Reklama

Reklama

Złote Globy 2016: "Zjawa" i "Marsjanin" najlepsze!

W Beverly Hills, w Kalifornii, odbyła się niedzielę, 10 stycznia, wieczorem (czasu lokalnego) gala, podczas której wręczono po raz 73 doroczne nagrody Złotych Globów przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy. Główne nagrody zdobyły filmy "Zjawa" i "Marsjanin".

W Beverly Hills, w Kalifornii, odbyła się niedzielę, 10 stycznia, wieczorem (czasu lokalnego) gala, podczas której wręczono po raz 73 doroczne nagrody Złotych Globów przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy. Główne nagrody zdobyły filmy "Zjawa" i "Marsjanin".
Leonardo DiCaprio ze Złotym Globem /Handout /Getty Images

Reżyser "Zjawy" Alejandro Inarritu uhonorowany został Złotym Globem w kategorii reżyserii. Po wręczeniu mu nagrody wspominał ciężkie warunki pracy nad obrazem, do którego zdjęcia realizowano w arktycznych warunkach - podczas mrozu i często padającego śniegu. "Ból jest przejściowy a film pozostanie na zawsze" - powiedział.

Leonardo DiCaprio kreujący w "Zjawie" główną rolę trapera szukającego zemsty na kolegach, którzy pozostawili go bez pomocy po ataku niedźwiedzia, uznany został za najlepszego aktora. To już trzeci Złoty Glob w karierze aktora. Czy nagroda przełoży się wreszcie na uznanie członków Akademii Filmowej? Przypomnijmy, że DiCaprio był już pięciokrotnie nominowany do Oscara. Na razie bez efektu w postaci złotej statuetki...

Reklama

Natomiast bohater "Marsjanina" Matt Damon, który wcielił się w astronautę pozostawionego bez pomocy na Czerwonej Planecie, zdobył główną nagrodę w kategorii najlepszego aktora komediowego.

Kreująca główna rolę w filmie "Pokój" (Room) Brie Larson została uznana za najlepszą aktorkę w kategorii dramatu. Larson gra w tym filmie młodą kobietę, która zostaje uprowadzona i zmuszona do przebywania w zamknięciu przez długie lata.

Jennifer Lawrence zdobyła Złoty Glob w kategorii aktorek komediowych za rolę w filmie "Radość" (Joy). Lawrence przekonująco wcieliła się w rolę pomysłowej pani domu, która wynalazła Cudownego Mopa.

Wśród zwycięzców znalazł się też 69-letni weteran Hollywood Sylvester Stallone, który został uhonorowany owacją na stojąco i nagrodą najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Creed" (Polski tytuł: "Creed: Narodziny legendy"). Stallone powrócił w nim do swojej kultowej roli boksera Rocky'ego Balboa. Tym razem Rocky jest trenerem, który przygotowuje do walki na ringu syna swego długoletniego rywala.

"Chciałbym podziękować mojemu wymyślonemu przyjacielowi Rocky'emu Balboa. Był najlepszym przyjacielem jakiego kiedykolwiek miałem" - powiedział Stallone po otrzymaniu nagrody.


Za rolę w nieco kontrowersyjnym filmie "Steve Jobs" poświęconym twórcy imperium informatycznego Apple, Kate Winslet zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Złotym Globem uhonorowany został też autor scenariusza Aaron Sorkin.

Wśród produkcji telewizyjnych wyróżniono m. in. serial "Mr.Robot" oraz aktora Jona Hamma za rolę w serialu "Mad Men" i aktorkę Taraji P. Henson na rolę w serialu "Empire".

Gala prowadzona była po raz czwarty przez popularnego aktora komediowego, reżysera, scenarzystę i pisarza Ricky'ego Gervaisa. Na sali obecne były wszystkie osobistości liczące się w amerykańskim świecie filmu. Nagrody Złotych Globów uważane są za ważne wskazówki kto może liczyć na najwyższe trofea w branży filmowej, czyli na wręczane później Oscary.

Złote Globy 2016 - lista laureatów:

Film dramatyczny: "Zjawa"
Film komediowy lub musical: "Marsjanin"
Reżyseria: Alejandro Gonzales Inarritu, "Zjawa"
Scenariusz: Aaron Sorkin, "Steve Jobs"
Aktor w filmie dramatycznym: Leonardo DiCaprio, "Zjawa"
Aktorka w filmie dramatycznym: Brie Larson, "Pokój"
Aktor w komedii lub musicalu: Matt Damon, "Marsjanin"
Aktorka w komedii lub musicalu: Jennifer Lawrence, "Joy"
Aktor drugoplanowy: Sylvester Stallone, "Creed: Narodziny legendy"
Aktorka drugoplanowa: Kate Winslet, "Steve Jobs"
Film zagraniczny: "Syn Szawła"
Film animowany: "W głowie się nie mieści"
Ścieżka dźwiękowa: Ennio Morricone, "Nienawistna ósemka"
Piosenka: "Writing's on the wall" ("Spectre")

Kategorie telewizyjne:

Serial dramatyczny: "Mr. Robot"
Serial komediowy lub musicalowy: "Mozart in the Jungle"
Film telewizyjny lub miniserial: "Wolf Hall"
Aktor w serialu dramatycznym: Jon Hamm, "Mad Man"
Aktorka w serialu dramatycznym: Taraji P. Henson, "Imperium"
Aktor w serialu komediowym lub musicalowym: Gael Garcia Bernal, "Mozart in the Jungle"
Aktorka w serialu komediowym lub musicalowym: Rachel Bloom, "Crazy Ex-Girlfrien
Aktor w filmie telewizyjnym lub miniserialu: Oscar Isaac, "Kto się odważy"
Aktorka w filmie telewizyjnym lub miniserialu: Lady Gaga, "American Horror Story: Hotel"
Aktor drugoplanowy w serialu, filmie telewizyjnym lub minsierialu: Christian Staler, "Mr. Robot"
Aktorka drugoplanowa w serialu, filmie telewizyjnym lub miniserialu: Maura Tierney, "The Affair"

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Złote Globy 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL