Reklama

Złote Globy: Nominacja dla "Idy"

"Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Najwięcej szans na statuetkę ma "Birdman" Alejandra Gonzáleza Inárritu, doceniony w siedmiu kategoriach.

W czwartek, 11 grudnia, w Beverly Hills już po raz 72. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosiło nominacje do tych prestiżowych nagród. Tradycyjnie nominacje przyznano w 25 kategoriach: 16 filmowych i 11 telewizyjnych. Nominacje ogłosili Kate Beckinsale, Paula Patton, Jeremy Piven i Peter Krause.

"Ida" znalazła się wśród pięciu filmów nieanglojęzycznych nominowanych do Złotych Globów, które obok rozdawanych w lutym Oscarów, należą do najbardziej znanych nagród filmowych w USA. Jej rywalami w walce o statuetkę są: szwedzki "Turysta", rosyjski "Lewiatan", izraelski film "Viviane chce się rozwieść" oraz estońskie "Mandarynki".

"Ida" jest koprodukcją polsko-duńską, zrealizowaną (zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi) przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Dofinansowały ją m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Reklama

Akcja toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

"'Ida' jest pięknym przykładem kina autorskiego. Ten intymny film stawia uniwersalne pytania i pokazuje, że o sprawach trudnych i bolesnych można mówić szeptem, który dociera do setek tysięcy widzów na całym świecie" - powiedziała PAP szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Jak wymieniała Odorowicz, opisując zagraniczną dystrybucję "Idy", zwieńczoną doskonałymi wynikami frekwencyjnymi, film Pawlikowskiego obejrzało blisko 500 tys. widzów we Francji, ponad 100 tys. widzów we Włoszech oraz po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii. To wyniki z Europy. W Stanach Zjednoczonych "Ida" zgromadziła przed kinowymi ekranami ponad 460 tys. widzów.

Najwięcej nominacji do Złotych Globów 2015 otrzymał "Birdman". Film doceniono w najważniejszych kategoriach: najlepsza komedia/musical, najlepszy reżyser (Alejandro González Inárritu) i najlepszy scenariusz (Alejandro González Inárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo). Nominowani zostali też grający w filmie Michael Keaton za rolę pierwszoplanową oraz Emma Stone i Edward Norton - za drugoplanowe kreacje. "Birdman" otrzymał nominację także za najlepszą muzykę.

Po pięć nominacji zdobyły obrazy "Boyhood" i "Gra tajemnic". Oba zmierzą się w kategorii najlepszy film/dramat, a także podobnie jak "Birdmana" doceniono je za scenariusz i drugoplanową rolę kobiecą, w której ze Stone zmierzą się Patricia Arquette ("Boyhood") i Keira Knightley ("Gra tajemnic"). Ponadto "Boyhood" wyróżniono za najlepszą reżyserię (Richard Linklater) i drugoplanową rolę męską (Ethan Hawke), a "Grę tajemnic" za pierwszoplanową rolę męską (Benedict Cumberbatch) i muzykę.

Z "Grą tajemnic" i "Boyhood" w kategorii najlepszy dramat zmierzą się "Teoria wszystkiego", "Selma" i "Foxcatcher". Wszystkie trzy otrzymały także nominacje w kategorii pierwszoplanowa rola męska. Za "Teorię wszystkiego" nominowany został Eddie Redmayne, za "Selmę" David Oyelowo, a za "Foxcatchera" Steve Carrell.

Ten pierwszy film ma szanse na statuetki także w kategoriach najlepsza rola żeńska (Felicity Jones) oraz najlepsza muzyka. Ten drugi również doceniono za najlepszą muzykę, a na prestiżową statuetkę dla najlepszego reżysera ma ponadto szanse Ava DuVernay. "Foxcatcher" oprócz nominacji dla Carrella może się również pochwalić wyróżnieniem za drugoplanową rolę dla Marka Ruffalo.

Oprócz "Birdmana" w kategorii najlepsza komedia lub musical szanse na triumf mają "Grand Budapest Hotel", "Mów mi Vincent", "Tajemnice lasu" oraz "Dumni i wściekli", a oprócz Inárritu, Linklatera i DuVernay w wyścigu o miano najlepszego reżysera zmierzą się David Fincher ("Zaginiona dziewczyna") i Wes Anderson ("Grand Budapest Hotel").

