Reklama

Znamy datę pogrzebu Leonarda Pietraszaka. Jaka była ostatnia wola aktora?

Uroczystości pogrzebowe wybitnego aktora teatralnego i filmowego Leonarda Pietraszaka odbędą się we wtorek, 7 lutego w Bydgoszczy. Artysta spocznie na Cmentarzu Starofarnym - poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta miasta Marta Stachowiak.

Uroczystości pogrzebowe wybitnego aktora teatralnego i filmowego Leonarda Pietraszaka odbędą się we wtorek, 7 lutego w Bydgoszczy. Artysta spocznie na Cmentarzu Starofarnym - poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta miasta Marta Stachowiak.
Leonard Pietraszak /Krzysztof Wellman/Afa Pixx /Gallo Images Poland

Najpierw o godzinie 12 odprawiona zostanie msza święta w katedrze pw. świętych Marcina i Mikołaja na Starym Mieście, a następnie około godziny 13 odbędzie się pochówek na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzka 15. 

Rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy zaznaczyła, że wolą artysty było, by zamiast kwiatów, przekazać datek na Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. 

W bydgoskim ratuszu wystawiona jest księga kondolencyjna. Do księgi można wpisywać się w godzinach 8-20, również w weekend. 

W sobotę w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie odbędzie się msza żałobna za aktora. Nabożeństwo odprawi ks. Andrzej Luter.

Reklama

Leonard Pietraszak: Silne związki z Bydgoszczą

Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego w Warszawie. Miał 86 lat.

Jego ekranowy partner z serialu "Czarne chmury",  Maciej Rayzacher, ujawnił, że Pietraszak "od dobrych dwóch, a może i trzech lat był poważnie chory". "Nawet gdy z nim rozmawiałem i składałem jakieś propozycje zawodowe - odmawiał i nie brał już w nich udziału" - wyjaśnił aktor. 

Pietraszak chętnie podkreślał silne związki z Bydgoszczą. W 2012 r. odsłonił swój autograf w bydgoskiej "Alei Gwiazd", a w 2018 r. - otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

W 2021 r. Pietraszak i jego żona Wanda przekazali Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję malarstwa młodopolskiego złożoną z kilkudziesięciu obrazów. Dzieła prezentowane są na nowo otwartej wystawie stałej "Jan Stanisławski i jego czasy". Na kolekcję przekazaną muzeum składa się pięć obrazów Jana Stanisławskiego i 52 jego uczniów, prezentowaną w obszernej sali zabytkowego gmachu muzeum.

Leonard Pietraszak: Najlepsze role

Leonard Pietraszak w swoim dorobku miał wiele kreacji teatralnych i filmowych. Popularność przyniosły mu role m.in. doktora Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku", Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych chmurach", pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy" i Gustawa Kramera w kultowych filmach "Vabank" i "Vabank II".

Aktor urodził się w Bydgoszczy, gdzie się wychował i ukończył ukończył liceum ogólnokształcące. Bardzo często podkreślał, że czuje się bydgoszczaninem. W 2012 r. odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, a w 2018 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy. W 2021 r. wraz z żoną Wandą przekazał Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego i jego uczniów. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Leonard Pietraszak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy