Zmarł reżyser Patrice Chereau
Francuski reżyser filmowy, teatralny i operowy Patrice Chereau zmarł w poniedziałek, 7 października, wskutek długotrwałej choroby - poinformowało otoczenie artysty. Twórca słynnego historycznego fresku "Królowa Margot" miał 68 lat.
"Miał niesamowitą siłę do samego końca" - powiedziała agencji AFP Elisabeth Tanner, współprowadząca agencję artystyczną Artmedia.
Reżyser i były dyrektor paryskiego Teatru Odeon wyraził swój "wielki smutek" z powodu śmierci Patrice'a Chereau. "Był to reżyser wielkiej kultury i olbrzymiej finezji przeszytej niepewnością, nawet po tym wszystkim, co zrobił. Uwielbiałem jego filmy (...) To wielki filmowiec i jeden z największych reżyserów teatralnych i operowych" - podkreślił.
Był jednym z najgłośniejszych twórców francuskiego teatru ostatnich dekad, a od lat 90. także tamtejszego kina.
Chereau początkowo udzielał się wyłącznie w teatrze, gdzie nie tylko grał, ale też sam przygotowywał inscenizacje - m.in. na scenach słynnej Comedie Francaise oraz Opery Paryskiej.
Jego przygoda z kinem rozpoczęła się w roku 1974, kiedy wyreżyserował utrzymaną w klimacie czarnego kryminału adaptację powieści Jamesa Hadley'a Chasee "Czar orchidei".
Jako aktor po raz pierwszy pojawił się na ekranie w zrealizowanym w 1982 r. przez Andrzeja Wajdę filmie "Danton". Kilka lat później zagrał w filmie "Ostatni Mohikanin".
Wielki sukces komercyjny i artystyczny odniosło widowisko historyczne "Królowa Margot" (1994 r.) z Isabelle Adjani i Vincentem Perezem. Film ten otrzymał pięć Cezarów i Złotą Palmę na festiwalu w Cannes oraz nominowany został do Oscara w kategorii najlepsze kostiumy.
Jego pierwszym anglojęzycznym filmem był zrealizowany w 2001 r. obraz pod tytułem "Intymność", nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.
Przypomnijmy: zrealizowana w Londynie z brytyjskimi aktorami "Intymność" to historia erotycznego związku nieznajomych, kobiety i mężczyzny, którzy regularnie spotykają się w obskurnym domu tego ostatniego wyłącznie po to, by uprawiać seks. Krytyka od razu ogłosiła film Chereau nowym "Ostatnim tangiem w Paryżu", dostrzegając narracyjne podobieństwo "Intymności" z głośnym w latach 70. obrazem Bernardo Bertolucciego.
Film "Jego brat" z 2003 r. otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera. Oparty na powieści Philippe'a Bessona "Son frere", śmiały i bezkompromisowy obraz opowiada o związku pomiędzy dwójką wyalienowanych braci, którzy odnajdują siebie na nowo po tym, jak u jednego z nich wykryta zostaje potencjalnie śmiertelna choroba krwi.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!