W kategoriach telewizyjnych aż pięć nominacji otrzymało "Fargo". Nominowano je w kategorii najlepszy miniserial lub film telewizyjny i doceniono grających w nim aktorów: Martina Freemana, Billyego Boba Thorntona i Allison Tolman za role pierwszoplanowe oraz Colina Hanksa za drugoplanową kreację. Z Freemanem i Thorntonem powalczą gwiazdy serialu "Detektyw" Woody Harrelson i Matthew McConaughey, a stawkę w tej kategorii uzupełnia, nominowany do Złotego Globa także za drugoplanową rolę w filmie "Foxcatcher", Mark Ruffalo za występ w "Odruchu serca".

Z Tollman w kategorii najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym zmierzą się gwiazdy kina: Maggie Gyllenhaal ("The Honorable Woman"), Jessica Lange ("American Horror Story: Freak Show"), Frances McDormand ("Olive Kitteridge") i Frances O'Connor ("The Missing"). Podobnie zresztą jak z Hanksem, bo za drugoplanowe role wyróżnieni tez zostali Bill Murray ("Oliver Kitteridge"), Jon Voight ("Ray Donovan"), Alan Cumming ("Żona idealna") oraz Matt Bomer partnerujący Ruffalo w "Odruchu serca".

O Złotego Globa w prestiżowej kategorii najlepszy serial dramatyczny powalczą wielokrotnie nominowane już produkcje "Gra o tron", "Żona idealna", "Downton Abbey" i "House of Cards". Debiutantem w tej stawce jest "The Affair". Na tytuł najlepszego serialu komediowego mają natomiast szanse: "Dziewczyny", "Orange is the New Black", "Dolina Krzemowa", "Jane the Virgin" i "Transparent".

Gwiazdy Hollywood zmierzą się z kolei w wyścigu o miano najlepszego aktora i aktorki w serialu dramatycznym. W tej pierwszej nominowani zostali: Clive Owen ("The Knick"), Liev Schreiber ("Ray Donovan"), Kevin Spacey ("House of Cards"), James Spader ("Czarna lista") i Dominic West ("The Affair"), a w tej drugiej: Claire Danes ("Homeland"), Viola Davis ("Sposób na morderstwo"), Julianna Marguiles ("Żona idealna"), Ruth Wilson ("The Affair") oraz Robin Wright ("House Of Cards").

Ceremonię wręczenia Złotych Globów zaplanowano na 11 stycznia 2015 roku. Gala odbędzie się w Los Angeles. Poprowadzą ją podobnie jak w zeszłym roku Tina Fey i Amy Poehler.

Lista nominacji do Złotych Globów 2015:

Kategorie filmowe:

Najlepszy film / dramat:
"Boyhood"
"Foxcatcher"
"Gra tajemnic"
"Selma"
"Teoria wszystkiego"

Najlepszy film / musical lub komedia"
"Birdman"
"Grand Budapest Hotel"
"Tajemnice lasu"
"Dumni i wściekli"
"Mów mi Vincent"

Najlepszy reżyser:
Wes Anderson ("Grand Budapest Hotel")
Ava DuVernay ("Selma")
David Fincher ("Zaginiona dziewczyna")
Alejandro González Inárritu ("Birdman")
Richard Linklater ("Boyhood")

Najlepsza aktorka w dramacie:
Jennifer Aniston ("Cake")
Felicity Jones ("Teoria wszystkiego")
Julianne Moore ("Still Alice")
Rosamund Pike ("Zaginiona dziewczyna")
Reese Witherspoon ("Dzika droga")

Najlepszy aktor w dramacie:
Steve Carrell ("Foxcatcher")
Benedict Cumberbatch ("Gra tajemnic")
Jake Gyllenhaal ("Wolny strzelec")
David Oyelowo ("Selma")
Eddie Redmayne ("Teoria wszystkiego")

Najlepsza aktorka w musicalu/komedii:
Amy Adams ("Wielkie oczy")
Emily Blunt ("Tajemnice lasu")
Helen Mirren ("Podróż na sto stóp")
Julianne Moore ("Mapy gwiazd")
Quvenzhané Wallis ("Annie")

Najlepszy aktor w musicalu/komedii:
Ralph Fiennes ("Grand Budapest Hotel")
Michael Keaton ("Birdman")
Bill Murray ("Mów mi Vincent")
Joaquin Phoenix ("Wada ukryta")
Christoph Waltz ("Wielkie oczy")

