Zmarł Miklós Jancsó

Znany węgierski reżyser filmowy Miklós Jancsó zmarł w piątek, 31 stycznia, w wieku 92 lat - poinformowała węgierska agencja MTI, powołując się na związek filmowców i byłą żonę Jancsó, reżyserkę Márta Mészáros.

Na arenie międzynarodowej Miklós Jancsó stał się znany w połowie lat 60. jako jeden z głównych reprezentantów "nowej fali" w kinematografii Węgier.

Reklama

Do jego najgłośniejszych dzieł należą: "Desperaci" (1965), Gwiazdy na czapkach" (1967), "Cisza i krzyk" (1968) oraz "Czerwony psalm", za który otrzymał w 1972 roku na festiwalu w Cannes nagrodę za najlepszą reżyserię.

Rok później także w Cannes uhonorowano go za całokształt twórczości Kryształową Gwiazdą.

Filmy Jancsó skupiały się najczęściej na tragicznych tematach historycznych. Sławę i uznanie przyniosła mu tzw. trylogia rewolucyjna, na którą składają się wspomniane filmy: "Desperaci" "Gwiazdy na czapkach" oraz "Cisza i krzyk". Tematem ich wszystkich są dzieje węgierskich rewolucji.

Inne znane filmy reżysera to: "Ożywcze wiatry" (1968), "Elektra, moja miłość" (1974) oraz "Węgierska rapsodia" (1979).

Od połowy lat 70. popularność filmów Jancsó wśród publiczności malała, ale pozostał on artystycznie aktywny aż do końca pierwszej dekady obecnego stulecia.

Drugą żoną artysty była węgierska reżyserka Márta Mészáros, która przez lata tworzyła i mieszkała w Polsce. Mieli dwoje synów: Nyika i Miklósa Jr. Od 1981 trzecią żoną Jancsó była Zsuzsa Csákány.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje