Złote Taśmy dla "Róży" i 'Miłości"
"Róża" Wojciecha Smarzowskiego i "Miłość" Michaela Hanekego zostały uhonorowane Złotymi Taśmami dla najlepszych zdaniem krytyków filmów wprowadzonych do polskich kin w 2012 r. Nagrody przyznało Samodzielne Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Złote Taśmy to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.
Krytycy przyznali Złotą Taśmę dla filmu polskiego i oddzielną dla filmu zagranicznego. Polskim laureatem został obraz Smarzowskiego "Róża", a zagranicznym - "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego.
Akcja "Róży" rozgrywa się na Mazurach tuż po II wojnie światowej, na terenie starego pogranicza polsko-pruskiego. Po zakończeniu wojny Mazury - w XIX wieku i w pierwszej połowie wieku XX poddawane silnemu naciskowi germanizacyjnemu - zostają włączone do Polski. Rozpoczyna się proces repolonizacji miejscowej ludności.
Latem 1945 r. na teren Mazur dociera Tadeusz (Marcin Dorociński). W sierpniu 1944 r. mężczyzna walczył w Powstaniu Warszawskim, był świadkiem śmierci własnej żony, zabitej w okrutny sposób. Po wyzwoleniu zawędrował na Mazury, postanowił bowiem przekazać wdowie pamiątki po żołnierzu Wehrmachtu, którego śmierci także był świadkiem. Tadeusz trafił do domu Róży (Agata Kulesza), a następnie poznał dramatyczną historię życia kobiety.
Przeczytaj recenzję filmu "Róża" na stronach INTERIA.PL!
Film Hanekego to opowieść o sile miłości, czułości i poświęceniu oraz historia o towarzyszeniu w umieraniu. Główne role w filmie wykreowali aktorzy francuscy. 85-letnia Emmanuelle Riva i 81-letni Jean-Louis Trintignant wcielili się w małżonków skonfrontowanych z chorobą jednego z nich.
Wśród obrazów wyróżnionych w kategorii filmu zagranicznego znalazły się też: "Pewnego razu w Anatolii", reż. Nuri Bilge Ceylan oraz "Elena" w reż. Andrieja Zwiagincewa.
Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego - krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.
Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa, swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.
Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się filmy m.in. Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego, Menzla, Formana, Goretty, Weira. Z filmów polskich: Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego czy Kieślowskiego.
W ubiegłym roku laureatem "Złotej Taśmy" został Marek Lechki za film "Erratum". W kategorii filmu zagranicznego nagrodę otrzymał Asghar Farhadi za film "Rozstanie". Przyznano również 2 wyróżnienia dla filmów zagranicznych: "O północy w Paryżu" Woody Allena oraz "Melancholia" Larsa von Triera.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!