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Patricia Arquette ("Boyhood")
Jessica Chastain ("A Most Violent Year")
Keira Knightley ("Gra tajemnic")
Emma Stone ("Birdman")
Meryl Streep ("Tajemnice lasu")

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Robert Duvall ("Sędzia")
Ethan Hawke ("Boyhood")
Edward Norton ("Birdman")
Mark Ruffalo ("Foxcatcher")
JK Simmons ("Whiplash")

Najlepszy scenariusz:
Wes Anderson ("Grand Budapest Hotel")
Gillian Flynn ("Zaginiona dziewczyna")
Alejandro González Inárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo ("Birdman")
Richard Linklater ("Boyhood")
Graham Moore ("Gra tajemnic")

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
"Turysta" (Szwecja)
"Viviane chce się rozwieść" (Izrael)
"Ida" (Polska)
"Lewiatan" (Rosja)
"Mandarynki" (Estonia)

Najlepsza animacja:
"Wielka Szóstka"
"Księga życia"
"Pudłaki"
"Jak wytresować smoka 2"
"LEGO Przygoda"

Najlepsza muzyka:
Alexandre Desplat ("Gra tajemnic")
Jóhann Jóhannsson ("Teoria wszystkiego")
Trent Reznor, Atticus Ross ("Zaginiona dziewczyna")
Antonio Sanchez ("Birdman")
Hans Zimmer ("Interstellar")

Najlepsza piosenka:
"Big Eyes" (z filmu "Wielkie oczy")
"Glory" (z filmu "Selma")
"Mercy Is" (z filmu "Noe: Wybrany przez Boga")
"Opportunity" (z filmu "Annie")
"Yellow Flicker Beat" (z filmu "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1")

Kategorie telewizyjne:

Najlepszy serial / dramat:
"The Affair"
"Downton Abbey"
"Gra o tron"
"Żona idealna"
"House of Cards"

Najlepszy serial / komedia:
"Dziewczyny"
"Jane the Virgin"
"Orange is the New Black"
"Dolina Krzemowa"
"Transparent"

Najlepszy miniserial lub film telewizyjny:
"Detektyw"
"Fargo"
"Odruch serca"
"Olive Kitteridge"
"The Missing"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym:
Claire Danes ("Homeland")
Viola Davis ("Sposób na morderstwo")
Julianna Marguiles ("Żona idealna")
Ruth Wilson ("The Affair")
Robin Wright ("House Of Cards")

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym:
Clive Owen ("The Knick")
Liev Schreiber ("Ray Donovan")
Kevin Spacey ("House of Cards")
James Spader ("Czarna lista")
Dominic West ("The Affair")

Najlepsza aktorka w serialu komediowym:
Lena Dunham ("Dziewczyny")
Edie Falco ("Siostra Jackie")
Julia Louis-Dreyfus ("Figurantka")
Gina Rodriguez ("Jane the Virgin")
Taylor Schilling ("Orange is the New Black")

Najlepszy aktor w serialu komediowym:
Louis CK ("Louie")
Don Cheadle ("Kłamstwa na sprzedaż")
Ricky Gervais ("Derek")
William H. Macy ("Shameless - Niepokorni")
Jeffrey Tambor ("Transparent")

Najlepsza aktorka w minierialu lub filmie telewizyjnym:
Maggie Gyllenhaal ("The Honorable Woman")
Jessica Lange ("American Horror Story: Freak Show")
Frances McDormand ("Olive Kitteridge")
Frances O'Connor ("The Missing")
Allison Tolman ("Fargo")

Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym:
Martin Freeman ("Fargo")
Woody Harrelson ("Detektyw")
Matthew McConaughey ("Detektyw")
Mark Ruffalo ("Odruch serca")
Billy Bob Thornton ("Fargo")

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Uzo Aduba ("Orange Is The New Black"
Kathy Bates ("American Horror Story: Freak Show")
Joanne Frogatt ("Downton Abbey")
Allison Janney ("Mamuśka")
Michelle Monaghan ("Detektyw")

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Matt Bomer ("Odruch serca")
Alan Cumming ("Żona idealna")
Colin Hanks ("Fargo")
Bill Murray ("Oliver Kitteridge")
Jon Voight ("Ray Donovan")

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Birdman | 'Ida'

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy