Reklama

Reklama

"Życie Adeli": Z Cannes do polskich kin

Francuski melodramat "Życie Adeli: Rozdział 1 i 2" już w październiku trafi do polskich kin. Obraz w reżyserii Abdellatifa Kechiche zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Główną bohaterką filmu jest młoda Adele. Nie układa się jej z chłopakami. Pewnego dnia jej życie diametralnie się zmienia. Spotyka odważną, zdecydowaną, piękną i starszą od siebie Emmę, która sprawia, że Adele odkrywa w sobie kobietę...

"Życie Adeli" to szeroko komentowany film, jednak nie tylko za sprawą Złotej Palmy w Cannes. Śmiałe kreacje młodych aktorek, a przede wszystkim szalenie realistyczne sceny erotyczne, wzbudzają wielkie emocje w widzach i krytykach...

"Wspaniała opowieść o miłości" - ocenił Steven Spielberg, szef jury festiwalu w Cannes.

Reklama

"Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych w kinie ostatnich lat. Miłości, z którą każdy może się identyfikować, rozpoznać w niej swoje związki" - wyznała reżyserka Lynn Ramsay, która także była członkiem jury w Cannes.

"Film Kechiche'a czyta się jak modernistyczną powieść, w której miłość jest narzędziem wprawiającym w ruch mechanizm dziejów. Chociaż w role kochanków wchodzą dwie młode kobiety, role zostają rozpisane w dosyć klasyczny sposób. Emma (Léa Seydoux) jest oddaną swojej pasji malarką, która zaprasza do domu przyjaciół prowadzących intelektualne dysputy; Adele (Adele Exarchopoulos) wchodzi w rolę kobiety spełniającej się głównie w roli przedszkolanki i kury domowej. Rodzi się między nimi ogromna dysproporcja - zbyt częsta nawet dla heteroseksualnych związków, by nie zauważyć zespołu elementów generalnie rządzących ludzkimi relacjami" - pisze na stronach INTERIA.PL Anna Bielak.

"Jednym z wielu powodów, które nie czynią z tego filmu lesbijskiego manifestu, ale uniwersalną historię o miłości, jest przeskok fabularny, na jaki zdecydował się reżyser. Zaledwie naszkicował problemy, z jakimi musiała się zmierzyć nastoletnia Adele, odkrywająca swoją seksualność nie tylko przed starszą od niej malarką Emmą, ale i przed rodziną oraz przyjaciółmi w szkole. Uznał ich istnienie, ale pominął lata walki o tożsamość, by przyjrzeć się dorosłemu życiu swoich bohaterek. Nie bowiem o brak tolerancji w "Życiu Adeli..." chodzi, ale o obcość, jaka może narastać w związku dwojga ludzi, których łączy niewiele więcej poza czystą namiętnością" - dodaje autorka.

Główne role w "Życiu Adeli" zagrali: Lea Seydoux, Adele Exarchopoulos, Aurelie Lemanceau oraz Karim Saidi.

Reżyserem filmu jest Abdellatif Kechiche, urodzony w Tunezji twórca, który ma na swoim koncie m.in. Nagrodę Specjalną na festiwalu w Wenecji, a także nagrody Francuskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Film trafi do polskich kin już 18 października.


Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: życia | Festiwal Filmowy w Cannes | film | życie Adeli

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy