Znamy następczynię Radosława Śmigulskiego. Oto nowa dyrektorka PISF
We wtorek 18 czerwca 2024 roku Ministerstwo Kultury ogłosiło, że nową dyrektorką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej została Karolina Rozwód. Zastąpi na tym stanowisku Radosława Śmigulskiego, który został odwołany w 11 kwietnia. Rozwód została powołana na pięcioletnią kadencję.
Nowa dyrektorka została wybrana spośród 13 kandydatek i kandydatów przez Komisję Konkursową, w skład które weszli: dr Michał Komar, Irena Strzałkowska, Tomasz Sygut, Łukasz Poniński, Urszula Piasecka, dr hab. Milenia Fiedler, dr hab. Paweł Kossecki, Ewa Krawczyk, Andrzej Saramonowicz, dr hab. Łukasz Ronduda i Dorota Żebrowska. Jak zaznaczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, "rekomendacja 11 członków komisji była niemal jednogłośna".
Karolina Rozwód jest doświadczoną menadżerką kultury. Była zaangażowana m.in. w tworzenie Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego, powstanie Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz projekt Lublin-Lwów Miasta Filmowe. Od 2012 roku zorganizowała blisko 3000 wydarzeń kulturalnych, była producentką kilkunastu spektakli i koncertów, a także wielu wydawnictw płytowych i książkowych.
Od 2019 roku organizowała Festiwal Danuty Szaflarskiej „Sleboda/Danutka” współpracując z Michałem Merczyńskim.
W latach 2011-2023 pełniła funkcję dyrektora Teatru Starego w Lublinie, gdzie prowadziła jedno z najstarszych w Polsce kin studyjnych „Kino Staromiejskie”. Wprowadziła do instytucji program filmowy i zorganizowała ponad 100 spotkań z ludźmi kina.
W latach 2005-2006 zajmowała się promocją polskiego kina za granicą, koprodukcjami międzynarodowymi, międzynarodowymi kontaktami instytucjonalnymi oraz edukacją filmową w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.
11 kwietnia 2024 roku ówczesny szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o odwołaniu z funkcji dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Na jego miejsce powołano p.o. dyrektora Kamilę Dorbach. Śmigulski kierował instytucją od 8 grudnia 2017 roku, był w trakcie swojej drugiej kadencji.
Sienkiewicz poinformował także o złożeniu wniosku do prokuratury w związku z nadużyciami finansowymi, których miał dopuszczać się Śmigulski. Zarzucił mu opłacanie z budżetu Instytutu prywatnych rozpraw sądowych oraz płacenie służbową kartą w klubach za granicą.
Śmigulski odpowiedział na oskarżenia w rozmowie z Wiktorem Krajewskim na łamach "Wprost". Według niego środki wydane z jego karty pokryły koszty transportu i noclegu w czasie wydarzeń związanych z branżą filmową oraz organizacja kolacji dla jej przedstawicieli. Stwierdził także, że "nikt z ministerstwa nie zwrócił się do niego z wnioskiem o wyjaśnienie dotyczące tych kwot".