Reklama

Reklama

Zmarła Anita Ekberg

Nie żyje szwedzka aktorka Anita Ekberg, jedna z największych gwiazd światowego kina lat 60. XX wieku. Zmarła 11 stycznia 2015 roku, wieku 83 lat w szpitalu w Rocca Di Papa, nieopodal Rzymu. Do historii kina przeszła jej rola w filmie "Słodkie życie" ("La Dolce Vita") Federico Felliniego.

Była symbolem seksu lat 60. i 70. XX wieku i muzą Federico Felliniego. Nazwisko Anity Ekberg wymieniano jednym tchem z Audrey Hepburn, Jeanne Moreau, Brigitte Bardot, Jane Mansfield.

"Wszyscy mówili, że nie posiadam talentu, tylko długie blond włosy i olśniewający biust" - mówiła aktorka, która stała się muzą włoskiego twórcy.

"To ja uczyniłam Felliniego sławnym. Nie na odwrót" - dumnie powtarzała Ekberg.

Anita Ekberg urodziła się w 1931 roku w Malmo na południu Szwecji. W młodości, za namową rodziny i przyjaciół, zaczęła startować w konkursach piękności. W 1950 roku zdobyła tytuł Miss Szwecji i Miss Universe.

Reklama

Za sprawą amerykańskiego producenta Howarda Hughesa trafiła do Hollywood. Zaczęła się pojawiać na okładkach między innymi "Confidentiala" czy "Playboya". Jej aktorskim debiutem była rola w "Abbott i Costello lecą na Marsa" w 1953 roku. Trzy lata później uhonorowana Złotym Globem za rolę aktorki Anity w "Hollywood or Bust".

Największą sławę przyniosła jej rola Sylvi w "Słodkim życiu" Felliniego. Do historii kina przeszła scena jej kąpieli w rzymskiej fontannie di Trevi. Film został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes.

"I pomyśleć, że Felliniemu bardzo podobało się to, jak chodzę. W czasie zdjęć przez całą noc wskakiwałam do Fontanny di Trevi i wyskakiwałam, ani razu się nie potknęłam. Marcello marzł i dlatego wypił całą butelkę whisky. Trzy razy się przewrócił i trzy razy musieli go suszyć. Koniec końców kazali mu włożyć kalosze rybackie pod spodnie" - wspominała po latach Anita Ekberg w rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera".

Na uwagę, że "Słodkie życie" przeszło do historii kina, odparła: "Ale to nie był wielki film. Ten film istnieje tylko z powodu tej szalonej sceny. A w tej scenie byliśmy ja i Marcello. Prawdę mówiąc, bardziej ja niż on".

Ekberg zagrała siebie samą w innych filmach Felliniego - "Klaunach" i "Wywiadzie". Poproszona o opinię na temat Federico Felliniego przyznała: "To był absolutny geniusz. Nigdy nie zrozumiałam, jaki był naprawdę powód, który skłonił go do tego, by wybrać mnie do roli w 'Słodkim życiu'".

"Cóż, byłam Miss Szwecji, to może wystarczyłoby wielu innym reżyserom, ale nie jemu. On czytał w sercach aktorów, reżyserował tak, jakby byli motylami" - oceniła Ekberg.

Jej kariera załamała się w latach 60. XX wieku. Miało to związek z nadwagą, której aktorka nie potrafiła zwalczyć.

"Wiem, że jestem coraz większa, ale co z tego? Tak naprawdę to nie jest tusza, to rozwój" - mówiła, dodając: "Jestem bardzo dumna z moich ogromnych piersi - tak, jak byłaby każda kobieta. To nie jest otyłość, to jest kobiecość".

Szwedzka aktorka została wybrana jedną ze 100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina według magazynu "Empire" w 1995 roku. Romansowała między innymi z Giannim Agnellim, szefem Fiata, a także z partnerem z planu Marcello Mastroiannim czy Frankiem Sinatrą. Ekberg dwukrotnie wychodziła za mąż, ale jej małżeństwa z Anthonym Steelem i Rikiem van Nutterem kończyły się rozwodami. Szwedzka aktorka nie miała dzieci.

"Czy czuję się trochę samotna? Tak, trochę tak. Ale niczego nie żałuję. Kochałam, płakałam, szalałam ze szczęścia. Wygrałam i przegrałam. Nie mam męża, nie mam dzieci" - powiedziała w jednym z wywiadów aktorka.

Kilka lat temu aktorka znów wróciła na pierwsze strony gazet po tym, jak poprosiła Fundację Felliniego o finansową pomoc. Trafiła do ośrodka dla osób starszych nieopodal stolicy Włoch.

29 września 2014 roku Anita Ekberg obchodziła 83. urodziny. Żyła w ubóstwie i zapomnieniu. Teraz pozostały tylko jej role...


Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Anita Ekberg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL