Zakończyły się Plenery Film Spring Open
Zakończyła się 8. edycja Plenerów Film Spring Open Sławomira Idziaka. Do Krakowa przyjechało ponad 180 młodych uczestników oraz wybitni, uznani twórcy, którzy dzielili się z przyszłymi filmowcami swoim doświadczeniem. Podczas Plenerów uczestnicy mogli korzystać ze sprzętu najnowszej generacji (wartego 3 mln złotych), który dla nikogo w Polsce do tej pory nie był dostępny.
Warsztaty trwały w Krakowie blisko 10 dni. W trakcie imprezy pojawili się najwybitniejsi fachowcy i twórcy z Polski i zagranicy, którzy dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem, m.in. laureatka Oscara Mia Bays, Neil Corbould - twórca efektów specjalnych do filmu "Gladiator" oraz Zbigniew Rybczyński, który szczegółowo przedstawił koncepcję efektów specjalnych w nowych technologiach.
Ponadto Plenery odwiedzili - Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart, którzy pokazali wspaniały dokument (a właściwie wywiad-rzekę) 'Inny świat", o Danucie Szaflarskiej; Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, którzy zaprezentowali przedpremierowo fragmenty swojego najnowszego filmu "Papusza" oraz Sławomir Fabicki, który pokazał nakręconą niedawno "Miłość". Każdy z twórców analizował pracę nad filmem, dzieląc się osobistymi wrażeniami w ramach wykładów "Jak zrobić swój film".
Na Film Spring Open nie zabrało również polskich reżyserów, którzy stosunkowo niedawno rozpoczęli przygodę z profesjonalnym filmem jak, Tomasz Wasilewski czy Bodo Kox. Znaczenie ich obecności i wykładów reżyserów podkreślał Sławomir Idziak. Spotkania te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród filmspringersów.
Na Plenerach, robiąc miłą niespodziankę uczestnikom, pojawił się znany aktor Wojciech Mecwaldowski (kreujący jedną z głównych postaci najnowszego filmu Bodo Koxa "Dziewczyna z szafy"), który również wziął udział w wykładach, opowiadając o pracy na planie. Notabene, aktorowi tak spodobała się inicjatywa Plenerów, że ponownie zadeklarował swój przyjazd, ale tym razem już jako uczestnik.
Film Spring Open - to festiwal robienia, nie oglądania, filmów - jak podkreśla jego twórca. Każdego dnia uczestnicy warsztatów, przy użyciu najnowszego sprzętu, pracowali nad własnymi projektami w postaci Previsów (tzw. brudnofilmów). Na świecie praktykowanie tego typu pracy nad filmem jest normą - natomiast w Polsce praktycznie nie istnieje, a właśnie na podstawie Previsów realizowane są największe dzieła filmowe - mówił Sławomir Idziak.
Młodzi filmowcy tworzyli również Previsy teledysków, pod okiem jednej z najbardziej znanych autorek teledysków w Polsce, Anny Maliszewskiej.
Plenery zakończył wykład Sławomira Idziaka, podsumowujący tegoroczną edycję, oraz prezentacja wszystkich materiałów zrealizowanych przez uczestników.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!