Reklama

Zagubiony scenariusz Stanleya Kubricka odnaleziony po 60 latach

Prof. Nathan Abrams z Bangor University dotarł do zagubionego scenariusza Stanleya Kubricka. Chodzi o "Burning Secret" - adaptację jednej z powieści austriackiego dramaturga Stefana Zweiga. Stworzony jeszcze w latach 50. scenariusz nigdy nie został zrealizowany jako film. Niewykluczone, że tak może stać się teraz.

Stanley Kubrick podczas pracy na planie (1971)

Scenariusz powstał w 1956 roku, jest kompletny i ma ponad 100 stron. To adaptacja jednej z powieści austriackiego dramaturga, Stefana Zweiga. Opowiada o mężczyźnie, który wykorzystując przyjaźń z 10-letnim chłopcem pragnie uwieść jego matkę.

Reklama

Według krytyków, podobnie jak inne tematy poruszane w filmach Kubricka, ten również jest kontrowersyjny.

Do zagubionego scenariusza dotarł prof. Nathan Abrams z uniwersytetu w Bangor za pośrednictwem syna współpracownika Stanleya Kubricka. Scenariusz opatrzony jest pieczęciami hollywoodzkiego studia MGM. Oznacza to, że miał być zrealizowany.

Zdaniem prof. Abramsa studio zrezygnowało ze współpracy z Kubrickiem, gdy okazało się, że w tym samym czasie rozpoczął prace nad innym filmem - "Paths of Glory", co było złamaniem warunków podpisanego przez niego kontraktu.

"Stanley traktował scenariusze zaledwie jako szkic do filmu. Potem z charakterystyczną wyobraźnią dodawał do nich dźwięk i obraz. Nie wiadomo, jak wyglądałby na ekranie w jego wykonaniu" - zaznacza profesor Abrams.

Jak dodaje, trudno zatem mówić o realizacji tego scenariusza i tworzeniu filmu, który mógłby uchodzić za kubrickowski.

Amerykański reżyser większość życia spędził w Wielkiej Brytanii. Nakręcił tylko 13 filmów. Każdy z nich uważany jest za arcydzieło sztuki filmowej.

Bogdan Frymorgen


RMF FM

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Stanley Kubrick

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje