Zrekonstruowana cyfrowo "Austeria"
Podczas tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie po raz pierwszy na dużym ekranie zaprezentowana zostanie zrekonstruowana cyfrowo "Austeria" Jerzego Kawalerowicza .
Premierowy pokaz "Austerii" odbędzie się 27 czerwca (sobota), o godz. 20.00 w kinie Kijów. Centrum. Dzień później, 28 czerwca, o godz. 20.15, odbędzie się pierwszy w Krakowie pokaz filmu "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa.
Pokazy odbędą się w ramach projektu "KinoRP" .
Realizatorzy projektu "KinoRP" (Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe OKO, Studio Filmowe TPS, The Chimney Pot, Toya Studios, Kino Polska Dystrybucja) pragną by ważne polskie filmy dzięki cyfryzacji zostały odkryte na nowo, zyskały drugie życie.
Cyfryzacja, którą realizuje "KinoRP" nie polega tylko na automatycznym, czysto technicznym procesie, który ma na celu przeniesienie zapisu z taśmy światłoczułej na wybrany format cyfrowy. Przykłady takiej cyfryzacji są dość częste na polskim rynku. Chodzi o więcej: o ustanowienie najwyższych standardów jakości.
Cyfryzacja w rozumieniu realizatorów projektu jest przedsięwzięciem techniczno-artystycznym i ma na celu wydobycie pierwotnej jakości filmu, bez ingerowania w jego wartość artystyczną. Filmy "odzyskane" dzięki takiej rekonstrukcji trafią do kin, by można je było, po raz pierwszy, zobaczyć w pełnej gamie kolorów, ujrzeć wreszcie drugi i trzeci plan, usłyszeć kompletne dialogi, każdy szmer i dźwięk.
W początkach tego roku odbyły się w Warszawie pokazy kinowe trzech zrekonstruowanych cyfrowo filmów: "Matki Joanny od Aniołów" i "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza , a także "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa, który zobaczyła też publiczność w Łodzi.
We wrześniu planowane są dwa premierowe pokazy kolejnych, zrekonstruowanych cyfrowo dzieł polskiej kinematografii. W czasie Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie zaprezentowany zostanie "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, a na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha J. Hasa.