Reklama

Taylor Kitsch: Nie mam rzeczy, których z zasady nie robię

Taylor Kitsch, aktor znany z ról w takich hollywoodzkich produkcjach, jak "Battleship: Bitwa o Ziemię" czy "X-Men Geneza: Wolverine", gra główną rolę w nowym serialu Canal+ "Pokonani". W wywiadzie aktor zdradza, co zapamiętał z lekcji historii, co łączy serialową historię ze współczesnym światem. Wyjaśnia też, dlaczego według niego każdy człowiek powinien odwiedzić były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Przygodę w Hollywood Taylor Kitsch zaczynał jako "hottie" - aktor kojarzony ze świetnym ciałem i piękną twarzą. Wszystko dlatego, że pierwszą rolą, która przyniosła popularność byłemu modelowi Abercrombie and Fitch była postać niegrzecznego lowelasa Tima Rigginsa w kultowym dziś serialu "Friday Night Lights".

Reklama

Kitsch nie uniknął w karierze momentów trudnych - na przykład, gdy zrealizowany za 250 mln dolarów "John Carter", jego pierwsza tak duża rola, poniósł w box-office sromotną porażkę. Ale ten smak Kanadyjczyk już znał - w końcu po przyjeździe do USA, zanim znalazł pracę, przez jakiś czas był bezdomny.

Od lat z powodzeniem grywa w dużych tytułach i u boku dużych nazwisk. Oliver Stone ("Savages"), Ryan Murphy ("Odruch serca"), role u boku Chadwicka Bosemana ("21 mostów"), Michaela Shannona ("Waco"), Michaela Keatona ("American Assassin") czy Rihanny ("Battlefield), serial HBO "Detektyw" z Vincem Vaughnem i Rachel McAdams. W międzyczasie Kitsch spełnia się w działalności charytatywnej, szczególnie tej nakierowanej na dzieci.

Od 1 stycznia 2021 roku będziemy oglądać go w "Pokonanych". Wciela się tam w brooklyńskiego policjanta Maxa McLoughlina, który latem 1946 roku zostaje wysłany do podzielonego na cztery strefy wpływów Berlina. Jego zadaniem jest wspieranie tworzących się w gruzach policyjnych struktur. Ale stanie na straży porządku w przestrzeni brutalności i bezprawia i ścierających się politycznych sił - francuskich, amerykańskich, angielskich i radzieckich - nie będzie łatwe. Tym bardziej, że Max nie wie, że jest wykorzystywany jako pionek w grze o otwarcie zimnej wojny, a gdzieś w labiryncie berlińskich gruzów czai się jego brat Moritz, samozwańczy łowca nazistów, który nie cofnie się przed niczym...

Poza Kitschem w głównych rolach zobaczymy: Ninę Hoss (lokalna policjantka Elsie Garten), Sebastiana Kocha (przestępca o pseudonimie Engelmacher, Al Capone powojennego Berlina), Logana Marshall-Greena (zaginiony brat Maxa, Moritz) i Michaela C. Halla (konsul Tom Franklin).

Anna Tatarska: Akcja "Pokonanych" rozgrywa się w Berlinie, zaraz po wojnie. Czy decydując się na rolę Maxa McLoughlina miał pan jakkolwiek wiedzę na temat tego, jak wyglądała wówczas sytuacja w Niemczech?

Taylor Kitsch: - Akcja rozpoczyna się sześć miesięcy po końcu wojny. Mam wrażenie, że to taki moment, który umyka w procesie edukacyjnym - uczy się nas dużo o samej wojnie, ale o tym, co działo się bezpośrednio po niej ja na przykład nie miałem pojęcia. Fabuła "Pokonanych" jest wymyślona, ale nasz reżyser Måns Mårlind (współtwórca hitowego serialu "Most nad Sundem") konstruował ją na kanwie wielu prawdziwych historii. Mam wrażenie, że fakty i fikcja są tu doskonale zrównoważone. W procesie przygotowań podrzucił nam wiele filmów dokumentalnych czy artykułów, które pomogły zbudować wyobrażenie odnośnie klimatu miasta z 1946 roku. Odkrywanie kolejnych szczegółów historii było dla mnie pasjonujące.

Pana praca daje mu szansę poznawać świat, jego historię, niezwykłe miejsca, ludzi. Ceni pan to sobie?

- To jest w mojej pracy najlepsze! Przy każdej nowej produkcji mam szansę zanurzyć się w jej świat i dogłębnie go poznać. Może to być film wojenny jak "Ocalony", opowieść o liderze kultu ("Waco"), świat detektywa ("Detektyw") albo początki epidemii AIDS, jak w "Odruchu serca". Kiedy byłem początkującym aktorem, uczącym się aktorstwa w Nowym Jorku, nie przypuszczałem, że będzie mi dane tak żyć i pracować. Trenować z Navy Seals czy spotykać się z Larrym Kramerem [amerykański dramaturg, pisarz i działacz na rzecz praw osób LGBT - red.]. Wielki ze mnie szczęściarz! 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Taylor Kitsch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje