karewicz i Marian Kociniak w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"
Źródło: Agencja FORUM
Autor: archiwum
6 / 15
Aktor występował także w serialach, m. in. "Polskie drogi", "Alternatywy 4" (na zdjęciu), "Na kłopoty Bednarski" oraz "M jak miłość".
Źródło: East News
Autor: INPLUS
7 / 15
W 1960 roku Karewicz zmierzył się z postacią Władysława Jagiełły. Choć jego rola w "Krzyżakach" Aleksandra Forda była epizodyczna, aktor zapisał się w pamięci widzów jako nieustraszony król Polski.
Źródło: East News
Autor: INPLUS
8 / 15
W dramacie psychologicznym Wandy Jakubowskiej "Spotkania w mroku" Karewicz zagrał dużą rolę Dominika, Polaka na robotach w Niemczech. Film opowiadał historię polskiej pianistki (Zofia Słaboszowska), której tournee po Niemczech Zachodnich wywołuje wspomnienia jej przymusowej pracy w Rzeszy podczas wojny.
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
9 / 15
W sensacyjnym dramacie psychologicznym "Ostatni strzał" Karewicz zagrał sierżanta Giżyckiego zmuszonego do konfrontacji z przywódcą bandy, który po odbyciu kary powraca w rodzinne strony chcąc wziąć odwet na sprawcy swego aresztowania.
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
10 / 15
W filmie "Wszyscy i nikt" Karewicz zagrał szefa AK-owiekiej partyzantki, który musi przystosować się do życia po zakończeniu wojny. Nawiązujący do formuły westernu dramat sensacyjny toczy się w tragicznych latach kształtowania się i umacniania władzy ludowej w Bieszczadach, gdy powracająch z frontu żołnierzy czekała jeszcze długa walka z reakcyjnym podziemiem.
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
11 / 15
W "Dniu oczyszczenia" Karewicz znów przywdział mundur. Aktor wcielił się w postać kapitana "Stańczyka", członka oddziału majora "Dziadka" (Stanisław Jasiukiewicz). Film opowiadał historię oddziału partyzanckiego AK, który zostaje zdziesiątkowany podczas próby przejęcia angielskiego zrzutu broni i amunicji.
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
12 / 15
W dramacie "Yokmok" Karewicz zagrał byłego oficera marynarki: który po wojnie szukając spokoju ukrywa swą przeszłość, co budzi nieufność władz; prawdziwa wartość bohatera ujawnia się w momencie zagrożenia budowanego właśnie falochronu.
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
13 / 15
W "Katastrofie w Gibraltarze" - opowieści o losach generała Władysława Sikorskiego od września 1939 r. do jego tragicznej śmierci w1943 roku - Emil Karewicz zagrał Kazimierza Sosnkowskiego.
Źródło: East News
Autor: INPLUS
14 / 15
Pod koniec 2016 roku Emil Karewicz zdradził mediom, że jest poważnie chory. "Od kilku lat zmagam się z zespołem Meniere'a, mam niedotlenienie zmysłu równowagi, nie mogę chodzić i w dodatku tracę słuch" - mówił.
Źródło: Getty Images
Autor: Maciej Billewicz
15 / 15
Emil Karewicz zmarł 18 marca 2020 roku. Miał 97 lat.
Źródło: Agencja FORUM
Autor: Krzysztof Kuczyk